Nepriklausomai nuo to ar nuvažiuojate kasdien po 300 km darbo reikalais, ar planuojate savaitgalio kelionę aplankyti tėvus kitame Lietuvos gale, visada verta pagalvoti apie tai kaip šias keliones paversti maloniu nuotykiu, o ne varginančia patirtimi.
Prieš keliaujant automobiliu reiktų skirti šiek tiek savo laiko automobilio apžiūrai. Be abejonės, kaip ir visada, pirmiausia – saugumas kelyje.
Tai reiškia ne tik kartas nuo karto atnaujinti savo kelių eismo taisyklių žinias, bet ir laiku prižiūrėti automobilį. Prieš kiekvieną ilgesnę ar tolimesnę kelionę reikėtų patikrinti keletą dalykų.
Vienas iš tokių – tepalų lygis, kuris labai svarbus užtikrinti tinkamą variklio darbą. Norime, kad automobilio variklis tarnautų kiek įmanoma ilgiau ir „nepavestų“ mūsų viduryje kelionės.
Tepalų lygį galite patikrinti atidarę variklio dangtį ir suradę tepalų tikrinimo svirtelę, ant kurios matysite žymeklius, nurodančius minimalią ir maksimalią tepalų lygio vertę. Nuvalykite matavimo lazdelę, įkiškite ją atgal į angą, ištraukite ir stebėkite ar tepalų lygis yra tarp šių verčių.
Tą patariama daryti, kai variklis dar šaltas – tuomet tepalai bus subėgę į savo talpą ir bus galima pamatuoti tikslesnį jų lygį.
Tikrinti tepalus turėtumėte nuvažiavę apie 2500 km, tad jei kasdien „prasukate“ 300 km, atsidaryti kapotą reguliariai reikėtų kas 9 dienas.
Taip pat svarbu patikrinti ir aušinimo skysčio kiekį. Jis padeda palaikyti kokybišką variklio darbą aušindamas detales ir apsaugodamas jas nuo perkaitimo.
Per mažas kiekis gali sukelti ne tik variklio perkaitimą, kuomet galime tikėtis dūmų iš po kapoto, bet ir nestabilų jo darbą, didesnį nusidėvėjimą dėl šilumos pertekliaus, o žiemą antifrizo trūkumas aušinimo sistemoje gali leisti užšalti varikliui, kai tuo tarpu užvedant variklis gali net plyšti.
Jei matome, kad aušinimo skysčio trūksta, verta pažiūrėti ar jis niekur nevarva ir ar nėra pažeista sistema. Todėl antifrizo koncentraciją dažniausiai tikrinti patariama prieš žiemą, tačiau jo kiekį reiktų stebėti nuolat.
Nors dienos po truputį vis ilgėja, tačiau krituliai tikėtini bet kuriuo metų sezonu. Tam, kad visada išliktume ramūs ir užtikrintume geriausią įmanomą matomumą, svarbu patikrinti ir langų apiplovimo skystį bei valytuvų gumas, ypač po žiemos. Patikrinkite, ar valytuvų gumos vis dar pakankamai minkštos bei švarios, kad nebraižytų lango ir nepaliktų erzinančių ir vairuotojo dėmesį blaškančių drūžių ant lango. Mat po žiemos vairuotojai dažnai apgadina valytuvus juos įjungdami, kai valytuvai būna dar prišalę prie lango.
Lyjant lietui, ypač tamsiuoju paros metu, taip pat svarbu, kad langų apiplovimo skystyje būtų pakankamas spirito kiekis ir riebesnės dėmelės, kurios kartas nuo karto atsiranda ant stiklo, būtų efektyviai pašalintos nuo lango. Vertėtų rinktis ne patį pigiausią apiplovimo skystį, nes juose dažnai būna mažesnė spirito koncentracija.
Taip pat skirkite laiko nuvalyti langą ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus, kad tiek šviečiant saulei dieną, tiek lyjant lietui tamsoje būtume užtikrinti, kad padarėme viską, kad matytume kelią ir eismo sąlygas geriausiai.
