Antradienį Vilniaus oro uoste nusileido Karinių oro pajėgų sraigtasparnis su donoro kepenimis iš užsienio. Kartu grįžo ir Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų pilvo chirurgų komanda, kuri dalyvavo donorinio organo paėmimo procese.
Užsienio šalyje donorystės procesą organizuojanti atsakinga institucija pranešė Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatoriui, kad jų šalyje yra donoras, kurio artimieji sutinka dovanoti organus persodinimui, tačiau jų šalyje nėra recipientų, kuriems tiktų šio Donoro kepenys.
Mūsų šalyje esančiam recipientui kepenys tiko, dėl to Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatorius organizavo organo pargabenimą į Lietuvą, buvo pasitelktas Karinių oro pajėgų sraigtasparnis.
Atskraidintos kepenys skubiai išgabentos į VUL Santaros klinikas, kur netrukus bus persodintos jų laukiančiam ligoniui.
Tai – ketvirtas kartas, kai iš užsienio šiais metais atgabenami donoro organai. Sausio mėnesį į Santaros klinikas buvo atvežti mirusio mažamečio inkstai, vėlesniais mėnesiais Karinių oro pajėgų sraigtasparnis į Lietuvos transplantacijos centrus du kartus atgabeno donorines kepenis.
Karinių oro pajėgų ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pagalbos gabenant donoro organus šiais metais prireikė šeštą kartą.
Persodinimų laukia šimtai
Apie galimybę dovanoti mirusio žmogaus organus artimieji išgirsta pačiu sunkiausiu metu. Netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.
Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę – pradedama bendrauti su galimais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai jiems tinka.
Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams persodinimas reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – vėl leistų praregėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.
Šiuo metu Lietuvoje persodinimo laukia 334 žmonės: 74 laukia inksto, 36 širdies, 9 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 55 kepenų, 155 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.