Vakar apie 22 val. bendrovės „Žalvaris“ Kauno skyriuje, antrinių atliekų rūšiavimo patalpose kilo gaisras. Ugnis plito labai greitai, apimdama visą sandėlio patalpą ir persimesdama į kitą šalia esantį pastatą.
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai jau pradėjo gaisro tyrimą.
„Įmonėms, tvarkančioms atliekas, ypač pavojingas, skiriamas prioritetinis dėmesys. Neplaninis UAB „Žalvaris“ veiklavietės patikrinimas buvo pradėtas birželį. Planinis patikrinimas buvo numatytas lapkritį. Bet, susiklosčius tokiai situacijai, jis pradėtas jau dabar“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Preliminariais duomenimis, įmonėje degė panaudoti tepalai, automobiliniai tepalų filtrai, polietilenas, plastikas, elektronikos detalės, popierius ir kt.
„Apgailestaujame dėl įvykusios nelaimės. Esame visiškai atviri ir bendradarbiaujame su tyrimą atliekančiomis institucijomis, siekdami išsiaiškinti gaisro kilimo priežastis ir galimą žalą aplinkai. Institucijoms surinkus visą įmonės teritorijoje esamą tyrimui reikalingą medžiagą ir gavę leidimą tvarkyti gaisravietę, nedelsiant savo lėšomis pradėsime gaisro padarinių likvidavimo darbus.
Įmonės veikla nėra sustojusi, veikla tęsiama, esame pajėgūs vykdyti visus mūsų prisiimtus įsipareigojimus klientams. Dėl nelaimės padarinių šalinimo Kauno regiono klientų aptarnavimą užtikrins kiti mūsų padaliniai Lietuvoje“, – Komentuoja Vitoldas Sapožnikovas, „Žalvaris“ direktorius.
Nacionalinė Gaisrinės saugos asociacijos nariai ne kartą yra vertinę tokio tipo bendrovių saugos būklę ir patvirtina, jog vienareikšmiškai dauguma nesilaiko elementarių Gaisrinės saugos taisyklių – apsaugos sistemų nėra arba jos neprižiūrimos, dėl toksiškos aplinkos jos gana greitai dėvisi, tačiau investuoti į specializuotas niekas nenori.
„Liūdna, bet Lietuvoje jau pasidarė įprasta kas 2 – 3 metai gesinti didelius gaisrus pramonės objektuose. Dažniausiai tai objektai, kuriuose ypač prastai laikomasi Gaisrinės saugos reikalavimų.
Panašu, kad būtent „Žalvaris“ ir „Rafimetos“ bendrovių teritorijoje ir/ar pastatuose kilęs gaisras sukels naują “kaltųjų paiešką”, o ar tai kažką pakeis – niekas nežino.
Tokio tipo bendrovės surinkinėja panaudotus tiek kompiuterinius, tiek buities prietaisus, taip pat kitas žmonių sveikatai žalingas atliekas. Ardant prietaisus išimama daug baterijų ir kitų metalų, kurie Gaisro metu išskiria nuodingus Fluoro junginius. Ypač aitrus, Kaune naktį juntamas kvapas tą patvirtintų“, – pranešime spaudai teigia Nacionalinės gaisrinės saugos asociacijos prezidentas Martynas Matulevičius.
Jo teigimu, užtikrinti gaisrinę sauga net pačiuose pavojingiausiuose objektuose galima ir reikia. Jau seniai praėjo laikai, kad jautėsi didžiulis specialių saugos sistemų trūkumas, dabar tai galima pavadinti tiesiog nenoru investuoti į darbuotojų, aplinkui gyvenančių žmonių ir miesto saugumą.
„Žalvaris“ yra viena didžiausių ir ilgiausiai veikiančių pramonės atliekų tvarkymo įmonių Lietuvoje ir lyderiaujanti šio sektoriaus bendrovė Baltijos šalyse. Bendrovei priklauso 10 atliekų surinkimo ir tvarkymo padalinių, įmonė aptarnauja daugiau nei 4 000 klientų visoje šalyje. „Žalvaryje“ dirba 150 darbuotojų, iš kurių 60 – įvairių sričių specialistai, įskaitant 11 darbuotojų, teikiančių aplinkosauginės dokumentacijos rengimo, audito, atliekų apskaitos bei konsultavimo paslaugas.