Šeštadienis, 6 rugsėjo, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

Patarimai: Ką nuveikti sode ir darže balandį?

www.alkas.lt
2024-04-15 06:00:00
1
Sėjimas | Unsplash nuotr.

Sėjimas | Unsplash nuotr.

       

Balandžio mėnuo – tikras darbymetis, kai kiekvienam sodininkui svarbu rūpintis sėklomis, sodinukais bei derliaus planavimu. Nesate tikri, ar nieko nepamiršote ir jau pasirengėte svarbiausioms užduotims?

Pasitikrinkite – apželdinimo mokymų įkūrėja Lina Liubertaitė sudėliojo svarbiausius akcentus ir priminė, kokiems lauko darbams šiuo laikotarpiu vertėtų skirti daugiausia dėmesio.

Balandis – didžiųjų darbų sode ir darže mėnuo. Pasiekus pavasario vidurį dauguma sodininkų ir daržininkų, norinčių sulaukti puikaus derliaus, skuba sėti žemai temperatūrai atspariausias daržoves bei žalumynus – ridikėlius, ridikus, salotas, krapus, kopūstus, morkas, taip pat tvarko šiltnamį, tikrina, kaip peržiemojo augalai, geni ir skiepija vaismedžius, įdirba dirvą, kad ši būtų paruošta sodinimui bei rūpinasi veja ir dar daugybe kitų svarbių darbų.

Prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė patvirtina, kad kasmet panašiu pavasario laikotarpiu pirkėjai iš tiesų intensyviai ruošiasi derliaus darbams – ieško gėlių, medelių, sodinukų sėklų, taip pat renkasi jiems tinkamiausias trąšas ar sodo įrankius, skirtus augalų priežiūrai.

„Augalų ir jų priežiūros prekių lentynos ima tuštėti dar balandžio pradžioje. Trečius metus iš eilės pirkėjams aktualiausi – lauko sodinukai ir balkono augalai, sėklos bei gėlių svogūnėliai.

Pirkėjai įsigyja ir universalių trąšų, o taip pat rožyčių, magnolijų bei kitų vazoninių augalų, tinkančių augti ir lauke, ir namuose, pavyzdžiui, pelargonijų ar našlaičių. Rūpindamiesi šiais pirkėjų poreikiais užtikriname sodo ir daržo priežiūrai reikalingo pasirinkimo įvairovę.

Visą šią savaitę prekybos tinkle vykstant „Sodo dienoms“ galima rasti sėklų ir gėlių svogūnėlių, žemių, trąšų bei daugybę kitų svarbių prekių, kurios padės užauginti grožį bei derlių pigiau“, – dalinasi I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Metas sodinti daržoves, gėles, prieskonius

Apželdinimo mokymų „Geltonas karutis“ įkūrėjos Linos Liubertaitės teigimu, šis laikotarpis taip pat yra metas, kai sodo planavimas tampa svarbiausiu daugumos uždaviniu, o balandžio mėnuo žymi gėlių, daržovių bei prieskonių sodinimo pradžią.

„Jei vis dar svarstote apie šių metų derlių, suspėti išauginti galite dar kone viską: daržoves, prieskonines žoleles, pasirūpinti žydinčiais gėlynais.

Jei norite auginti pomidorus, bet jų dar nepasėjote, turėtumėte suskubti ir tuo pasirūpinti artimiausiomis dienomis“, – patarimais dalinasi L. Liubertaitė.

Ji atkreipia dėmesį, kad balandžio mėnesį saulės ir šilumos Lietuvoje sulaukiame vis daugiau, todėl daigus jau vertėtų pradėti pratinti ir prie lauko sąlygų.

„Šiltomis dienomis paaugusius pomidorų daigus galima išnešti į šiltnamį ir palaikyti per visą dieną, o kai bus šiltesnė naktis – palikti ir per naktį. Atėjus laikui pomidorus sodinti šiltnamyje – vertėtų juos iš pradžių apdengti plėvele“, – sako Lina.

Tuo tarpu agurkus, anot jos, lietuviai įpratę sodinti kiek anksčiau, nors to daryti nepatariama. „Agurkus, priešingai nei pomidorus, sodinti galima pradėti balandžio mėnesio pabaigoje ar netgi gegužės pradžioje.

O juos sėjant vertėtų iš karto sėti į didelį vazoną, sodinant atskirai po vieną sėklą, kad perkeliant nebūtų pakenkta šaknims. Panašus principas galioja ir cukinijoms, moliūgams ir patisonams, kuriuos išdaiginus namuose jau gegužę galima perkelti į dirvą“, – pasakoja žinovė.

Apželdinimo mokymų įkūrėja Lina Liubertaitė | Geltono karučio nuotr.
Apželdinimo mokymų įkūrėja Lina Liubertaitė | Geltono karučio nuotr.

