Nors stogo technine priežiūra, siekiant išvengti žalos pastatų išorėje ir viduje, rekomenduojama rūpintis ištisus metus, dažnai savininkai šią prievolę prisimena tuomet, kai būna per vėlu.
Artėjant lietaus sezonui, dėmesį į šią problemą atkreipia ne tik draudikai, pas kuriuos nuostolių kompensuoti skuba liūčių padarinius skaičiuojantys pastatų valdytojai, bet ir sanitarinių sistemų gamintojai, pabrėžiantys prevencijos darbų svarbą ir kokybiškos lietaus nuotekų sistemos būtinybę.
Stogo žalą dažnai lemia ne tik stichiniai lietūs, bet ir savininkų aplaidumas
Po praėjusių metų statistikos, kuomet iki gegužės pabaigos jau buvo išlyta dviejų gegužių norma, o su kaupu atseikėta ir rugpjūtį, draudimo įmonės pasakoja pastebėjusios kur kas intensyvesnį pastatų savininkų interesą nuostoliams kompensuoti.
„Pandemijos metu dalis pramonės įmonių nevykdė veiklos, tad buvo šiek tiek apleidę ir savo pastatus bei jų stogus. Turime atvejų, kai liūties padariniai pastebėti tik po keleto savaičių nuo įvykio. Dažniausiai pasitaiko, kad pramoniniuose statiniuose liūties vanduo nespėja nutekėti per lietaus sistemas ir ant stogų susidaro „baseinai”“, – pasakoja bendrovės „Gjensidige“ Turto žalų skyriaus vadovas Giedrius Norkus.
Anot jo, tokiu būdu vanduo per įvairias angas sunkiasi į pastatų vidų. Kartu su liūtimi dažnai kyla ir škvalinis vėjas, o tokiais atvejais dažniausiai nuplėšiami ir statinių parapetai.
„Kartais kartu su parapetais nuplėšiama ir stogo danga, o per ją prilyja į vidų. Taip žalos pridaroma ne tik stogui, bet ir viduje esančiam turtui. Pasitaiko atvejų, kai stogo dangoje esančios lietaus nuvedimo įlajos užsikemša. Tada nereikia net stichinio lietaus, kad ant stogo susidarytų „baseinas”.
Pagal taisykles stogo danga reguliariai turi būti prižiūrima, įtartinos siūlės pertepamos izoliacine medžiaga, patikrinama, ar parapetai gerai pritvirtinti. Šiuos darbus pastatų savininkai turėtų atlikti bent kartą per metus, deja, dažnai susirūpinama per vėlai, laiku nesiimant prevencinių priemonių“, – teigia G. Norkus.
Atkreipia dėmesį į projektavimo darbų svarbą
Kad netinkama pastatų eksplotacija ir menkas pastatų savininkų ar prižiūrėtojų dėmesys stogams dažnai tampa pagrindine žalų rizika, pastebi ir sanitarinių sistemų gamintojo „Geberit“ projektų vadovas Vytautas Dinda.
„Senus arba jau eksploatuojamus pastatus, pirmiausiai būtina reguliariai ir tinkamai prižiūrėti bei inspektuoti. Ne veltui to reikalauja ir statybų reglamentai. O tiems, kurie pastatus tik ketina statyti, privalu daug dėmesio skirti projektavimo fazei, pasitelkiant kompetentingus specialistus. Jie atkreips dėmesį ir į lietaus normas, tenkančias konkrečiai lokacijai – tai ypač svarbus kriterijus, norint sukurti ilgaamžį pastatą“.
Toliau, pasak V. Dindos, svarbu pasirinkti patikimus gamintojus, kurie būtų suinteresuoti ir galėtų maksimaliai prisidėti užtikrinant pastato saugumą.
„Tie, kurie linkę eksperimentuoti ir neatsižvelgia į gamintojo vertybes, „sušlapti“ gali ir po rimtų liūčių, todėl šioje vietoje siūlyčiau rinktis gamintojo patirtį. Jei gamintojai aktyviai įsitraukia ir į pirmuosius projektavimo darbus, dalijasi savo žiniomis – tai jau geras ženklas“, – įsitikinęs „Geberit“ projektų vadovas.
Lietaus nuotekų sistema – apsauga ir stogui, ir tam, kas po juo
Lietaus keliamiems iššūkiams įveikti, anot V. Dindos, itin svarbu ne tik prevencinė pastatų stogų priežiūra, bet ir tinkamas lietaus nuotekų sistemos pasirinkimas.
„Šių sistemų komponentai dažnai būna nematomi, tačiau funkcine prasme joms tenka ypatingas vaidmuo, todėl ilgaamžiškumą ir sklandžią eksplotaciją užtikrins tik gerai apgalvotos ir kokybiškos detalės“, – įsitikinęs ekspertas, kuris tinkamu nuotekų surinkimo ir nukreipimo standartu laiko „Geberit Pluvia“ sifoninę stogo lietaus nuotekų surinkimo ir nukreipimo sistemą.
Jo teigimu, didelis šios sistemos įlajų pajėgumas leidžia naudoti mažiau stogo įlajų, o didesnis projektavimo lankstumas užtikrina mažiau lietaus nuotekų stovų. Be to, dėl horizontalių vamzdynų be nuolydžių maksimaliai išnaudojama erdvė.
„Palyginus su lietaus nuotekų sistemų pirmtakais, „Pluvia“ stogų įlajų konstrukcija yra kompaktiškesnė, pasižymi ergonomišku dizainu. Atkreipčiau dėmesį ir į įlajos montavimą bei techninę priežiūrą – pastarieji darbai yra itin paprasti, nes įlaja iš gamintojo atvyksta surinkta, tai eliminuoja klaidas montuojant, o atliekant reguliarią techninę priežiūrą nereikia įrankių, kadangi įlajos lapų gaudyklė tvirtinama pasukamais fiksatoriais.
Projektavimo ir apskaičiavimo tikslumui naudojama speciali programinė įranga, kurios pagalba modeliuojama sistema ir atliekami hidrauliniai skaičiavimai“, – šiuolaikiškos sistemos privalumas vardija V. Dinda.
Visas šis kompleksas, anot „Geberit“ atstovo, pastatų šeimininkams ir prižiūrėtojams garantuoja saugumą ir ilgaamžiškumą – svarbiausius turto apsaugos kriterijus – bei atkreipia dėmesį, jog tinkamas lietaus nuotekų sistemų pasirinkimas apsaugo ne tik nuo iš anksto nenumatytų „baseinų“ ant stogų, bet ir vidaus turto pažeidimų.