Jeigu tam galima skirti tik 5 minutes, tuomet keliaukime prie esmės. Crowdfunding terminas į lietuvių kalbą verčiamas kaip sutelktinis finansavimas.
Tai yra didelio žmonių kiekio finansų pritraukimas, kurie yra reikalingi paskolos gavėjui įgyvendinti inovatyvią idėją ar projektą. Gauti tradicinę verslo paskolą iš banko – ilgas ir kartais ganėtinai varginantis bei visiškai neturintis jokių lanksčių sąlygų procesas. Greitieji kreditai gąsdina didelėmis palūkanomis.
Todėl vis daugiau pavienių verslininkų, įmonių, bendrijų ir organizacijų domisi crowdfunding paslauga verslui. Pagrindinis skirtumas tarp sutelktinio finansavimo ir įprastos banko paskolos yra tas, jog skolina ne bankas ar viena bendrovė, o daugybė investuotojų. Štai tiek galima sužinoti apie crowdfunding per 5 minutes. Ne tiek ir mažai, tiesa? Visgi pasidomėkime apie tai plačiau.
Kaip vyksta sutelktinis finansavimas?
Sutelktiniam finansavimui būtinas trečiasis dalyvis – sutelktinio finansavimo platforma. Platforma atrenka verslo projektus ir siūlo investuotojams juos finansuoti.
Daug žmonių ar laisvų lėšų turinčių organizacijų įneša tam tikrą sumą į platformą ir pagal jų pasirinkimą suma yra suteikiama, kaip paskola. Kai paskola grąžinama investuotojas gauna jam priklausančią palūkanų normą, kurios dydis priklauso nuo to, kokia suma buvo investuota.
Yra ir kitas variantas. Investuotojas gali tapti verslo projekto dalininku, t.y. akcininku ir pretenduoti į dalį įmonės pelno. Sutelktinis finansavimas labai naudingas tiek verslo projektus norinčioms įgyvendinti įmonėms, tiek investuotojams mažomis sumomis finansuoti daug skirtingų verslo projektų. Investicinio portfelio diversifikavimas ženkliai sumažina riziką prarasti visą investuotą sumą.
Labai svarbu skirti sutelktinį finansavimą nuo tarpusavio skolinimo. Tarpusavio skolinimo platformų veikla daugiau orientuota į vartojimo paskolas bei paskolas su nekilnojamo turto užstatymu ir yra reglamentuojama LR su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito ir LR vartojimo kredito įstatymais.
Sutelktinis finansavimas yra šiek tiek naujesnė veikla. Jis pradėjo Lietuvoje veikti nuo 2018 metų, kai buvo priimtas sutelktinio investavimo įstatymas. Galima teigti, jog tarp šių platformų esminis skirtumas – sutelktinis finansavimas neapima vartojimo.
Ką sutelktinis finansavimas reiškia investuotojui?
Sutelktinio finansavimo sprendimas yra labai svarbus ne tik verslui, bet ir į jį investuojančiam. Be abejonės, pati pagrindinė nauda investuotojams – gaunamos pajamos. Gaunamos grąžos dydis priklauso tiek nuo investuojamos sumos, tiek nuo to, į kokio rizikingumo projektą investuojama. Kuo aukštesnė rizika, tuo aukštesnės palūkanos ir didesnė grąža.
Tikriausiai nesuklysime sakydami, jog šiame procese labai svarbus ir sėkmės faktorius. Net ir patys patikimiausi ir idealiai apgalvoti projektai gali patirti pralaimėjimą. Tuo tarpu, abejotina investicija netikėtai gali nudžiuginti puikiais finansiniais rezultatais.
Žmogus dirbdamas samdomą darbą ar vykdydamas bei plėtodamas savo verslą gauna kiekvieną mėnesį pajamas. Tai vadinama aktyviomis pajamomis. Tuo tarpu, investuotojo gaunamos pajamos – jau pasyvios pajamos. Kodėl jos taip vadinamos? Ogi todėl, kad sutelktinis finansavimas nereikalauja atlikti jokio konkretaus darbo ir generuoti savo pajamas.
Investuotojui tereikia užsiregistruoti platformoje, atsidaryti sąskaitą ir rankiniu ar automatiniu būdu investuoti į sudominusius projektus. Kaip minėjome, norimą investuoti didesnę sumą galima diversifikuoti, t.y. padalinti į kelias dalis ir investuoti į skirtingas verslo paskolas.
Sutelktinio finansavimo platformų privalumai
Tokios platformos ypač naudingos pradedančiajam investuotojui bei ką tik įsikūrusiai įmonei, kuriai labai reikalinga pirma verslo paskola. Kaip žinia, investavimo pasaulis yra gana klaidus. Nepasiklysti jo labirinuose sutelktinio finansavimo platforma neleis pasiklysti nes:
- kiekvienam investuotojui ir klientui reikiama informacija pasiekiama patogiai ir suprantamai. Į net pačius sudėtingiausius klausimus atsakys klientų aptarnavimo specialistai.
- lanksčios sąlygos tiek investuotojams, tiek besiskolinantiems.
- profesionalių ekspertų užnugaris. Tokiose platformose dirbantys specialistai yra suinteresuoti, jog kiekvienas naujas klientas taptų nuolatiniu. Todėl pateikiami patys optimaliausi sprendimai, kuriuos patiems gali būti sudėtinga priimti dėl žinių ir patirties stokos.