Sustabdykite piktžolių plitimą

Be anksčiau minėtų darbų, L. Liubertaitė primena, kad balandžio mėnesį patariama imtis ir piktžolių prevencijos darbų.

„Gamta neleidžia tuščiai stovėti žemei, tad jei paliekate atvirą gruntą, kuriame neauga augalai, tuščius dirvos plotus užkariauja piktžolės. Dabar puikus metas jų neužleisti ir išrauti, kad vėliau priežiūra būtų lengvesnė.

Augalas, vykdydamas fotosintezę, per lapus papildo šaknis, o jei nėra lapų – nestiprėja ir šaknys. Tad laiku susilpninus tokias piktžoles kaip varputis ar garšva, užkirsite kelią joms plisti“, – dalinasi L. Liubertaitė ir priduria, kad apsisaugojimui nuo piktžolių gali padėti ir žemės mulčiavimas.

„Padengę žemę mulčiu neleisite plisti piktžolėms. Svarbu, kad jis būtų natūralus – tam puikiai tinka ir padžiūvusi nušienauta žolė, šiaudai, grikių lukštų mulčias, o ant takelių puikiai tinka ir pušų žievė“, – pataria ji.

Norintiems džiaugtis išpuoselėta veja

Į būtiniausių darbų sąrašą žinovė ragina įtraukti ir vejos priežiūros darbus. Vienas iš pirmųjų ir svarbiausių žingsnių yra vejos skarifikavimas – senesnės pievos ir kitų organinių likučių pašalinimas, kuris leidžia įsiskverbti drėgmei į dirvą.

„Ankstyvą pavasarį – geriausia jau balandžio mėnesį – reikia imtis ir vejos paruošimo, atnaujinimo darbų. Skarifikavimas atliekamas su specialiu grėbliu įpjaunant žemę, o vėliau ją patręšiant.

Žinoma, jei norite turėti natūralią pievą, galite jos netręšti, tačiau norintys pasiekti išpuoselėtos ir gražios vejos rezultatą, turėtų tai padaryti jau artimiausiu metu“, – sako L. Liubertaitė kartu pridurdama, kad vieno tręšimo pavasarį vejai neužtenka.

Apgalvokite ir gėlių kompozicijas

Kiekvienam sodui svarbu ne tik turėti gražią veją, bet taip pat ir apsvarstyti gėlių įtraukimą, jų kompozicijas. Pasak apželdinimo žinovės, šiuo metu tarp pasirinkimų vyrauja daugiametės gėlės, kurios gali būti tvarus sprendimas. Tuo tarpu norintys džiaugtis greitu rezultatu renkasi vienmetes gėles.

„Vienmetės gėlės taip pat yra mėgstamos, iš kurių žinomiausios ir lietuviams gerai žinomos – pelargonijos ir našlaitės. Pagrindinė to priežastis yra ta, kad jos suteikia rezultatą čia ir dabar, o tai itin paprasta norint sukurti kompozicijas vazonuose.

Tai greitesnis ir veiksmingesnis sprendimas. Ankstyvą pavasarį jų sodinukų galima įsigyti už geresnę kainą, o žiedai džiugins visą ilgą laiką, tad kviečiu suskubti ir kurti savo svajonių sodą jau dabar“, – pataria L. Liubertaitė.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Pavasarinis tvarkymasis sode ir darže – be degtukų
  2. Derliaus šventė darže: kokie sodo ir daržo darbai dar liko?
  3. Prieš darbus darže paruoškite įrankius
  4. 10 dalykų, kuriuos būtina padaryti sode prieš žiemą
  5. Patarimai veisiantiems sodą
  6. Sodo tinklaraštininkės patarimai, kaip sukurti žydintį kiemą
  7. VU Botanikos sode praūžė jau 52-oji rudens mugė „Lietuvos žiedai 2023“
  8. 5 patarimai, kaip kapus tvarkyti tvariau
  9. 5 rečiau girdimi patarimai įsigyjatiems būstą
  10. Savaitgalis su šeima: patarimai, kaip išnaudoti technologijas išskirtiniam laisvalaikiui gamtoje
  11. Penki patarimai pirmokų tėvams
  12. Šeši patarimai regos stiprinimui
  13. Dingo elektra? Trys patarimai ką daryti
  14. 5 patarimai kaip lietuviškai įvaldyti „ChatGPT“
  15. 5 patarimai kaip įvesti tvarką savo telefone?

