Penktadienis, 15 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra

25-metį švenčianti AGATA dėkoja verslams už legalų muzikos naudojimą

www.alkas.lt
2024-01-16 06:00:58
39
PERŽIŪROS
0
25-metį švenčianti AGATA dėkoja verslams už legalų muzikos naudojimą | R. Šeškaičio nuotr.

25-metį švenčianti AGATA dėkoja verslams už legalų muzikos naudojimą | R. Šeškaičio nuotr.

Prieš 25 metus, 1999 m. sausio 14 d., buvo įkurta Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA.

Šiandien ši organizacija atstovauja beveik 12 tūkstančių atlikėjų ir muzikos leidėjų ir yra didžiausia Lietuvos kolektyvinio administravimo asociacija muzikos srityje.

Per savo veiklos metus AGATA savo nariams paskirstė per 50,5 milijonų eurų ir džiaugiasi, kad surenkamos bei paskirstomos sumos kasmet auga, o tai reiškia, kad didėja verslo atstovų sąmoningumas dėl legalios muzikos naudojimo.

„Kas yra ketvirtis amžiaus žmogaus gyvenime? Tai ir kūdikystė, kai žmogui reikia pagalbos ir priežiūros.

Tai ir vaikystė, kai glosto galvą, bet elgiasi kaip su nieko nesuprantančiu vaiku. Tai ir paauglystė, kai gimsta pirmos ambicingos idėjos, kai bandai rasti savo vietą po saule, kai šauki: „Pažiūrėkite į mane! Aš taip pat svarbus!“.

Ir pagaliau – tai branda, kai nieko nebereikia įrodinėti. Labai panašų kelią per 25 metus nukeliavo ir AGATA. Panašų kelią per tuos dešimtmečius nuėjo ir visa mūsų nepriklausoma Lietuva.

Labai džiaugiuosi, kad su branda, su naujomis galimybės augo ir mūsų visų sąmoningumas. Kad įrodėme mokantys gerbti intelektinę nuosavybę, kūrybinį darbą.

O bendrystė tapo pavyzdžiu kitiems. Sakydamas „mūsų“, galvoju apie visus, kurie turi bent kažką bendro su muzika.

Ją kuria, ją myli, jos klausosi, ją leidžia, ją atlieka. Visi jie jau žino, kad yra dalis bendruomenės. Stiprios, išdidžios, kūrybingos ir atsakingos bendruomenės.

Tokia ji tapo per 25 metus. Tokia yra AGATA”, – sako AGATA Tarybos pirmininkas, dainius Domantas Razauskas.

Svarbus kasdienybės pastiprinimas

Atlikėjų teises atstovaujančios arganizacijos sumanymas atsispyrė nuo aktoriaus Rimanto Bagdzevičiaus atsivežtos pasaulinės praktikos, kai buvo vertinamas aktoriaus balsas bei atvaizdas ir atlyginama ne tik už jo kūrybinę veiklą sukuriant vaidmenį, bet ir už to darbo naudojimą ateityje.

Aktorė, mokytoja ir AGATA Tarybos narė Ilona Balsytė sako, kad šia AGATA-os idėja patikėjo ir ją labai palaikė nuo pirmųjų jos užuomazgų.

„Nors AGATA-os pradžia rėmėsi kalbomis apie atlygius už aktorių kūrybos naudojimą, dabar organizacija smarkiai išsiplėtė ir  pagrindinę veiklos dalį užima muzikos atlikėjų ir fonogramų gamintojų teisių atstovavimas, – sako I. Balsytė.

– Kiekvienas aktorius skirtingai suvaidins Hamletą, o kiekvienas pianistas skirtingai interpretuos ir atliks Mocartą. Kūrinio atlikimas yra kūryba, intelektinė nuosavybė, už kurią turi būti atlyginta.“

Pasak jos, AGATA-os veiklos pradžioje buvo sunku įsivaizduoti, kad organizacija taip išaugs, apims tiek daug veiklos sričių ir visapusiškai parems bei palaikys savo narius – ne tik padės spręsti teisinius ir finansinius klausimus, bet ir aktyviai vykdys kultūrinę ir šviečiamąją veiklas, prisidės prie lietuviškos muzikos populiarinimo, įvairiomis priemonėmis padės plėtoti kūrybines veiklas.

