Prisikaupė skolų? O gal norite įgyvendinti savo svajonę ir galvojate apie paskolą? Paskola – išties atsakingas ir didelis žingsnis. Jos nešami finansiniai įsipareigojimai gali jus ar net jūsų vaikus lydėti keliolika metų, tad labai svarbu gerai apmąstyti, ar paskolos ėmimas iš tiesų yra tinkamiausiais sprendimas.
Tam, kad jums būtų lengviau apsispręsti, šiame straipsnyje pristatome kelis dalykus, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį prieš imant paskolą, kada galite gauti paskolą ir kokius rūpesčius ji gali padėti išspręsti.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį prieš imant paskolą?
Skolinimasis – svarbus ir atsakingas žingsnis. Prieš jį žengiant reikėtų gerai apmąstyti ne tik, ką suteiks papildomi pinigai, bet ir tai, kokie įsipareigojimai ir kokie galimi pavojai atkeliaus kartu. Prieš imant paskolą patariame:
Įvertinti savo finansinę padėtį. Išnagrinėkite, kokio dydžio jūsų mėnesio pajamos ir išlaidos. Ar papildomos įmokos už kreditą neapsunkins jūsų ir nepablogins šeimos gerovės? Nepamirškite, kad paskolą galite gauti tik tada, kai finansiniai įsipareigojimai neviršija 40 proc. visos šeimos arba 20 proc. asmens pajamų.
Įvertinti pavojus. Prieš imant paskolą svarbu ne tik išnagrinėti esamą padėtį, bet ir bešališkai įvertinti galimus pavojus. Gerai apgalvokite, ar paskolos grąžinimo laikotarpyje nenumatomos didesnės išlaidos, šeimos pagausėjimas, darbo keitimas ar kt. Kai kurie įvykiai gali apsunkinti paskolos grąžinimą.
Turėti santaupų. Imdami paskolą niekada neišleiskite visų turimų santaupų pradiniam įnašui. Apsaugokite save ir savo artimuosius nuo galimų nenumatytų finansinių sunkumų (atleidimas iš darbo, šeimos pagausėjimas, nelaimingi įvykiai ir kt.) ir turėkite santaupų bent dviem mėnesiams į priekį.
Pasitikrinti savo kredito istoriją. Prieš imdami paskolą visuomet pasidomėkite savo kredito istorija. Kredito reitingas lemia tai, kokio dydžio paskolą ir kokiomis palūkanų normomis galite gauti. Jei kredito istorija bus bloga – jūs galite negauti norimos sumos ar gauti ypač didelėmis palūkanų normomis. Kas yra kredito istorija ir kaip ją pagerinti galite skaityti šiame puslapyje.
Kada galiu gauti paskolą?
Paskolą gali gauti toli gražu ne visi. Kiekvienas skolinantysis yra suinteresuotas po sutarto laikotarpio atgauti paskolintus pinigus, todėl savaime aišku, kad paskolos teikėjai turi tam tikras visiems vienodas sąlygas. Tad norėdami pasiskolinti, jūs turite:
- būti pilnametis;
- turėti Lietuvos Respublikos pilietybę;
- gauti nuolatines pajamas bent 4 mėnesius iš eilės;
- turėti gerą kredito istoriją ir aukštą kreditingumo reitingą;
- uždirbti tiek, kad jūsų finansiniai įsipareigojimai būtų ne didesni nei 40 proc. visos šeimos pajamų arba ne didesni nei 20 proc. asmeninių pajamų.
Kada paskola yra tinkamas sprendimas?
Paskola – priemonė, padedanti išsisukti iš netikėtai susiklosčiusios nemalonios finansinės padėties, auginti savo verslą ar tiesiog greičiau įgyvendinti savo svajones.
Didelę sumą susitaupyti užtrunka, tad neturėdami galimybės pasiskolinti prarastume galimybes gyventi geriau dabar. Paskola gali būti tinkamiausias sprendimas:
- netikėtai prireikus pinigų nenumatytoms išlaidoms, tokioms, kaip ligos, būtini remontai po nelaimingų atsitikimų ir kt.;
- planuojant remontuoti savo būstą;
- prireikus pinigų investicijoms į verslą ar tiesiog apyvartinėms lėšoms;
- nusprendus studijuoti, lankyti kursus ar brangesnius mokymus;
- perkant automobilį;
- norint įgyvendinti seną svajonę;
- vykstant atostogauti.
Paskola neturi pabloginti gyvenimo sąlygų, o priešingai – jas pagerinti. Tinkamai įvertinus padėtį ir objektyviai išnagrinėjus galimus pavojus skolinimasis gali tapti geresnio gyvenimo pradžia.