550 asmenų, turinčių teisę atkurti nuosavybės teises į žemės sklypus individualiai statybai Vilniaus mieste, iki š. m. gegužės 1 d. pasirinko sklypus. Planuojama, kad dar šiemet šie sklypai bus registruoti Nekilnojamojo turto registre kaip savininkų, laukusių nuosavybės teisių atkūrimo ne vieną dešimtmetį, nuosavybė.
Taip pat iki gegužės 1 d. Nacionalinė žemės tarnyba gavo 681 prašymą dėl valios pakeitimo. Šiuose prašymuose asmenys pageidauja vietoje žemės sostinėje gauti mišką.
„Lietuva žengia dar vieną žingsnį atstatydama sovietmečio neteisybes. Ne visos postsovietinės šalys ėmėsi nuosavybės restitucijos, o 2024 m. tampa istoriniais metais Lietuvai, kai nuosavybės paveldėtojai atgauna nuosavybę arba tinkamą kompensaciją. Deja, nuosavybės grąžinimas Vilniaus mieste truko net 30 metų, bet ir šiame – sudėtingiausiame mieste – jau matoma restitucijos proceso pabaiga“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
2023 m. birželį priimtose Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo ir Žemės įstatymų pataisose numatyta, kad savivaldybėse, kuriose nebaigtos nuosavybės teisių atkūrimo procedūros, suteikiama galimybė nuosavybės teisėms atkurti – skirti ne tik sklypus individualiai statybai, bet ir kitai ūkinei-komercinei veiklai. Tokiu būdu savivaldybėms buvo sudaryta galimybė nuosavybės teisėms atkurti pasiūlyti pakankamą ir poreikį atitinkantį sklypų sąrašą. Minėtomis pataisomis iki 2024 m. gegužės 1 d. buvo pratęstas terminas asmenims pakeisti valią ir vietoj kompensacijos pinigais pasirinkti lygiavertį miško sklypą.
Šiais įstatymų pakeitimais taip pat nustatyta, kad savivaldybės, nebaigusios nuosavybės teisių atkūrimo procedūros, nuo 2024 m. pradžios tapusios valstybinės žemės patikėtinėmis, neturės teisės laisvus valstybinės žemės sklypus perduoti ar nuomoti tretiesiems asmenims, kol nebaigs nuosavybės teisių grąžinimo procedūros, išskyrus valstybinės žemės sklypų nuomą ar panaudą prie eksploatuojamų statinių.
„Asmenims, iki šių metų gegužės 1 d. nepakeitusiems valios, kai atkurti nuosavybės teisių ankstesniame prašyme nurodytu būdu nebuvo galimybių, nuosavybės teisės bus atkuriamos atlyginant pinigais Vyriausybės nustatyta tvarka“, – teigia aplinkos viceministrė Monika Juodvalkė.
Vilniaus miesto savivaldybė Nacionalinei žemės tarnybai perdavė naujų grąžintinų sklypų sąrašą, kuriame buvo įrašyta 550 sklypų. Bendras šių sklypų plotas – beveik 195 ha.
Šiame sąraše buvo 433 sklypai vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose, kurių plotas – 34 ha, ir 117 sklypų daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių, komercinių, pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijose, užimančių beveik 161 ha.
Nacionalinėje žemės tarnyboje buvo patvirtintas šiuos sklypus galinčių gauti 623 asmenų sąrašas. Jie buvo kviečiami į naujų žemės sklypų skirstymo komisijų posėdžius.
„Džiaugiamės, kad dešimtmečius trukęs nuosavybės teisių atkūrimui skirtų žemės sklypų projektavimo procesas Vilniaus mieste baigtas. Vilniaus miesto savivaldybei pavyko suprojektuoti ir perduoti Nacionalinei žemės tarnybai beveik 2,5 karto daugiau naujo valstybinės žemės sklypų ploto nei yra poreikis, todėl piliečiams sudaryta galimybė pasirinkti naują valstybinės žemės sklypą ar jo dalį iš žymiai didesnio kiekio įvairios paskirties žemės sklypų skirtingose Vilniaus miesto teritorijose“, – teigia Vilniaus miesto vicemeras Andrius Grigonis.
Nacionalinės žemės tarnybos duomenimis, Vilniuje liko nepasirinkti 294 sklypai: 218 sklypų vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose ir 76 sklypų komercinėse, pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijose. Bendras šių sklypų plotas – 142 ha. Tokie sklypai galės būti įveiklinami miesto ir miestiečių poreikiams.
Kelia rimtą susirūpinimą troškimas gauti grąžimamą nuosavybę ne žemės sklypo, o būtinai mišku. Ir dar ne kur, kitur, o d ė m e s i o (!)… pačioje Lietuvos sostinėje… Prisiminkime, kas sugalvojo dalinti nuosavybėn miškus?.. Ogi ,,proto gigantė ” – buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.