Kovodami su klimato kaita ir saugodami biologinę įvairovę, europarlamentarai siūlo įpareigoti įmones užtikrinti, kad jų gamyba neprisideda prie miškų naikinimo ir alinimo.
Antradienį Europos Parlamentas pritarė derybų su ES Taryba mandatui dėl naujų taisyklių, kuriomis siekiama, jog ES verslas neprisidėtų prie miškų naikinimo.
Šios taisyklės įpareigotų įmones tikrinti, ar jų parduodamos prekės ES rinkoje nebuvo pagamintos iškirstoje ar nualintoje žemėje.
Tikrindamos savo tiekimo grandines ir nustatydamos gaminių kilmę įmonės galės pasitelkti satelitines nuotraukas, vietines patikras ar izotopinius tyrimus.
Tai vartotojams suteiktų garantiją, kad į ES importuojamos prekės neprieštarauja kovos su klimato kaita priemonėms.
Europarlamentarai pasiūlė išplėsti gaminių, kuriems taikomos šios taisyklės, apimtį – jas taikyti ne tik galvijų, medienos, kakavos, kavos, palmių aliejaus ar sojos produkcijai, bet ir kiaulienai, avienai, ožkienai, paukštienai, kukurūzams, kaučiukui, medžio anglies ir spausdinto popieriaus gaminiams.
Jie taip pat reikalauja, kad šios taisyklės galiotų nuo 2020 m. pagamintiems gaminiams (Europos Komisija siūlo jas taikyti nuo 2021 m. pagamintiems gaminiams).
Be to, per pusmetį nuo taisyklių įsigaliojimo Europos Komisijai būtų pavesta suskirstyti valstybes į žemos, standartinės ir aukštos miškų naikinimo pavojaus šalis.
Žemo pavojaus valstybėms būtų taikomi mažesni tikrinimo reikalavimai.
EP taip pat siūlo įpareigoti įmones, kad jos tikrintų, ar minėtos prekės yra gaminamos laikantis tarptautinių žmogaus teisių nuostatų ir ar gerbiant vietos gyventojų teisės.
EP pranešėjas Kristofas Hansenas (Christophe Hansen) (Europos liaudies partija, Liuksemburgas) pažymėjo:
„ES atsakinga už 10 proc. pasaulyje išnaikintų miškų, todėl neturime kitos išeities, kaip tik sustiprinti kovą su miškų naikinimu.
Jei sugebėsime suderinti siekius, taisyklių įgyvendinimą ir jų atitikimą Pasaulio Prekybos Organizacijos reikalavimams, naujosios taisyklės padės puoselėti tiekimo grandines, kurios nekenkia miškams.“
EP derybų mandatui pritarė 453 europarlamentarai, 57 nepritarė, o 123 susilaikė. Dėl galutinio taisyklių projekto europarlamentarai dar derėsis su ES Taryba.