Sekmadienis, 8 birželio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

Didžiosios atliekos turi savo vietą

www.alkas.lt
2022-10-07 16:37:00
0
Didelių gabaritų atliekos | am.lrv.lt nuotr.

Didelių gabaritų atliekos | am.lrv.lt nuotr.

Namų ūkiuose susikaupia naudoti nebetinkami daiktai ar atliekos, kurių dėl didelio dydžio ar dėl to, kad yra pavojingos, negalima mesti nei į komunalinių atliekų, nei į antrinių žaliavų rūšiavimo konteinerius. Kaip tik joms ir yra skirtos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės. Aplinkos ministerija primena gyventojams, ką pravartu žinoti prieš gabenant  atliekas į šias aikšteles.

Didelių gabaritų atliekos – tai baldai, pavyzdžiui, lovos, stalai, spintos, įvairi buitinė technika, langai, durys, kilimai, čiužiniai, kriauklės bei klozetai, statybinės atliekos, susidarę gyventojui remontuojant savo būstą, radiatoriai, tekstilės gaminiai, dviračiai, paspirtukai, naudotos padangos ir  panašūs buityje naudoti daiktai.

Tam, kad tokios atliekos nesimėtytų prie komunalinių atliekų konteinerių miesto erdvėse, jos yra priimamos specialiose surinkimo aikštelėse. Aikštelės darbuotojai padeda gyventojams rūšiuoti jų pristatomas atliekas, atskirti paruošimui naudoti pakartotinai tinkamas atliekas nuo kitų komunalinių atliekų. Aikštelėse surinktos atliekos perduodamos jų tvarkytojams, o paruošti dar kartą naudoti daiktai perduodami pakartotinai naudoti arba parduoti.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 110 didelių gabaritų atliekų surinkimo (priėmimo) aikštelių. Iki 2027 m. savivaldybės turi išplėsti didelių gabaritų atliekų tvarkymo aikštelių tinklą taip, kad kaimo vietovėse būtų įrengta po vieną aikštelę ne didesniu kaip 15 km atstumu nuo gyvenamųjų teritorijų, o miestuose – viena aikštelė 10 km atstumu tarp tokių aikštelių arba aprūpinanti bent 40 tūkst. gyventojų.

Savivaldybė arba jos pavedimu didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės valdytojas, atsižvelgiant į nebenaudojamų daiktų kiekį ir įvairovę, į aikštelės pajėgumus, nustato, kiek ir kokių atliekų bei kokia forma (pavyzdžiui, gali būti reikalaujama išrinkti baldus dalimis) gyventojas gali į ją pristatyti.

Kai kuriose didelių gabaritų atliekų aikštelėse priimamos ir sodo, daržo, želdynų, kitos buityje susidarančios biologinės atliekos – jose įrengtos atskiros žaliųjų atliekų surinkimo (kompostavimo) aikštelės. Iš viso Lietuvoje jų yra 53.

Be to, kai kuriose Vilniaus apskrities didelių gabaritų atliekų aikštelėse gyventojų patogumui veikia ir dalijimosi daiktais stotelės „DĖK’ui“. Alytaus rajone  įsikūręs daiktų mainų ir paruošimo pakartotiniam naudojimui punktas „TikoTiks“, Šiauliuose  –  dalijimosi daiktais stotelės „Daiktų kiemas“, Klaipėdoje  –  mainų stotelė „IMK“.

Juose norintieji gali atiduoti  geros būklės tvarkingus daiktus bei pasiimti tai, kas patinka. Čia priimami smulkūs baldai, interjero detalės, elektronikos prietaisai, vaikiška technika, žaislai, laisvalaikio priemonės, taip pat drabužiai ir avalynė.

Didelių gabaritų atliekų aikštelės įrengtos laikantis visų saugumo reikalavimų, yra sužymėtos patogiomis informacinėmis nuorodomis. Prieš vykdami į aikštelę neužmirškite pasižiūrėti, kokios jos darbo valandos, kai kurios aikštelės gyventojų patogumui dirba ilgiau, taip pat šeštadieniais ir sekmadieniais. Atliekų turėtojas, pristatydamas atliekas, turi pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei nurodyti tikslią gyvenamąją vietą.

