Lapkričio 16-oji – Lietuvos pašto diena. Šią dieną 1918 m. tuometis Lietuvos finansų, prekybos ir pramonės ministras Martynas Yčas pasirašė potvarkį, kuriuo įkūrė Lietuvos pašto valdybą.
Pirmuoju Pašto valdybos direktoriumi tapo inž. Benediktas Tomaševičius, pradėjęs aktyviai organizuoti Lietuvos pašto tinklą. Sudarius pašto valdybos personalą, buvo atidaryti pašto skyriai apskrities miestuose, jų įgaliotiniams pavedant atidaryti pašto įstaigas mažesniuose miesteliuose.
Visame pasaulyje keičiantis gyventojų siuntimo įpročiams, keičiasi ir Lietuvos paštas.
Šiandien jis turi ne tik didžiausią tradicinių pašto paslaugų teikimo vietų kiekį, bet ir vieną didžiausių paštomatų tinklų Lietuvoje – LP EXPRESS. Jau kitą pavasarį šiuo tinklu siuntos keliaus ir tarp visų trijų Baltijos šalių.
Pašto gimtadienio proga pateikiame dešimt įdomių faktų iš Lietuvos pašto kasdienybės:
- Siuntos atsiėmimo iš LP EXPRESS paštomato rekordas – 43 sekundės. Jis buvo užfiksuotas šių metų gegužę Panevėžyje.
- Lietuvos pašto logistikos centre per mėnesį vidutiniškai išskirstoma beveik 3 mln. pakuočių.
- Bent viena siunta yra įdedama į LP EXPRESS paštomatą kas 3 sekundes.
- 2017 m. Lietuvoje buvo sukurta didžiausia pašto ženklų mozaika – menininkė Jolita Vaitkutė iš daugiau nei 10 tūkst. pašto ženklų suklijavo Jono Basanavičiaus portretą.
- Visoje Lietuvoje dirba apie 1000 laiškininkų, o dar 550 mobiliųjų laiškininkų užtikrina pašto paslaugų teikimą atokiausiose vietovėse.
- Gauta siunta iš LP EXPRESS paštomato vidutiniškai pasiimama per kiek daugiau nei 13 valandų.
- Per 400 LP EXPRESS paštomatų veikia 111 Lietuvos vietovių.
- Per metus vis dar parduodama apie 1,5 mln. vienetų lietuviškų pašto ženklų – dalis jų atsiduria ant siunčiamų laiškų, o dalis randa kelią į filatelistų kolekcijas.
- Kone 6 iš 10 siuntinių Lietuvoje šiuo metu yra pristatomi per paštomatus.
- Pirmieji nepriklausomos Lietuvos pašto ženklai vadinosi baltukais ir buvo išleisti 1918 m. Kalėdų naktį – iš gruodžio 25-osios į 26-ąją.