Spalio 7 d., Kaune prasidėjo dvi dienas truksiantis Baltijos-Šiaurės šalių miškų statistikos grupės (BNFSG) žinovų susitikimas.
Į kas antrus metus vykstantį renginį juos sukvietė Valstybinė miškų tarnyba. Be kitų temų buvo aptarta svarbiausia šių dienų naujiena – dėl karo Ukrainoje išaugęs vietinės medienos poreikis ir kainos.
Į šį pirmąkart gyvai po pandemijos vykstantį susitikimą atvyko miško statistikai iš Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos, dalyvauja ir Lietuvos atstovai.
Jis vyksta ypatingu metu, kai dėl karo Ukrainoje ženkliai pakito medienos prekybos apimtys ir kainos.
Lietuvos Valstybinės miškų tarnybos Miško naudojimo ir statistikos skyriaus vadovas Darius Vižlenskas pabrėžė, kad dėl pradėto karo Europos Sąjungos Rusijai ir Baltarusijai pritaikytų ekonominių sankcijų sustojo medienos ir jos gaminių importas iš šių valstybių, kad ženkliai padidėjo vietinės medienos poreikis biokuro gamybai bei pakilo jos kainos.
Pabrėžta, kad Europos Sąjungoje yra jaučiamas poreikis turėti daugiau žinių apie miškų teikiamą nemedieninę naudą.
Šiuo tikslu miškų statistikai turėtų surasti būdą, kaip surinkti kuo tikslesnes žinias apie ją.
Švedijos miškų agentūros atstovai iškėlė naują temą miškų statistikos srityje – kultūros paveldo vertybių, esančių miškuose apsaugą. Taip pat jie pabrėžė miškų statistikos svarbumą teisingoms žinioms apie miškus teikti.
Estijos miškų statistikos žinovai taip pat minėjo dėl karo Ukrainoje ženkliai pasikeitusį medienos prekybos balansą bei pateikė savo įžvalgas dėl būtinybės tobulinti medienos apskaitos teisinę bazę.
Šeštadienį renginio dalyviai lankys medienos apdirbimo įmonę Kazlų Rūdoje.
Ne šiaip baltai miškuose laikėsi. Be visų kitų savybių buvimas juose gydo. Mama, giminė iš jos pusės negalėjo be pabuvimo miškuose apsieiti. Pora savaičių prabėga, ir jau ragina tėtį nuvežti mus į mišką. Vaikystėje ji kasdien dieną pradėdavo nuo pagrybavimo. Neseniai LRT Klasika transliavo laidą apie gydymą mišku, leido miško garsų įrašą. – Neapsakomai gydo sopulius!..
Nežinau, kaip dabar yra, bet prieš gal 5 metus, kai šiek tiek už Vilniaus pavažiuodavau – aplink dyki laukai! Kas visus 30 m. trukdė ir trukdo apsodinti juos kurui tinkamais, greit užaugančiais medeliais, krūmynais? Juk galėtų būti bendros, pvz., karių ir vyr. klasių moksleivių talkos tam rengiamos. – Turėtų ir zuikiai su stirnom kur lakstyti, ir žmonėms šiluma pigiau kainuotų. Net ir tokio konkurento mūsų energetikai vengia? 🙁
10–12. Kokios miškų politikos Lietuvai reikia?
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000267408
Nuo 28:28 min. apie 32 org-jų, įmonių, įv. grupių, bendruomenių atkurtą „Girių spiečių” –
„Kokios miškų politikos Lietuvai reikia? 32 Lietuvos organizacijos, įmonės ir iniciatyvos, mokslininkai ir ekspertai susibūrė į „Girių spiečių“ ir kartu ketina siekti gamtai palankios ir subalansuotos miškų politikos.”