Artėjant ilgai lauktoms vasaros olimpinėms žaidynėms ir labai nepopuliariai Emanuelio Makrono vyriausybei stengiantis užtikrinti tarptautinių svečių saugumą ir nuslėpti akivaizdžias Paryžiaus problemas, nauji nusikalstamumo duomenys rodo sostinę ne itin palankioje šviesoje ir verčia abejoti valdžios institucijų gebėjimu užtikrinti moterų saugumą.
Paryžiaus policijos būstinėje užfiksuoti duomenys atskleidė, kad 77 procentus 2023 metais sostinėje išaiškintų išprievartavimo atvejų įvykdė nusikaltėliai, neturintys Prancūzijos pasų, o dauguma seksualinių nusikaltimų įvykdyta turistinėse zonose, pavyzdžiui, Marso laukuose ir jų apylinkėse, kur netrukus apsilankys olimpinių žaidynių svečiai.
Prancūzijos transliuotojas „Europe 1“, susipažinęs su Paryžiaus policijos būstinės ataskaita, atskleidė, kad 2023 metais visoje sostinėje užregistruoti 97 išprievartavimai, t. y. 2 proc. daugiau nei 2022 m. Prieš šiuos praėjusius metus išprievartavimų skaičius nuo 2018 metų laikėsi gana stabilus. Iš visų užregistruotų atvejų 30 buvo išaiškinta, o 36 smurtautojai buvo suimti.
Be to, kad didžioji dauguma nusikaltėlių nebuvo prancūzai, dauguma jų buvo narkomanai, benamiai ir bedarbiai, teigiama ataskaitoje. Dvidešimt jų jau buvo žinomi policijai, įskaitant keturis dėl seksualinės prievartos veiksmų.
Vienos didžiausių Prancūzijos policijos profsąjungų „Unité SGP Police-Force Ouvrière“ generalinis sekretorius Grégory Joronas apgailestavo dėl ataskaitos išvadų:
„Tai dar vienas išprievartavimas kas tris dienas Paryžiuje. Tai kelia rimtų klausimų, nes beveik nuo 2018 metų šis rodiklis yra stabilus ir apskritai matome, kad tai yra reiškinys, kurio mums nepavyksta užgesinti.“
Profesinės sąjungos vadovui ataskaitos išvados kelia ypatingą nerimą artėjančių olimpinių žaidynių, kurių metu Paryžius turėtų sulaukti ir pasirūpinti maždaug 15 mln. lankytojų saugumu ir apsauga, šviesoje:
„Tai turėtų būti vietos, kuriose pažeidžiamumas yra 0 %, nes laukiama, kad į olimpines žaidynes atvyks milijonai turistų, tačiau kol kas tai vis dar yra vietos, kuriose, deja, vis dar turime daug problemų. Deja, po tam tikro laiko, naktį, vis dar kyla pavojus, kad moteris, grįždama iš vakarėlio ar net iš darbo, eis viena.“
Žinia apie Paryžiaus policijos būstinės ataskaitą paskelbta praėjus kelioms dienoms po to, kai Vokietijos federalinė vidaus reikalų ministrė Nensi Fazer (Nancy Faeser) pristatė Federalinio kriminalinės policijos biuro (BKA) metinę nusikalstamumo statistikos ataskaitą, kurioje pateikiamas panašus padėties visoje Vokietijoje vaizdas.
Kaip ir Paryžiaus duomenys, BKA duomenys taip pat atskleidė, kad tarp įtariamųjų seksualine prievarta nacionaliniu lygmeniu neproporcingai daug – net 41 procentas – užsienio pasų turėtojų.
Deja, Prancūzija ir Vokietija nėra išskirtinės šalys. Ši tendencija pastaraisiais metais taip pat užfiksuota Šveicarijoje (47 proc. išprievartavimų atliko užsieniečiai), Suomijoje, Danijoje, Italijoje ir kitose Europos šalyse.
Gal paslaugas tiems būtiniems reikalams atlikti jiems (alkaniems) Paryžius galėtų teikti nemokamai, tuomet tų nusikaltimų, manytina, ženkliai sumažėtų.