Socialdemokratai kreipėsi į Gitaną Nausėdą prašydami nepritarti 2023 m. gruodžio 19 d. priimtam Vidaus tarnybos statutui ir grąžinti jį Seimui pakartotinai svarstyti.
„Mūsų vertinimu, priimtomis pataisomis iš esmės keičiamas pareigūnų statusas, nes jie prilyginami paprastiems tarnautojams, nors jų darbui taikomi išskirtiniai reikalavimai ir apribojimai. Mums kelia didelį susirūpinimą valdančiosios daugumos arogancija, polinkis vykdant esmines pertvarkas nepaisyti pareigūnų įspėjimų, nenoras įsiklausyti į profesionalų argumentus“, – sako Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.
Pasak Seimo nario socialdemokrato Kęstučio Vilkausko, ant kortos statoma viešojo saugumo ateitis.
„Pareigūnams tenka įrodinėti ir priminti, kad jų darbas susijęs su didesne rizika ir pavojais, ginklų naudojimu ir ypatinga atsakomybe užtikrinant saugumą ir užkertant kelią blogiui. Profesinių sąjungų liudijimu, pareigūnai jau dabar palieka vidaus tarnybą. Ir kasmet tarnybą palieka daugiau pareigūnų, nei ateina naujų, personalas sparčiai sensta“, – įspėja parlamentaras.
Socialdemokratų kreipimesi į Prezidentą pažymima, kad pagal priimtą Statutą už tą patį darbą pareigūnams bus mokamas skirtingas darbo užmokestis, nebebus mokami priedai už laipsnius, neteisingai mažinamas maksimalus priedas už stažą (vietoj 30 proc. pareiginės algos dydžio lieka tik 20 proc.).
„Taip iškreipiama sistema, nuvertinama kvalifikacija, griaunamas prestižas. Šiandien, kai susiduriame su vis naujais vidaus ir išorės iššūkiais, būtina išvengti neapgalvotų pertvarkų, kurios neigiamai paveiktų mūsų viešąjį saugumą“, – įspėja socialdemokratai.
Anot socialdemokratų, valdančiosios daugumos prastumtomis Vidaus tarnybos statuto nuostatomis „ištrinamas statutinių pareigūnų išskirtinumas, neteisingai mažinamas maksimalus priedas už stažą, naikinama motyvacija bei prielaidos pritraukti ir išlaikyti gabius pareigūnus, paminamas lojalumo ir patirties įvertinimo principas“.