Nors duona yra kasdienės mitybos dalis, jos vartojimas mažėja. Remiantis „Vilniaus duonos“ atlikto Lietuvos gyventojų duonos vartojimo įpročių tyrimo rezultatais, sumažėjo visų kategorijų duonos vartotojų.
Kiek ir kokios duonos lietuviai vartoja dažniausiai? Kas duonos suvalgo daugiausia ir kokie veiksniai daro įtaką renkantis duoną?
Lietuvos gyventojų duonos vartojimo įpročius komentuoja „Vilniaus duonos“ vadovas Artūras Kokoškinas.
Vidutiniškai per dieną suvalgo 2 riekeles duonos
Remiantis atliktu tyrimu, vidutiniškai per dieną Lietuvos gyventojai suvalgo po 2 riekeles duonos. Tai – pusantros riekelės mažiau, negu buvo suvartojama 2016 m.
Taip pat sumažėjo visų kategorijų duonos gaminių vartojimas, išskyrus duoniukų, tortilijų ir lavašų bei saldžios duonos segmentus.
„Vilniaus duonos“ vadovas Artūras Kokoškinas teigia, kad mažesnis duonos suvartojimas susijęs su besikeičiančiais žmonių mitybos įpročiais ir kitais veiksniais.
„Kaip alternatyvą tradicinei duonai žmonės dažnai renkasi tortilijas, lavašus, duoniukus ir kitus gaminius. Tai rodo ir šių kategorijų vartojimo stabilumas.
Taip pat auga ne fasuotos, o parduotuvėse kepamos duonos vartojimo apimtys“, – aiškina A. Kokoškinas.
Didžioji dalis (43 proc.) gyventojų suvalgo 1–2 riekeles per dieną, 27 proc. 3–5 riekeles, 5 proc. – 6 riekeles ir daugiau. 23 proc. duoną vartoja ne kasdien, o likusieji 2 proc. duonos nevartoja visai.
„Duonos vartojimo įpročiai skiriasi skirtingose žmonių grupėse. Pavyzdžiui, didesnė dalis moterų duonos kasdien suvalgo 1–2 riekeles, o vyrai – 3 ir daugiau riekelių.
Taip pat matome, kad mažesnių miestelių ir kaimo gyventojai suvalgo daugiau duonos nei miesto gyventojai. Taip yra dėl didesnio ir įvairesnių gaminių pasirinkimo didesniuose miestuose.
Daugiau duonos vartoja ir vyresni žmonės, kurių mityboje duona turi didelę reikšmę“, – teigia A. Kokoškinas.
Paklausiausios kategorijos – batonas ir tamsi ruginė duona
Tamsios ruginės duonos be sėklų ir batono kategorijos yra populiariausi Lietuvos gyventojų duonos pasirinkimai tiek mieste, tiek kaime.
Abu šie gaminiai yra bent kartą per dieną vartojamos duonos gaminių kategorijos.
Pastebima, kad kaimo gyventojai suvartojo 2 proc. daugiau batono ir 7 proc. daugiau tamsios ruginės duonos be sėklų, negu miestiečiai.
„Tamsią ruginę duoną be sėklų dažniau renkasi vyresni negu 35 m. amžiaus, susituokę ir vaikų turintys žmonės. O batonas išlieka paklausus tarp gyventojų iki 54 m. amžiaus, gaunančių žemesnes pajamas.
Kadangi batonas yra lengvesnė duona, ją valgantys žmonės yra linkę suvartoti jos daugiau – 3–6 ir daugiau riekelių kasdien“, – komentuoja A. Kokoškinas.
Remiantis atliktu tyrimu, tiek vyrai, tiek moterys batono suvartoja tiek pat – 84 proc. „Bėgant metams suvartojamo batono kiekis keitėsi kone mažiausiai.
Pavyzdžiui, 2016 m. 35–54 m. amžiaus grupei priklausantys gyventojai suvartojo 3 proc. daugiau batono, negu šiais metais. Tad pokyčiai tikrai nežymūs“, – teigia A. Kokoškinas.
Tyrimas atskleidė, kad gyventojai dažniau renkasi parduotuvėse kepamą, o ne mažose kepyklėlėse gaminamą duoną – pastarosiose dažniau lankosi aukštesnes pajamas gaunantys duonos vartotojai.
Didžiausias skirtumas lyginant lyčių duonos pasirinkimus yra matomas kukurūzų, ryžių ir kitokių trapučių vartojime – moterys šios kategorijos duonos gaminių suvalgo 18 proc. daugiau negu vyrai.