Ligonių kasų specialistai primena, kad kiekvienas ligonis turi teisę gauti duomenų apie sveikatos priežiūros įstaigose teikiamas paslaugas, jų kainas bei kreiptis į valstybės institucijas, jeigu, jų nuomone, jų teisės buvo pažeistos.
„Ligonio teisė pasirinkti gydymo įstaigą yra neatsiejamai susijusi su ligonio teise į informaciją“, – primena Klaipėdos teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėja Sonata Leščinskienė.
Kiekvienas žmogus teisės aktų nustatyta tvarka turi teisę pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą ir sveikatos priežiūros specialistą. Pavyzdžiui, skiriant medicininę reabilitaciją, siunčiančio gydytojo pareiga pranešti ligoniui apie atitinkamo profilio medicinines reabilitacijos paslaugas teikiančias įstaigas bei galimybes pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje šios paslaugos bus teikiamos.
Iškilus neaiškumų dėl gydymo įstaigoje teikiamų paslaugų ar paslaugas teikiančių sveikatos priežiūros specialistų, žmogus gali kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Skundai gali būti pateikiami tiesiogiai, atvykus į įstaigą, taip pat registruotu paštu, elektroniniu paštu ar kitomis elektroninio ryšio priemonėmis, užtikrinančiomis galimybę nustatyti skundą teikiančio asmens tapatybę.
Skunde turi būti nurodytos teisės, kurias, jo manymu, sveikatos priežiūros įstaiga pažeidė, tai pagrindžiančios aplinkybės ir paciento reikalavimai pašalinti jo teisių pažeidimą. Prie skundo turi būti pridedami dokumentai (jeigu ligonis juos turi), patvirtinantys skunde nurodytas aplinkybes ir pagrindžiantys nurodytus reikalavimus.
„Jei visgi nepavyksta gauti aiškaus atsakymo iš gydymo įstaigos administracijos ir jei, ligonio manymu, jo teisės buvo pažeistos, jis turi teisę kreiptis į atitinkamas skundus nagrinėjančias institucijas“, – informavo S. Leščinskienė.
Gavus netenkinantį įstaigos atsakymą dėl nekokybiškai suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų, pacientas gali kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Dėl neetiško sveikatos priežiūros darbuotojų elgesio – į Lietuvos bioetikos komitetą. Dėl pažeistų teisių, susijusių su privalomojo sveikatos draudimo klausimais, pavyzdžiui, dėl neteisėtai apmokestintų paslaugų – į artimiausią TLK.