Interneto platybės suteikia kūrėjams daug galimybių pristatyti savo kūrinius pasauliui. Ir nors šiandien internetas leidžia pasiekti plačią auditoriją įvairiuose pasaulio kampeliuose, tačiau lygiai taip pat kelia daug rizikų dėl autorių teisių pažeidimų. Norint efektyviai apsaugoti savo intelektinę nuosavybę, nepakanka tikėti sąžiningais vartotojais – būtina imtis tam tikrų veiksmų. Kokie jie?
Registracija ir dokumentacija – pirmieji žingsniai
Autorinės teisės yra teisinė apsauga, kuri suteikia kūrėjams išimtines teises į jų sukurtus originalius kūrinius. Pavyzdžiui, knygas, muziką ar virtualius meno kūrinius. Ši apsauga leidžia kūrėjams nuspręsti, kaip (ir, apskritai, ar) jų kūriniai gali būti naudojami, kopijuojami ar platinami kitų žmonių.
Lietuvoje autorinės teisės atsiranda automatiškai, kai kūrinys yra sukurtas ir fiksuotas objektyvia forma. Tuo tarpu kitose jurisdikcijose apsauga atsiranda tik registruojant sukurtą idėją ar objektą.
Taip pat verta dokumentuoti kūrinių sukūrimo procesą, išsaugoti skaitmenines ar popierines versijas su datomis, kurios gali būti naudojamos kaip įrodymai.
Dar šiame etape verta aptarti teisinius aspektus su teisininkais, kuriems intelektinės nuosavybės teisė bei jos subtilybės – puikiai pažįstamos. Tai jautri sritis, o kūrybinis darbas nebūtinai reiškia susijusių teisinių aspektų išmanymą. Profesionalai konsultuoja kone visais autorių teisių licencijavimo aspektais, rengia programinės įrangos įsigijimo, platinimo bei naudojimo sutartis. Taip pat – atstovauja verslams licencinių sutarčių sudarymo bei intelektinio turto perleidimo procesuose.
Technologijos leidžia ne tik pasiekti kūrinius, bet ir riboti prieigą prie jų
Šiuolaikinės technologijos suteikia priemonių, kurios padeda ne tik efektyviai platinti kūrinius siekiant platesnės auditorijos dėmesio, bet ir efektyviai apsaugoti kūrinius internete.
Vadinamieji vandens ženklai ir skaitmeninio turinio identifikavimo sistemos leidžia sekti ir identifikuoti originalius darbus skaitmeninėje erdvėje. Yra daug elementarių sprendimų, kurie neleidžia kopijuoti turinio interneto svetainėje.
Beje, norint platinti kūrinius interneto platybėse reikėtų pasirinkti saugias ir patikimas platformas, kurios užtikrina autorių teisių apsaugą.
Veiksmingas reagavimas į pažeidimus
Galiausiai, net ir geriausiai apsaugoti kūriniai gali būti pažeidžiami. Svarbu žinoti, kaip veiksmingai reaguoti pakliuvus į nepavydėtinas situacijas. Susidūrus su pažeidimais, dažnai kreipiamasi į IN teisininkus.
Jie gali padėti ne tik susikurti tvirtą teisinį kūrinių apsaugos pamatą, bet ir atstovauti kūrėjų interesams ginčuose dėl autorių teisių pažeidimų.
Tinkama autorinių teisių apsauga internete susideda iš kelių esminių aspektų – tinkamo teisinio pasirengimo bei naujausių IT sprendimų panaudojimo. Apsaugoti savo teises internete reiškia aktyviai pasitelkti naujausias skaitmeninį turinį saugančias technologijas ir žinoti savo teises.
Nors kūrybinis džiaugsmas dažnai nustelbia „techninius“ klausimus, svarbu atminti – kuo geresnis pasiruošimas norint apginti savo autorines teises, tuo mažiau galimybių neteisėtiems naudotojams jas pažeisti ar išsisukti nuo atsakomybių.