„AGATA atliekamas darbas yra nepaprastas ir reikalingas. Menininkai niekada nėra užtikrinti kita diena.

Tai, kad šiandien kažkur nusifilmavai, nereiškia, kad turėsi darbo rytoj. AGATA-os atlygiai atlikėjams yra svarbus kasdienybės pastiprinimas“, – kalbėjo I. Balsytė.

25-metį švenčianti AGATA dėkoja verslams už legalų muzikos naudojimą | D. Čėplos nuotr.
25-metį švenčianti AGATA dėkoja verslams už legalų muzikos naudojimą | D. Čėplos nuotr.

Sąžininga ir reikalinga

Pagrindine ir svarbiausia AGATA-os veikla siekiama užtikrinti, kad už muzikos naudojimą būtų atlyginta, o surinktas atlygis būtų kuo tiksliau paskirstomas nariams.

Pirmoji asociacijos sutartis buvo sudaryta su Vilniuje veikusiu legendiniu restoranu „Marceliukės klėtis“.

„Puikiai atsimenu, kaip pradžioje dar bandėme pasispardyti. Įrodinėjome, kad pas mus gyvai grojo muzikantai, liaudiškos muzikos veteranai Ipolitas ir Broniukas.

Čia kiekvieną vakarą skambėjo jų kūryba, gyva muzika buvo labai paklausi. Bet restorane grojo ir foninė muzika, tad nelabai pavyko pasiteisinti“, – pirmuosius susidūrimus su AGATA prisiminė restorano „Marceliukės klėtis“ direktorius Vytenis Urba.

Pasak jo, pirmoji reakcija į AGATA-os kreipimąsi buvo įdomi, nes pats organizacijos sumanymas glumino.

Bet gyvai pasikalbėjus su AGATA-os komanda nebeliko klausimų, kodėl reikia atsiskaityti už restorane grojamą muziką, viskas atrodė sąžininga ir reikalinga.

Legali, bet nebrangi

Šiuo metu su kavinėmis, parduotuvėmis, kirpyklomis, viešbučiais, radijo stotimis, televizijomis ir kitais muzikos naudotojais visoje Lietuvoje yra sudaryta per 10 000 licencinių sutarčių, kasmet auga ir paskirstyto atlyginimo statistika – lyginant pirmųjų kelių metų sumas su dabartinėmis, AGATA skirsto beveik 130 kartų didesnį atlygį.

2001 m. už viešą muzikos panaudojimą buvo paskirstyta beveik 41 tūkst. Eur, 2007 m. –  beveik 559 tūkst. Eur, 2012 m. – 2,3 mln. Eur, o 2022 m. – 5,1 mln. Eur.

Nors atlygio sumos įspūdingos, nereikėtų laikytis klaidingos nuomonės, kad norint savo veikloje groti muziką legaliai, reikės mokėti didelius mokesčius.

Pavyzdžiui, nedidelė kirpykla už muzikos naudojimą per metus gali sumokėti 30 Eur. Ši simbolinė suma gali padaryti didelį pokytį, atverti neribotus kokybiškos muzikos lobynus ir taip prisidėti ne tik prie teigiamo verslo įvaizdžio, bet ir atlikėjų finansinės gerovės.

Surinktą atlyginimą AGATA tiksliai, greitai ir veiksmingai paskirsto bei išmoka viso pasaulio atlikėjams ir leidėjams pagal muzikos platformų ir transliuotojų ataskaitas.

Vykdant kiekvieną lėšų paskirstymą AGATA susiduria su didžiuliais kiekiais duomenų – vien  2023 m. pirmą pusmetį duomenų analitikai dirbo su daugiau nei 100 tūkst. skirtingų įrašų.