Svarbu paminėti, jog didelių gabaritų atliekos iš gyventojų yra priimamos neimant jokio papildomo mokesčio, išskyrus savivaldybės tarybos nustatytą vietinę rinkliavą (įmoką) už komunalinių atliekų surinkimą bei jų tvarkymą, kurią kiekvienas sumoka gavęs mokėjimo pranešimą iš savivaldybės (arba jos įgaliotos organizacijos). Tačiau gali būti ribotas tam tikrų didelių gabaritų atliekų kiekis, kurį per metus gyventojas gali pristatyti nemokamai.

Atliekų tvarkytojai, savivaldybė ar komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius gyventojų patogumui kelis kartus per metus vykdo didelių gabaritų atliekų surinkimą apvažiavimo būdu, iš anksto informuojant gyventojus apie datą, laiką ir vietą.

Į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles galima atvežti ir pavojingąsias atliekas, kurių negalima utilizuoti buityje. Pavyzdžiui, šiferį ir kitas atliekas, kurių sudėtyje yra asbesto, gyvsidabrio termometrus, dažų, lakų, tirpiklių, buitinės chemijos likučius, baterijas ir akumuliatorius.

Prieš vežant atliekas į aikšteles rekomenduojame susisiekti su aikštelės darbuotojais bei susipažinti su atitinkamoje apskrityje esančių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių atliekų priėmimo tvarka, priimamų atliekų sąrašu bei jų kiekiais.

Daugiau žinių apie didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse priimamas atliekas ir jų kiekius pateikiama regionų atliekų tvarkymo centrų internetiniuose puslapiuose.

Ministerija primena, kad didelių gabaritų atliekų ir kitų atliekų palikimas prie komunalinių atliekų konteinerių arba kitose neleistinose vietose laikomas savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimu. Administracinių nusižengimų kodekse už tai numatyta bauda nuo 30 iki 140 eurų, o už pakartotinai padarytus nusižengimus  – nuo 140 iki 600 eurų.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Elektroninės atliekos: ką svarbu žinoti?
  2. Elektroninės cigaretės – išskirtinės atliekos
  3. Tekstilės atleikos turi savus konteinerius
  4. Didelių gabaritų atliekas – į joms skirtas aikšteles
  5. Už gamtos taršą – transporto priemonių ir įrankių nusavinimas
  6. Kelininkai šiemet jau pašalino 341 toną atliekų
  7. Gyventojams bus išdalinta 100 tūkst. dėžučių elektronikos atliekoms rūšiuoti
  8. Gyventojai išmeta 70 nuošimčių mažiau vienkartinių gėrimų indų
  9. Maisto atliekas rūšiuos ir gyventojai
  10. Už senų automobilių atliekų netvarkymą gresia didelės baudos
  11. Per Lietuvą keliaujantis namas ant ratų ragins senus daiktus prikelti naujam gyvenimui
  12. Gyventojų sąmoningumas rūšiuojant išaugo, bet tobulėti dar yra kur
  13. Vilniuje įrengiamos pirmosios stebėjimo kameros įžūlių šiukšlintojų nustatymui
  14. Dėl karantino Vilniuje stabdomi gyventojų užsakymai didelių gabaritų atliekų išvežimui
  15. Atliekų tvarkymo sistema šalyje vis dar neveikia taip, kaip turėtų veikti

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Ukrainos gynėjas
Ukrainos balsas

Žiurkė spąstuose arba kada į orą išlėks putinas?

