Seimas, 131 balsavime dalyvavusiam Seimo nariui vieningai balsavus už, pritarė Sveikatos draudimo įstatymo ir Sveikatos sistemos įstatymo pataisoms, reglamentuodamas migrantams teikiamą sveikatos priežiūrą.
Projekto svarstymo metu Seimo narys Antanas Vinkus pažymėjo, kad galiojančio įstatymo nuostatos reglamentuoja santykius, susijusius su sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimu iš valstybės biudžeto, tik asmenims, pateikusiems prašymą suteikti jiems prieglobstį Lietuvoje: „Tarp ukrainiečių pabėgėlių yra labai daug įvairių situacijų, tokio reglamentavimo tikrai nepakanka. Dalis šių imigrantų, atvykusių į Lietuvą, dėl suprantamų priežasčių tokio prašymo nepateikė arba nespėjo pateikti.“
Šiuo metu galiojančio Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje yra reglamentuota, kas yra draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu. Priimtais pakeitimais patikslinta ir papildyta to paties straipsnio 5 dalis apibrėžiant, kam valstybės biudžeto lėšomis bus apmokama sveikatos priežiūra ir kitos sveikatos priežiūros paslaugos:
1) Lietuvos privalomosios pradinės karo tarnybos karių ir privalomosios karo tarnybos karių, paskelbus mobilizaciją pašauktų į karinius mokymus įgyti pagrindinio karinio parengtumo, sveikatos priežiūra;
2) baudžiamojo įstatymo uždraustą veiką padariusių asmenų, kuriems teismo nutartimi paskirtos priverčiamosios medicinos priemonės ir asmenų, atliekančių arešto, terminuoto laisvės atėmimo ir laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes Lietuvoje, sveikatos priežiūra;
3) užsieniečių, pateikusių prašymą suteikti jiems prieglobstį Lietuvos Respublikoje, ir užsieniečių, kuriems suteikta laikinoji apsauga Lietuvoje, būtinoji medicinos pagalba ir kitos būtinos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, kurių nesuteikus paciento sveikatos būklė galėtų pablogėti tiek, kad jam prireiktų skubiosios medicinos pagalbos paslaugų (toliau – būtinosios paslaugos);
4) užsieniečių, kuriems Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 40 straipsnio 1 dalies 8 punkte nurodytu pagrindu suteiktas leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, būtinoji medicinos pagalba ir būtinosios paslaugos;
5) nelegaliai Lietuvos sieną kirtusių užsieniečių būtinoji medicinos pagalba ir būtinosios paslaugos;
6) užsieniečių, gyvenančių užsienio šalyje, kurioje vyksta ginkluotas konfliktas, dėl kurio Lietuvoje paskelbta nepaprastoji padėtis ar ekstremalioji situacija, ir pasitraukusių iš šios užsienio šalies į Lietuvos Respubliką, būtinoji medicinos pagalba ir būtinosios paslaugos;
7) šios dalies 3–6 punktuose nurodytų užsieniečių vaikų iki 18 metų būtinoji medicinos pagalba, būtinosios paslaugos, skiepijimas pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą ir profilaktiniai sveikatos tikrinimai.
Įstatymas įsigalioja 2022 m. gegužės 2 d.
Nerandu šio įstatymo teksto Seimo duomenų bazėje. Gal galėtumėte duoti nuorodą? Paskelbsiu ukrainiečiams, jiems tai labai svarbi žinia.
Skelbiant šią žinią, pirma gal reiktų išsiaiškinti, ar tie, kam suteikiamas pabėgėlio statusas, automatiškai, iš karto atsidurs visuose registruose, tarp jų ir Ligonių kasų, ir e-sveikatos registre, ar jų įrašymas į kiekvieną kitą registrą bus paverstas atskiru darbu (t.y., reikalaujančiu papildomų darbuotojų, kompiuterių, darbo, elektros ir laiko sąnaudų), todėl vienur jų (visų) pavardės jau bus, kitur dar ne, ar dar ne visų. Ar gydymo įstaigos galės prisijungti prie jo paskyros registre, ar ne. Jei pavardės rašomos TIK ORIGINALIAI, kaip medikams, net ir šiek tiek mokantiems rusų ar lenkų k., nesuklysti, nesupainioti panašių asmenvardžių ir negaišti laiko ieškant kortelės? (Lietuviškas pavardės skambesio užrašas tarnautų kaip papildomas pabėgėlio asm. kodas, taupytų medikų, kt. darbuotojų darbo laiką!) .
Išsiaiškinus viską, skelbti smulkiai apie tai, su kuo susidurs tikrovėje, kuo reikia iš anksto pasirūpinti. Pvz.,
– Pas poliklinikų bei ŠMC gydytojus reikia eiti ne kai prastai pasijunti, o turint registracijos numerį.
– Paaiškinti, jog kad ir kas juos kamuotų (akis, ausis, pilvas, koja ir pan.), turi eiti ne tiesiai pas tos kūno dalies gydytoją, o pas šeimos gydytoją – ŠG išrašys siuntimą pas akių, ausų, ir t.t. gydytojus. Nežiūrint, kad kokia nors lėtine liga sergate seniai, ir seniai esate to specialisto gydomas, tačiau prieš kiekvieną vizitą turite gauti ŠG siuntimą. Arba užsirašyti mokamai konsultacijai. 🙂
– Registruojamasi telefonu, internetu, arba atvykus į registratūrą. Nusiteikti, jog per dieną prisiskambinti nepavyks. Rasti tuščią langelį pas gydytoją nei šiai, nei gal net kitai savaitei nepavyks.
– Išeitis – tose pačiose poliklinikose pas tuos pačius gydytojus tikriausiai atsiras langelis mokamai konsultacijai…
Nors esu šaltkalvis, galėčiau dirbti šeimos gydytoju jau nuo šiandien. Ateina, sako, kad skauda akį, išrašai nukreipimą, kur akis prikniedija. Daug čia proto reikia, kad nukreipti, tuo labiau, kai pacientas pats žino, kur jis nori patekti. Apie registraciją telefonu, ypač į konsultac. polikliniką, atskira tema (košmarų košmaras).
tas amžinai užimtas telefonas – gal tai toks jų visuotinis streikas prieš SAM? Užeini į ŠMC, registratūroje arba nieko nėra, arba viena pasirodo ir vėl dingsta, o telefonas tyli. Per laiką, kol ten būni, nė vieno skambučio. Tai gal ten kažkas sumakliavota, gal skambučiai nukreipiami į kitą aparatą, kuris tik pypsėti ir moka? – Kažkaip panašiai samprotavo eilėje prie kasos dvi moteriškės.