Lapkričio 10 d. Aplinkos ministerijos nurodymu Valstybinių miškų urėdija sustabdė jau pradėtus vykdyti aštuonis plynuosius sanitarinius kirtimus Punios šilo genetiniuose draustiniuose, taip pat bus peržiūrimi ir kituose ekosistemų apsaugos ir rekreaciniuose miškuose dar nepradėti vykdyti plynieji sanitariniai kirtimai.
Praėjusią savaitę Aplinkos ministerija, atsižvelgdama į konkrečius atvejus, kai vykdant plynuosius sanitarinius miško kirtimus rekreaciniuose miškuose kertami sveiki ar gamtiniu požiūriu vertingi medžiai, kreipėsi į Valstybinių miškų urėdiją.
Urėdijos buvo prašoma įvertinti nebaigtus ir numatomus vykdyti plynuosius sanitarinius miško kirtimus ir atsisakyti juose nepažeistų medžių kirtimo, išskyrus egles ir medžius, augančius kelių ar inžinierinių tinklų apsaugos zonose, kurie virsdami ar lūždami galėtų padaryti žalos asmenims ar jų turtui.
Aplinkos ministerija taip pat parengė Miško kirtimų taisyklių pataisas, kuriomis būtų griežčiau reglamentuojami plynieji sanitariniai kirtimai. Tokie kirtimai būtų atliekami tik tuomet, kai tai yra būtina, miestų miškuose būtų paisomas ramybės laikotarpis nakties metu, atsirastų pareiga atkurti mišką sanitariniais kirtimais intensyviai išretintuose medynuose.
Taisyklių pataisose siūloma numatyti, kad ekosistemų apsaugos ir rekreaciniuose miškuose plynuosius sanitarinius miško kirtimus būtų galima vykdyti tik žuvusiuose medynuose.
Dar viena siūloma svarbi naujovė, kad vykdant II B ir saugomų teritorijų III miškų grupėje plynuosius sanitarinius miško kirtimus turės būti paliekami visi nepažeisti medžiai (išskyrus pavojų keliančius medžius ir I ardo egles).
Biologinei įvairovei išsaugoti visų grupių miškuose būtų privaloma kirtimo metu palikti ne pavienius medžius, bet ne mažesnio kaip 5 arų ir ne didesnio kaip 5 procentų biržės ploto nekirstus ir nepažeistus brandaus miško plotus. Be to, būtų privaloma palikti visus tam tikro skersmens senus medžius.
Siūloma nustatyti, kad urbanizuotose teritorijose esančiuose ir besiribojančiuose miškuose medienos ruoša būtų draudžiama nakties metu (nuo 22.00 val. iki 7.00 val.).
Artimiausiu metu šis Miško kirtimų taisyklių pakeitimo projektas bus paskelbtas Seimo kanceliarijos teisės aktų informacinėje sistemoje. Planuojama, kad siūlomos Miško kirtimų taisyklių pataisos turėtų įsigalioti dar šiemet.
Vienkartinė planeta. Ar pagrįstai vykdomi plynieji sanitariniai kirtimai?
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000304600/vienkartine-planeta-ar-pagristai-vykdomi-plynieji-sanitariniai-kirtimai
Neseniai rašė apie plynąjį kirtimą Verkių parke. Sako, Lietuvoje tokių slaptų kirtimų ~4,5 šimtų nustatyta(!). Esą nuo žievėgraužio ginasi… Sunkiąja technika sunaikinta paklotė po šios atakos neatsigaus keliasdešimt metų, ir jaunuolynas jau neataugs. Deja, politikų vadovaujamo beverčių medelių iškilmingo miškasodžio vaisiai niekada neatstos iškirstų ąžuolų ir kt. medžių.
Neseniai potvynių pajūryje tema kalbėjęs mokslininkas (neprisimenu, kas) pasisakė ir apie nuožmaus miškų kirtimo ir potvynių bei klimato kismo sąsajas . Būtent tai, kad virstame asfalto ir gelžbetonio šalimi, kad naikiname gamtą, potvyniai neišvengiami, ir jie tik stiprės, nes tik pakankamo dydžio žalieji plotai ir medžiai pajėgūs sugerti potvynių vandenį.
Toliau taip tęsiant, ir užkrečiamų ligų tik daugės, nes miestai tankinami, naikinami žalieji jų plotai, parkai ir miškeliai, todėl nėra kam išvalyti tiek kietosiomis dalelėmis, tiek įv. užkratu užteršto miestų oro. Be to, iškirtus miškus, nebėra kas lyg siena stabdo vėjo
Apie vis naujus kirtimus visuomenininkai sužino tik, jei kas pamato ir praneša. Ar galėtume susimesti, kad „Girių spiečius” nupirktų sau bent 1ą droną? Pabandyti galima? Tada jis gal ir kasdien galėtų apskristi Lietuvą ir patikrinti, kur kas ką.
Baltijos aplinkos forumas: Aplinkos ministerija netesi pažadų – Punios šile vykdomi plynieji kirtimai
– lrytas.lt/gamta/flora/2023/11/15/news/baltijos-aplinkos-forumas-aplinkos-ministerija-netesi-pazadu-punios-sile-vykdomi-plynieji-kirtimai-29181173