Akivaizdus chaosas elektros rinkoje. Pradedant UAB „Perlas energija“ išėjimu iš rinkos, baigiant vienomis didžiausių elektros kainų Europoje. Perfrazuojant ministrą Kreivį, tai – #KreiviParadoksai arba #KreiviAlgoritmai. Pilną tyrimą apie šį chaosą skelbsiu ryt. Šiandien pateikiu tik kelias svarbias ištraukas ir įžvalgas.
Ir primenu, kad šiandien Kudirkos aikštėje 18 val. vyks mitingas dėl tikrų tikriausio chaoso energetikos sektoriuje.
PROTESTO AKCIJA – Dėl valstybinio energetikos sektoriaus žlugdymo.
Vilniuje susirinko žmonės nepatenkinti elektros skirstytojų afera, didėjančiomis elektros kainomis dėl to išaugusiomis būtinųjų prekių kainomis bei – dėl to didėjančia bedarbyste, nes daug verslų sunaudojančių daug elektros gamybos procese patiria nepakeliamai išaugusius gamybos kaštus, todėl net nutraukia veiklą ir užsidaro, o darbuotojus atleidžia…Posted by Kipras Valenti on Thursday, September 8, 2022
Chaoso prielaidų pamatai padėti dar 2020-aisiais, o įspėjimas apie būsimą kainų griūtį buvo matomas jau 2021-aisias. Nesvarbu, pritariate tai politinei jėgai, kuri organizuoja mitingą, ar nepritariate. Neatrodo, kad ši valdžia gebėtų išgirsti savo piliečių tol, kol šie nesusirenka. Konstitucija garantuoja teisę kritikuoti valdžią, teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti, teisę rinktis į taikius susirinkimus.
Tikrosios chaoso elektros rinkoje priežastys
Trys pagrindinės, jei priežastimi neįvardintume nekompetencijos, o gal ir tyčinės destruktyvios veiklos. Pirma, Lietuvos elektros energijos sektoriaus dalies perleidimas privatiems asmenims. Antra, Nordpool biržos veikimo mechanizmas (algoritmas), įgalinantis gauti neįsivaizduojamus normalioje rinkoje pelnus. Ir trečia, savų atsinaujinančios elektros energijos pajėgumų neturėjimas ir jungčių su užsienio valstybėmis nepakankamumas.
***
2020-aisiais atlikto „privatizavimo“ pasekmėje AB „Ignitis grupės“ akcininkais – tiesiogiai ar netiesiogiai – tapo Lietuvoje veikiantys bankai SEB ir SWEDBANK bei investicijų valdymo bendrovė Invalda, taip pat keletas fizinių asmenų. Tarp privačių investuotojų nemažai „užsieniečių“ (tiesiogiai ar netiesiogiai): The Bank of New York Mellon, Avaron ir Avaroni, State Street Bank and Trust company ir kiti.
Norintys sužinoti tikruosius Lietuvoje registruotų juridinių asmenų naudos gavėjus, galėti tai atlikti Registrų centro valdomoje sistemoje JANGIS.
***
Nuo to momento, kai valstybei priklausiusi įmonė tampa privati, nors keliomis akcijomis, ji, kaip ir kiekvienas privatus verslo subjektas, privalo veikti siekdama svarbiausio tikslo – pelno.
Valstybės įmonių ar valstybės pilnai valdomų įmonių tikslas nėra pelno siekimas – jos teikia paslaugas, gamina produkciją visų pirma atsižvelgdamos į viešąjį interesą, todėl jų tikslas nėra vien pelno siekimas… Vienas akcininkas – valstybė – gali nesibaiminti, kad kiti akcininkai reikalaus maksimalizuoti pelningumą: tiesiog nėra kam kelti tokio pobūdžio reikalavimų akcininkų susirinkimuose ar teisminiu keliu (kreditorių teises, dėl ir taip ilgo teksto, palieku nuošalyje).
Pavyzdžiui, prieš keletą dienų Estijos premjerė pranešė, kad ketveriems metams nustatys elektros kainos ribas visiems buitiniams vartotojams, siekiant apsaugoti juos nuo didelių kainų.
Šio sprendimo vienas iš įgyvendinimo kelių – apriboti Estijos valstybinės įmonės Eesti Energia pelną. Ši įmonė valstybės sprendimu gali veikti nesiekdama pelno, visą pelningumą perleisdama vartotojams. O Lietuvoje to atlikti neįmanoma, nes privatus investuotojas reikalaus grąžos nuo investicijų: bet kokia privati bendrovė, kokia šiuo metu yra AB „Ignitis grupė“ privalo veikti siekdama pelno.