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Taigi says:
    1 metai ago

    Moksliniuose straipsniuose teigiama, kad dauguma trešnių yra kryžmadulkės, tik keletas veislių ( Lapins, Stella, Sunburst ir dar kelios) yra savidulkės. O štai šimtametė trešnė Kauno Laisvės alėjos kieme vos ne kasmet sunokina daugybę saldžių vaisų,nors greta berods neauga jokia kita trešnė-lrytas.lt/gamta/flora/2024/04/16/news/kaune-prazydo-120-metu-skaiciuojanti-isskirtine-tresne-kita-tokia-surasti-butu-sunku-31438348

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

„Vilniaus dienos“
Šventės

„Vilniaus dienos“ sostinės centrą pavertė atvira scena (nuotraukos)

2025 09 05
Dviračių takas
Lietuvoje

Šiauliai ruošiasi susigrąžinti dviračių sostinės vardą

2025 09 05
Simonas Gentvilas
Lietuvoje

Aplinkos apsaugos komitetas kviečia kandidatus į ministrus

2025 09 05
Pratybos
Lietuvoje

Prasideda JAV kariuomenės pratybos „Geležinis kumštis“

2025 09 05
Sukurtas bepiločių orlaivių naudotojams skirtas filmas (video)
Lietuvoje

Po orlaivių eismą sutrikdžiusio bepiločio – imtasi veiksmų

2025 09 05
Treniruoklis BAT
Lietuvoje

KOP Aviacijos bazėje pristatytas naujas treniruoklis

2025 09 05
Dirbtinis intelektas
Gamta ir žmogus

Sukčiai prabyla artimųjų balsais: DI jau „išmoko“ lietuvių kalbą

2025 09 05
Gitanas Nausėda ir Karolis Narvockis
Lietuvoje

Į Lietuvą atvyksta Lenkijos Prezidentas

2025 09 05

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Markas Soloninas apie D. Kuolys. Ar Lietuvos teisėsauga liks Vladimiro Putino kagėbistinio žvilgsnio sukaustyta?
  • +++ apie D. Kuolys. Ar Lietuvos teisėsauga liks Vladimiro Putino kagėbistinio žvilgsnio sukaustyta?
  • Varlinas apie M. Kundrotas. Pilietinės tautos fantasmagorija
  • Denisas Jelisievičius apie A. Navys, M. Sėjūnas. Kruvinas Rusijos blefas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • K. Leončikas. Mokytojas ir visuomenininkas Pranas Sovulis (II)
  • S. Burokaitė. Stelmužės dvarininkas Georgas Friedrichas fon Folkerzamas ir valstiečių gyvenimas jo dvare
  • A. Matiukienė. Atidaryta galerija be sienų
  • Ką kiekvienas turėtų žinoti apie skydliaukės vėžį

Kiti Straipsniai

Suvalkų LLD skyriaus ansamblis „Ančia“, vadovas Gediminas Kraužlys. Antroje eilėje penktas iš kairės Pranas Sovulis

K. Leončikas. Mokytojas ir visuomenininkas Pranas Sovulis (II)

2025 09 06
Stelmužės dvaras

S. Burokaitė. Stelmužės dvarininkas Georgas Friedrichas fon Folkerzamas ir valstiečių gyvenimas jo dvare

2025 09 06
Atidaryta „Baltojo Paukščio" galerija

A. Matiukienė. Atidaryta galerija be sienų

2025 09 06
Pratybos

Prasideda JAV kariuomenės pratybos „Geležinis kumštis“

2025 09 05
Krašto apsaugos ministerija

KAM stiprina oro erdvės apsaugą

2025 09 05
Lietuvos kino kūrėjai pristato savo darbus Baltijos šalių dokumentikos forume

Lietuvos kino kūrėjai pristato savo darbus Baltijos šalių dokumentikos forume

2025 09 05
„Vasara su knyga“

 „Vasara su knyga“: rekordiškas skaičius dalyvių, perskaityta per 100 tūkstančių knygų

2025 09 05
Kultūros ministerija

Kultūros ministerija kviečia teikti paraiškas kultūros ir meno sričių premijoms gauti

2025 09 05
kernave.lt nuotr.

Kuriamas patobulintas paveldo saugotojų mokymo būdas

2025 09 05
Užtvaros

Įrengtos užtvaros ties nenaudojamais pasienio punktais

2025 09 04

Skaitytojų nuomonės:

  • Markas Soloninas apie D. Kuolys. Ar Lietuvos teisėsauga liks Vladimiro Putino kagėbistinio žvilgsnio sukaustyta?
  • +++ apie D. Kuolys. Ar Lietuvos teisėsauga liks Vladimiro Putino kagėbistinio žvilgsnio sukaustyta?
  • Varlinas apie M. Kundrotas. Pilietinės tautos fantasmagorija
  • Denisas Jelisievičius apie A. Navys, M. Sėjūnas. Kruvinas Rusijos blefas
  • +++ apie V. Sinica. Nesimokykime lietuviškai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Fotografas Romas Vilčinskas išsaugojo pirmosios parodos plakatą | J. Lenkučio nuotr.

P.S. Krivickas. Po kelionės į Humorpolį

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai