Švietimo plėtros programoje numatytam šiuolaikinio ugdymo turinio kūrimui bus paskirstyta įspūdinga 52 mln. eurų suma. Skelbta, kad mokyklos galės įsirengti laboratorijas, įsigyti reikalingą įrangą. Savivaldybės ilgai negavo jokios tikslesnių duomenų apie būsimą projektą, dabar aiškėja, kad į mokyklų poreikius galimai net nebus atsižvelgiama.
Gali būti nueita lengviausiu keliu nuperkant ir mokykloms išdalinant kompiuterinę įrangą, o taip pat – standartizuotas mokymo priemones ir įrangą 1-8 klasėms. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, sunerimęs, kad milžiniškos lėšos gali būti išleistos netikslingai, kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministrą, Valstybės kontrolę ir Lietuvos savivaldybių asociaciją.
Šį rugsėjį paskelbtas kvietimas teikti projektus dėl šalies mokyklų aprūpinimo laboratorine įranga. Kvietime nurodoma, kad gali būti finansuojamas mokyklų, kuriose mokosi ne mažiau kaip 200 mokinių, aprūpinimas šiuolaikiškomis gamtos ir tiksliųjų mokslų bei kalbų mokymo laboratorijomis bei kompiuterine įranga. Kas labai svarbu daugeliui mokyklų, buvo numatyta leisti už projekto lėšas atlikti ir pačių laboratorijų įrengimo darbus. Bendra kvietimui skirta finansavimo lėšų suma – per 52 mln. eurų.
Projekto kuravimą pavedus Nacionalinei švietimo agentūrai, Šiaulių miesto savivaldybė prašė informacijos apie planuojamą lėšų paskirstymą, galimybes savivaldybei išsakyti savo poreikius dėl laboratorinės ir kompiuterinės įrangos, domėjosi dėl būtinųjų parengiamųjų veiksmų, kuriuos turi atlikti savivaldybė, siekdama tinkamai dalyvauti projekte, tačiau jokia prašoma informacija nebuvo suteikta.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas teigia, kad lapkričio viduryje pagaliau sulaukta Nacionalinės švietimo agentūros rašto, tačiau jis į keltus klausimus neatsakė. Ėmė aiškėti, kad nei mokyklos, nei savivaldybės negali reikšti nuomonės ar pageidavimų planuojamai pirkti įrangai. Nebeskiriamas finansavimas laboratorijų įrengimui.
Maža to, savivaldybės verčiamos įsipareigoti dalyvauti projekte visiškai neaiškiomis sąlygomis. Teikti detalesnę informaciją tuomet buvo atsisakyta. Vėliau ėmė aiškėti, kad numatyta nupirkti ir mokykloms išdalinti kompiuterinę įrangą, o taip pat – standartizuotas gamtos mokslų mokymo priemones ir įrangą, skirtą atlikti tyrimus, eksperimentus, laboratorinius darbus ir kitas praktines veiklas 1-8 klasėse, taip galimai, eliminuojant galimybę pirkti laboratorinę įrangą gimnazijoms.
„Ši absurdiška padėtis, susidarė dėl to, kad, galimai, buvo netinkamai organizuotas planavimo procesas, neatsakingai žiūrima į ypatingai didelės sumos – 52 mln. Eur – paskirstymą Lietuvos savivaldybėms ir valstybinėms mokykloms. Šiuolaikinėje visuomenėje negali būti taikomi tokie nedemokratiški, prievartiniai būdai, nes kiekviena savivaldybė turi individualią švietimo politikos įgyvendinimo viziją. Atkreipiant dėmesį į tai, kad vaikų švietimas visais atvejais yra prioritetinė sritis“, – savo griežtą poziciją rašte išdėstė Šiaulių meras Artūras Visockas.