Užteks vieno jos akcininko pasikreipimo į teismą dėl, pavyzdžiui, galimo jo teisėtų lūkesčių pažeidimo. Ir nereikia pykti ant tų privačių akcininkų: jie yra verslas, siekiantis gauti grąžą nuo savo investicijos. Kelti klausimus reikia tiems, kurie leido sukurti visą šią privataus elektros energijos monstro sistemą.
***
Pastaruoju metu viešojoje erdvėje nuolat peršamas saliamoniškas siūlymas valstybės pasiskolintais pinigais finansuoti elektros energijos buitiniams vartotojams kainos dalį. Tai reikštų, kad AB „Ignitis grupė“ galėtų gaminti ir pardavinėti elektros energiją už kainą, kuri neš pasakiškus pelnus jam ir kitiems elektros rinkos žaidėjams.
O dalį itin aukštos buitiniams vartotojams tiekiamos elektros energijos kainos iš pasiskolintų lėšų kompensuotų valstybė. Solidūs vyrai ir moterys, politikai ir ekonomistai, dabar viešai diskutuoja, kokia gi ta „geroji“ kaina, kuri bus vartotojo mokama UAB „Igničiui“ tiesiogiai iš vartotojo kišenės, o kuri dalis – iš valstybės skolintų lėšų.
Apie tai, kad valstybės skolą turėsime grąžinti mes visi, tie patys vartotojai/mokesčių mokėtojai, niekas neužsimena. Kaip ir solidžiai nutylimi nežmoniški elektros energijos kaštai visam Lietuvos verslui.
Toks „nuoširdus“ dėmesys vartotojais ir jokio rūpesčio privačiais AB „Ignitis grupė“ akcininkais: kas kad galimas tų garsių politikų ir ekonomistų interesų konfliktas tiesiog badyte bado akis.
ne pernelyg aptakiai?
Europoje sustabdytos dujomis kūrenamos elektri nės. Rusija į vakarus nebeeksportuoja elektros ir dujų. Astravo monstras 4 mėn kaip nebeveikia, vyksta energetinis karas, visur elektros deficitas.
O alko ekspertams vis tiek Kūūūūūbyyyulius kaltas.
Jeigu labai aptakiai ir apibendrintai, tai kaltas – žmogiškasis EGO. O jeigu jis dar turintis valdžią ir nekontroliuojamas visuomenės, tai jam jokių ribų…, kaip kokiam putinui.
Išvada. Mano kaimietiškas požiūris į “spekuliantus” (prie stalino juos šaudydavo, taip sakydavo mano viršininkas) yra teisingas. Tikras verslininkas gamina – parduoda. “Spekuliantas” suveikia ir pelningai prakala, iškiša, prastumia ir t.t.
tarp 1) spekulianto (be kabučių), 2) tipo, sąmoningai griaunančio LR ūkį, 3) naudingo idioto / debilo ir 4) vatniko?
O šitas klausimas kaimietiškam protui – sudėtingas. Pradėjau galvoti , pradėjo galvą skaudėti. Tegu atsako miestiečiai.
nėra jokio skirtumo.
Pykt ant akcininku? Ar jus ignai manote, kad tie akcininkai nekurste politiniu gauju prichvatizuot igniti? Povandenines sroves, uz aciu valstybei ir jos pilieciams politgaujos tokios zalos nedarys. Kiek prie elektros kainu chaoso prisideda ignalinos ae uzdarymas nusikalteliu berlyne reikalavimu, vos tik iae direktorius jiems pasake, kad galetume jums parduot atomines elektros? Jau tada pradejo jungtis sitos nelaimes grandines nareliai. Abu reaktoriai vis dar veiktu. Stojimo sutarti derinusiems nusikalteliams rupejo tik priejimas prie es pinigu, es butu reikalavus, butu ir valstybes pavadinima sutike pakeist. Na, elektros rinkos prichvatizacija dar ne pabaiga, manau per 15 metu ir lietuvos vandens istekliu naudojimo teises bus issvaistytos po visa pasauli. “water trading” laikai ateis ir cia, per lietu nesimes kibirus i lauka, kad pigiau atsigert. Ir kaip senovej, vasara eisim su muilais i ezerus maudytis iki kol neuzdraus apsiziureje, kad vasara sumazeja pelnai. Galetu jau dabar uzdraust su 500eur baudom, apgailetinas vaizdas dar ir siandien matant kaimiecius besimuiluojancius ezere
Energija yra žymiau daugiau nei narkotikai. Čia negali būti jokio ryšio : gamintojas – vartotojas. Kur matėt, kad aguonų augintojas pardavinėtų savo produkciją ? Rusija ir Baltarusija visa tai žlugdo. Geruoju jiems tai neatsirūgs.