2025 06 08
Populiariausi vardai 2024 m.
Kalba

VLKK nutarimo „Dėl lietuviškos vardo formos“ paaiškinimas

2025 06 08
Selemonas Paltanavičius | vdu.lt nuotr.
Gamta ir ekologija

Prezidento V. Adamkaus gamtosauginės premijos laimėtojas S. Paltanavičius: patys geriausi darbai atliekami nelaukiant ir nesitikint jokių premijų

2025 06 08
LMA - Lietuvos muziejų asociacija | lma.lt nuotr.
Istorija

Lietuvos muziejų asociacija: kviečiame Valstybės kontrolę dialogui dėl muziejinių vertybių apskaitos

2025 06 07
Susitarimo pasirašymas
Lietuvoje

Ministerijos susitarė dėl bendrų veiksmų ugdant pilietišką jaunimą

2025 06 06
Lėktuvas | sumin.lrv.lt nuotr.
Gamta ir žmogus

Sukčių taikiklyje – neatidūs keliautojai

2025 06 06
Sveikata | sam.lrv.lt nuotr.
Gamta ir žmogus

Kada ligoniai siunčiami į kitas šalis ir kas už tai moka?

2025 06 06
Dviračių takas
Lietuvoje

Klaipėdoje atnaujinami dviračių ir pėsčiųjų takai

2025 06 06

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • BRITAIN NOW 2.0 apie L. Kojala. JAV ir Europa: gynybos naštos dalybos tarp pragmatizmo ir įtakos
  • Žavisi apie Žiurkė spąstuose arba kada į orą išlėks putinas?
  • Globalistas apie Žiurkė spąstuose arba kada į orą išlėks putinas?
  • Alice Weidel apie Lietuva – tvirtovė, kuri žvelgia į ateitį: Prezidentas Gitanas Nausėda metiniame pranešime ragina stiprinti gynybą, puoselėti istorinę atmintį ir atskleidžia valdžios spragas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Netinkamai laikomi ar gabenami degalai gali prišaukti pavojų
  • Tyrimas: apie pusė lietuvių negali kokybiškai išsimiegoti
  • Kaip naujakuriams apsaugoti įsigytą turtą?
  • Atvirų batų metas: kaip kovoti pėdų bėdomis

Kiti Straipsniai

Daugiabutis | enmin.lrv.lt nuotr,

A. Zuokas siūlo neapmokestinti pagrindinio būsto ir mažinti tarifus

2025 06 05
Šiukšlės miške

Skaičiai pribloškia – miškininkai surinko virš 1000 tonų atliekų

2025 06 05
Atliekų konteineriai | am.lrv.lt nuotr.

Ministerija pagaliau įtvirtins, kokias atliekas rūšiuoti

2025 05 27
Pinigai | Pixabay nuotr.

Savivaldybių aplinkai gerinti paskirstyta 16 mln. eurų

2025 05 23
Rūdninkų poligonas

Galutiniai sprendimai dėl poligonų – tik išklausius vietos gyventojus

2025 05 21
Automobilio nutempimas

Įžūlaus vairuotojų elgesio Kaunas netoleruos

2025 05 20
Pavojingos atliekos

Nerūšiuojant baterijų, atliekų įmonės degs kasdien

2025 05 18
Pavojingus gaminius į rinką teikusioms bendrovėms skirtos baudos | vvtat.lrv.lt nuotr.

Pavojingus gaminius į rinką teikusioms bendrovėms skirtos baudos

2025 05 17
Saugumo priemonės

KAM stiprina savivaldybių atsparumą

2025 05 16
Priedanga | am.lrv.lt nuotr.

Priedangų atnaujinimui papildomi – 4 mln. eurų

2025 05 12

Skaitytojų nuomonės:

  • BRITAIN NOW 2.0 apie L. Kojala. JAV ir Europa: gynybos naštos dalybos tarp pragmatizmo ir įtakos
  • Žavisi apie Žiurkė spąstuose arba kada į orą išlėks putinas?
  • Globalistas apie Žiurkė spąstuose arba kada į orą išlėks putinas?
  • Alice Weidel apie Lietuva – tvirtovė, kuri žvelgia į ateitį: Prezidentas Gitanas Nausėda metiniame pranešime ragina stiprinti gynybą, puoselėti istorinę atmintį ir atskleidžia valdžios spragas
  • Elon Musk apie L. Kojala. Meilė pragmatiniams interesams nebūtina
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Marius Kundrotas

M. Kundrotas. Mintis ir valia

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai