Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) šakos kolektyvinėse derybose su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) susitarė dėl ilgai lauktų teigiamų pokyčių, kurie gerins visų šalies mokytojų darbo sąlygas.
„Derybinėje grupėje pavyko susitarti dėl mokinių skaičiaus klasėse mažinimo ir griežtesnės kontrolės savivaldybėms. Pagal mūsų iškeltus reikalavimus, nuo 2024 m. rugsėjo 1 d., savivaldybės galės formuoti mažesnes klases, t. y. pradinėse klasėse iki 22 mokinių, o 5-12 klasėse iki 26 mokinių. Šiam sprendimui įgyvendinti bus pakoreguotas Vyriausybės nutarimas“, – teigia LŠMPS pirmininkas Egidijus Milešinas.
Anot LŠMPS pirmininko, mažesnis mokinių skaičius klasėse sudarys prielaidas geresnei ugdymo kokybei ir pagerins mokytojų darbo sąlygas.
Ne mažiau svarbus ir pasiektas sutarimas dėl mokymo lėšų skyrimo metodikos korekcijos nuo 2025 m. Pirmiausiai bus koreguojamas ugdymo planų finansavimas, nes ligi šiol, kas dvejus metus keičiant ugdymo planus ir pridedant papildomas pamokas, tam nebuvo skiriamas reikiamas finansavimas. Tai leis mokykloms turėti daugiau mokytojų etatų.
Taip bus koreguojama etato nustaymo tvarka, numatant minimalų kontaktinių valandų skaičių, kurį turint mokytojas dirbs pilnu darbo krūviu. Tai užkirs kelią dažnai pasitaikantiems piktnaudžiavimams, kai daug pamokų vedantis mokytojas neturi pilno etato.
„Per pastaruosius penkerius metus ministerija padarė daug klaidų, kai nebuvo užtikrintas nuoseklus jau priimtų teisės aktų laikymasis. Ne kartą akcentavau, kad neverta tikėtis jokio progreso švietime, jei nebus laikomasi galiojančių teisės aktų. Ministerija padarė daug klaidų, bet dar blogesnė situacija daugelyje šalies savivaldybių, kurios tinkamai nesirūpina švietimu. Šiai betvarkei turi būti padarytas galas, todėl derybų metu taip pat sutarta dėl mokyklų ir savivaldybių kontrolės, kurią vykdys ŠMSM kartu su Nacionaline švietimo agentūra, mechanizmo“, – sako E. Milešinas.
Daugiausiai nesutarimų kyla dėl kolektyvinės sutarties punktų, susijusių su atlyginimų didėjimu. Dar 2019 m. LŠMPS šakos kolektyvinėje sutartyje buvo suderėta, kad mokytojų atlyginimai 2024 m. bus ne mažesni nei 130 proc. VDU.
„Kol kas nesutarta kiek atlyginimai didės nuo kitų metų pradžios, o kiek nuo rugsėjo mėnesio. Pirminis ministro pasiūlymas mūsų visiškai netenkina, tačiau turime svarių argumentų pakeisti ministerijos poziciją šiandien vyksiančiame antrame derybų raunde“, – teigia LŠMPS pirmininkas E. Milešinas.