Skirstant atlygius yra atsižvelgiama į tai, kiek atlikėjų ir gamintojų prisidėjo prie dainos įrašo sukūrimo, kiek minučių ji skambėjo eteryje.

Priklausomai nuo to, kokiu būdu ir kaip dažnai yra naudojama atlikėjų ir fonogramų gamintojų kūryba, jų atlygis varijuoja nuo keliasdešimties tūkstančių eurų iki keliolikos centų, o atlygiai yra išmokami tada, kai atlikėjui susikaupia ne mažiau nei 15 Eur.

„Dažnam mūsų muzika yra savaime suprantamas kasdienybės palydovas. Vis dėlto, muzikos leidyba nėra pigi, o ją atlikę ir išleidę žmonėsi už savo darbą turi gauti atlygį, – sakė AGATA direktorė Agnė Begetė.

– Per savo veiklos 25-metį pasiekėme daug, bet labiausiai esame dėkingi Lietuvos verslams, kurių atstovai gerbia intelektinę nuosavybę, renkasi naudoti atlikėjų kūrybą legaliai ir supranta, kad kokybiška muzika yra nors ir mažas, bet labai svarbus dėmuo sėkmingai verslo ateičiai.”

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. „Muzikos salė“ suburs Lietuvos muzikos bendruomenę jubiliejinėje Vilniaus knygų mugėje (video)
  2. Atidaryta penktoji „Muzikos salė“ ir paskelbti klausomiausi 2018 metų įrašai ir albumai (nuotraukos)
  3. Aikštė prie Prezidentūros vienai dienai virs laisvalaikio, muzikos ir maisto erdve
  4. Kviečia muzikos šventė „Aš toks vienas“
  5. Muzika – puiki smegenų mankšta (video)
  6. Andrius Mamontovas: muzikiniai albumai, tam tikra prasme, irgi yra knygos (video)
  7. Lietuvos kūrėjai prašo įdarbinti jų kūrybą (video)
  8. Kviečia „Europos kinas“ ir „Kino pavasaris“
  9. Išleistas naujausias grupės „Skylė“ albumas „Miško dvasia“, sukurtas kartu su Lietuvos skautija
  10. Knygoje „Man skauda“ – išminties ir įžvalgumo persmelkti L. Donskio tekstai
  11. 54 asociacijos nepritaria mokesčių didinimui
  12. Skaitymo renginys „Vasara su knyga“ skatino bendrystę
  13. Jau veikia intelektinei nuosavybei skirta svetainė
  14. Įsigalioja piratavimui internete užkardyti skirtos kodeksų pataisos
  15. Registruojant intelektinę nuosavybę koją pakišti gali net menkiausios klaidos

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Klaipėdos uostas
Lietuvoje

Prezidentas vetavo Klaipėdos uosto pokyčių įstatymą

2026 05 14
Infrastruktūros darbai
Lietuvoje

Palemone plečiama karinio mobilumo infrastruktūra

2026 05 14
Žemės ūkio ministerija
Lietuvoje

Ministerija stabdo paramą mokymų organizatoriams, pradėtas tyrimas

2026 05 14
Žvejyba
Lietuvoje

Įsigalioja svarbūs žvejybos taisyklių pakeitimai

2026 05 14
Pratybos
Lietuvoje

Griežtinami reikalavimai šauliams

2026 05 14
A. Stubas ir G. Nausėda
Lietuvoje

Lietuvoje vieši Suomijos prezidentas

2026 05 14
Sveikata
Lietuvoje

Griežtinama atsakomybė už neteisėtas priemokas

2026 05 14
Mikrofonas
Lietuvoje

LRT programų pirkimą prižiūrės Viešųjų pirkimų tarnyba

2026 05 14
Naudingųjų iškasenų gavyba Lietuvoje
Lietuvoje

Beveik pusę naudingųjų iškasenų gavybos Lietuvoje sudaro žvyras

2026 05 14
Dauglaukio kapinyne aptikti archeologiniai radiniai
Istorija

Kviečia virtuali paroda – romėniškojo laikotarpio (I–IV a.) atspindžiai Dauglaukio kapinyne

