Seimas pradėjo svarstyti Seimo narės Ievos Pakarklytės pristatytus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, kuriais siūloma užkirsti kelią asmenims, žiauriai besielgusiems su gyvūnais, tam tikrą laiką įsigyti ir laikyti gyvūnus.
Tokiu būdu siekiama mažinti žiauraus elgesio su gyvūnais atvejų skaičių ir stiprinti gyvūnų gerovę bei apsaugą.
Remiantis šiuo metu galiojančiu teisiniu reguliavimu, už žiaurų elgesį su gyvūnu, gyvūno kankinimą ir gyvūno kankinimą, kai dėl to gyvūnui gresia žūtis ar suluošinimas, asmeniui privaloma skirti gyvūnų konfiskavimą.
„Šiandien turime susidariusią paradoksalią padėtį, kai asmuo, kuris žiauriai elgiasi su gyvūnu, jį suluošino, kankino, net nužudė, nors ir kitą dieną be jokių kliūčių gali įsigyti naują gyvūną ir tai nebus joks pažeidimas, įstatymai tai leidžia“, − pristatydama iniciatyvą sakė I. Pakarklytė. Ji pažymėjo, kad 2021 m. buvo konfiskuota apie 170 gyvūnų, iš jų atvejų už žiaurų elgesį skaičius siekė 44.
Pagal siūlomas pataisas, jei iš gyvūnų savininkų ir laikytojų būtų privalomai konfiskuoti gyvūnai Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka, jiems galėtų būti taikomas draudimas įsigyti ir laikyti gyvūną, jei Baudžiamojo kodekso nustatyta tvarka − draudimas įsigyti ir laikyti gyvūną būtų taikomas privalomai.
Pasak Seimo narės, tokia praktika yra taikoma daugelyje šalių ir Lietuva Europoje yra viena iš nedaugelio valstybių, kuri tokio reguliavimo neturi. „Kaimyninėje Lenkijoje toks draudimas yra taikomas iki 10 metų, Estijoje iki 5 metų, kai kuriuose šalyse asmenims, žiauriai besielgusiems su gyvūnais, toks draudimas galioja netgi visam gyvenimui. Tai yra Airija, Austrija, Belgija, Suomija, Vokietija“, − tvirtino I. Pakarklytė.
Draudimas įsigyti ir laikyti gyvūną galėtų trukti nuo 2 iki 10 metų. Dėl draudimo įsigyti ir laikyti gyvūną taikymo apimties spręstų draudimą taikanti institucija.
Draudimas laikyti gyvūną galiotų gyvūno savininko ar laikytojo gyvenamojoje vietoje. Draudimas būtų siejamas su asmeniu – laikyti gyvūną būtų draudžiama ir kitose vietose, kuriose gyvūno savininkas ar laikytojas faktiškai gali laikyti gyvūną.
Už šio reikalavimo nesilaikymą grėstų administracinė atsakomybė. Draudimo įsigyti ir laikyti gyvūną pažeidimas užtrauktų baudą nuo 150 iki 300 eurų, už pakartotinį nusižengimą – bauda nuo 300 iki 550 eurų.
Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi Seimo komitetuose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 28 d.