Tiesa, lyjant lietui dar taip pat galima naudoti lietaus akinius. Turbūt esate pastebėję, kad kai kurie vairuotojai dėvi išskirtinai geltonos spalvos lęšiais pasižyminčius akinius. Juos dėvi golfo žaidėjai, šauliai ir kiti sporto aistruoliai, nes jie paryškina vaizdą ir gerina matymą lietingomis dienomis ar esant rūkui.
Tinkamas langų apiplovimo skystis, minkšti ir švarūs valytuvai, nuvalytas langas iš vidaus ir akiniai lietingu metu yra puikus geriausio matomumo užtikrintojas, reikalingas mūsų ramiai sąžinei keliaujant automobiliu.
Dar vienas iš dalykų, kurį patikrinti užtruksite vos kelias minutes stabtelėję degalinėje – padangų slėgio lygis. Kiek pripūsti padangas – galite rasti vadove, ant durų atramos ar ant kuro įpylimo dangtelio vidinės pusės. Vieni linkę taupyti, kiti siekia daugiau patogumo, o su per mažu padangų slėgiu mes prarandame abu.
Per mažas slėgis ne tik padidina kuro išlaidas, nes padidėja padangų sukimo pasipriešinimas, jos dėvisi greičiau dėl didesnės šoninės padangos dalies lytos su keliu, bet ir pamažėja saugumas ir stabilumas taip pailgindamas stabdymą bei automobilio manevringumą avariniais atvejais.
Kita vertus, per didelis padangų slėgis padidina „kratymasi“ t.y. važiavimas keliu pasidaro „kietesnis“ taip sumažindamas patogumo lygį – „perduodamas linkėjimus“ nuo kiekvieno kelio nelygumo ar duobės.
Mažesnis sukibimas esant kietesnėms padangoms dėl per didelio slėgio itin pavojingas slidžiomis eismo sąlygomis, pavyzdžiui lyjant lietui.
Kitas neigiamas dalykas, susijęs su per dideliu slėgiu – padidėjusi sprogimo pavojus, o tai reiškia, kad įtemptas padangos paviršius yra mažiau lankstus ir labiau pažeidžiamas susidūrus su kitu kietu ar aštriu paviršiumi.
Važiuodami po žiemos turėtume būti itin atsargūs, nes keliuose daug kur nestinga gana gilių, vandens ir ledo išgraužtų duobių pakankamai aštriais kraštais, su kuriais susidūrusi net ir normalaus slėgio padanga ne visada išlieka sveika.
Sako, kad atsarga gėdos nedaro, tad savarankiškai pasitikrinkite padangų slėgį ar užsukite į servisą, į kurį galite užsiregistuoti naudodami carone.app programėlę. Taip galėsite pasidžiaugti kiek mažesnėmis kuro išlaidomis, ilgaamžiškesnėmis padangomis, didesniu užtikrintumu ir patogumu ilgesnėse kelionėse.
Labai svarbu daryti pertraukėles. Kiekvienas turime savo dienos ritmą ir laiką kuomet esame labiausiai dėmesingi, tad tuo metu reikėtų sutelkti dėmesį į kelią, bei neužmiršti pasidaryti pertraukėlių.
Jei pažįstate maršrutą, galite iš anksto susiplanuoti sustojimus pailsinti akis, besimėgaujant gražesniu kraštovaizdžiu pramankštinti kojas ir įkvėpti gryno oro, reikalingo didesnei dėmesio sukaupimui bei tinkamai atsipalaiduoti grįžtant prie automobilio vairo.
Patariama išvažiuoti kuo anksčiau ryte, kas taip pat padės išvengti spūsčių ir didesnę pertrauką daryti apie 14 valandą. Jei išvažiuosite vėliau, galite užtrukti ilgiau ne tik dėl natūraliai sumažėjusio atidumo, bet ir prastesnio matomumo tamsesniu paros metu ir didesnio pavojaus gyvūnų migravimo laikotarpiu.
Saugi, suderinta su Jūsų asmeniniu ritmu ir numatyta kelionė suteiks daugiau geresnių įspūdžių, kuriais galėsite pasidalinti susitikę bičiulius, klientus ar artimuosius bei kai kada pasidalinti ir smagiais nuotykiais, nutikusiais kelyje.