2026 05 14
Ukrainoje, Palanoko pilyje įsikūrusiam Mukačevo miesto istorijos muziejus
Istorija

Gediminaičių istorija, jungianti Lietuvą ir Ukrainą

2026 05 14
Pietų Lietuvos partizanai vyksta į suvažiavimą. 1949 vasaris
Istorija

Gegužės 16-ąją – samaningi žygiai Lietuvos laisvės kovotojams atminti

2026 05 14

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • P.Skutas apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • +++ apie D. Razauskas. Lietuvos Apvaizda: Gegužės 3-osios konstituciją prisimenant
  • +++ apie D. Razauskas. Lietuvos Apvaizda: Gegužės 3-osios konstituciją prisimenant
  • Rimgaudas apie Pamatyti tai, kas nepastebėta: kaip žvaigždžių spiečiai padeda atkurti galaktikų istoriją

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Prezidentas vetavo Klaipėdos uosto pokyčių įstatymą
  • Palemone plečiama karinio mobilumo infrastruktūra
  • Ministerija stabdo paramą mokymų organizatoriams, pradėtas tyrimas
  • Įsigalioja svarbūs žvejybos taisyklių pakeitimai

Kiti Straipsniai

Naudingųjų iškasenų gavyba Lietuvoje

Beveik pusę naudingųjų iškasenų gavybos Lietuvoje sudaro žvyras

2026 05 14
Dauglaukio kapinyne aptikti archeologiniai radiniai

Kviečia virtuali paroda – romėniškojo laikotarpio (I–IV a.) atspindžiai Dauglaukio kapinyne

2026 05 14
Ukrainoje, Palanoko pilyje įsikūrusiam Mukačevo miesto istorijos muziejus

Gediminaičių istorija, jungianti Lietuvą ir Ukrainą

2026 05 14
Pietų Lietuvos partizanai vyksta į suvažiavimą. 1949 vasaris

Gegužės 16-ąją – samaningi žygiai Lietuvos laisvės kovotojams atminti

2026 05 14
Sovietų armijos išvedimas

Maištaujantis jaunimas sovietų Lietuvoje

2026 05 14
Tarptautėje Kanų kino šventėje – pristatomas Lietuvos kinas

Kanų kino šventė tarp garbės, politikos ir kino magijos

2026 05 14
Sosnovskio barščių naikinimas

Sostinėje naikinamos svetimžemės rūšys

2026 05 13
Kapčiamiesčio poligonas

Poligono teritorijoje esančios nuosavybės savininkams parengti pranešimai

2026 05 13
Mirė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, teisininkas Zenonas Juknevičius

Mirė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, teisininkas Zenonas Juknevičius

2026 05 13
Dirbtinis intelektas

Tamsioji DI pusė – nesantys šaltiniai ir netikros citatos: kaip neapsigauti?

2026 05 13

Skaitytojų nuomonės:

  • P.Skutas apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
  • +++ apie D. Razauskas. Lietuvos Apvaizda: Gegužės 3-osios konstituciją prisimenant
  • +++ apie D. Razauskas. Lietuvos Apvaizda: Gegužės 3-osios konstituciją prisimenant
  • Rimgaudas apie Pamatyti tai, kas nepastebėta: kaip žvaigždžių spiečiai padeda atkurti galaktikų istoriją
  • Rimgaudas apie J. Vaiškūnas. Chicco–Ceccah… Ar lietuviškos tapatybės atsisakysime aidint plojimams?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
„Laisvės eketė“ – šventinis sumanymas, buriantis žmones | A. Navicko nuotr.

„Laisvės eketė“ – šventinis sumanymas, buriantis žmones

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai