2024 m. Lietuvos centrinis valstybės archyvas sėkmingai pradėjo vykdyti Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuojamą projektą „JAV lietuvio kino operatoriaus Vytauto Petrulio rinkinio sugrąžinimas į Lietuvą“.
Šio projekto tikslas – surengti operatoriaus Vytauto Petrulio audiovizualinių kūrinių rinkinio pargabenimą į Lietuvą, papildyti Nacionalinį dokumentų fondą išskirtiniais XX a. antrosios pusės–XXI a. pirmųjų dešimtmečių kino kūriniais, atspindinčiais išeivijos veiklą Kanadoje ir JAV.
Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktoriaus pavaduotoja Inga Vizgirdienė ir Kino dokumentų skyriaus vedėja Jolė Stimbirytė Santa Monikoje atrinko, pakavo, rūpinosi pervežimo paslaugų užsakymu, derino itin didelio rinkinio gabenimo į Lietuvą dokumentus.
Šiuo metu V. Petrulio (g. 1930 m.) kino ir videoįrašų rinkinys, liudijantis apie lietuvių išeivijos veiklą JAV ir Kanadoje, jau pakeliui į Lietuvą.
Neatlygintinai padovanotas rinkinys bus ne tik tinkamomis sąlygomis saugomas archyvo saugyklose, bet ir skaitmeninamas bei viešinamas atvirosios prieigos tinklalapyje www.e-kinas.lt.
V. Petrulis – tėvynės nepamirštantis išeivijos lietuvis, daugiau nei 6 dešimtmečius kino ir videojuostose fiksavęs tautiškumą, lietuvybę, laisvos Lietuvos idėją puoselėjančius renginius JAV ir Kanadoje.
Panevėžyje gimęs V. Petrulis po Antrojo pasaulinio karo su tėvais pasitraukė į Vokietiją, gyveno Dilingeno perkeltųjų asmenų (DP) stovykloje, iš kurios išvyko gyventi į Kanadą, o 1982 m. su šeima persikėlė į JAV.
Dirbdamas architektu V. Petrulis rado laiko ne tik dalyvauti išeivijos veikloje, tačiau pasirinko ir kino metraštininko kelią.
Jo filmuota, o vėliau montuota medžiaga išsiskiria profesionaliu požiūriu į turinį, turinio atranką ir montažą. V. Petrulio filmai yra vertingi ne tik dėl istorinio JAV lietuvių bendruomenės veiklos įamžinimo, bet yra ir mėgėjiško kino meno pavyzdžiai.
„Laukdami iš už Atlanto atvykstančio V. Petrulio rinkinio, dėkojame JAV lietuviui fotografui, operatoriui, V. Petrulio bičiuliui Leonardui Surgailai, tarpininkavusiam pasirašant Dokumentų perdavimo sutartį ir padėjusiam paruošti kolekciją pervežimui į Lietuvą.“ – jaučiasi dėkingi Lietuvos centrinio valstybės archyvo darbuotojai.
Lietuvos centrinis valstybės archyvas nuoširdžiai dėkoja ir V. Petruliu besirūpinančiai Janinai Mikolajūnienei, kuri taip pat prisidėjo prie kolekcijos perdavimo įgyvendinimo.