Balandžio 6 d. Kazio Varnelio namai-muziejus pakvietė atrasti Briuselio karališkosios menų akademijos kuratorystės studentų meninį bandymą – parodą „Skaitymo mėginiai / Reading Samples“.
Per kūrybinius užsiėmimus, dažniausiai vykusias nuotoliniu būdu, jaunų menininkų kolektyvas sukūrė kūrinį, įkvėptą Lietuvos nacionalinio muziejaus fondų.
Dvylika Briuselio karališkosios menų akademijos studentų į Vilnių pasikvietė menotyrininkė Indrė Urbelytė, 2021 m. pabaigoje stažavusi šioje pripažintoje aukštojo mokslo institucijoje.
Pirmiausia studentai virtualiai supažindinti su Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomais eksponatais, kultūrinėmis ir meninėmis vertybėmis, būsimos parodos erdve – Kazio Varnelio namais-muziejumi.
Tuomet, dirbdami grupėse, jie kūrė savus meno kūrinius, atskleidžiančius, kaip galima „perskaityti“ ir naujai suprasti muziejaus eksponatus.
„Projekto tikslas – kitaip pažvelgti į muziejaus parodas, fondus ir taip paskatinti žiūrovus neprisirišti prie tradicinės žiūros, provokuoti kūrybišką ir refleksyvų mąstymą.
Studentai su eksponatais galėjo susipažinti tik nuotoliu – per mėgėjiškas nuotraukas, automatiniame vertime pasiklydusius pasakojimus ir tekstus.
Toks netiesioginis muziejaus fondų pažinimas rėmėsi tariamai klaidingo perskaitymo sumanymu ir išryškino fizinius, kalbinius ir kultūrinius skirtumus, kurie parodoje „Skaitymo mėginiai“ iškyla kaip skirtingas erdves susiejanti sumanymų projekcija“, – pasakoja viena iš parodos kuratorių Džiordžija Kalamija (Giorgia Calamia).
Naudojantis įvairiomis mėginių reprodukavimo ir maišymo technologijomis muziejiniai eksponatai parodoje sujungiami su pačių studentų kūryba.
„Kazio Varnelio namų-muziejaus parodų salė keičiama į atvirą vaizdinių efektų studiją. Čia pristatome mūsų pačių atsirinktus muziejinius eksponatus, pagal kuriuos sukurti 3D modeliai, bandomieji tekstai, garsai ir vaizdo projekcijos.
Visa tai papildo leidybiniai projektai – atvirlaiškių rinkinys atspindi parodos kūrimo procesą, o penkiasdešimties marškinėlių rinkinys siūlo neįprastą parodos perskaitymo būdą“, – intriguoja prie parodos kūrimo prisidėjęs menų akademijos studentas Matėjus Morėjus (Mathias Moreau).
Balandžio 6 d. rengėjai ir projekte dalyvaujantys Briuselio karališkosios menų akademijos studentai, šiuo metu viešintys Lietuvoje, dalyvavo Kazio Varnelio namuose-muziejuje vykusioje diskusijoje apie šiuolaikinę kuratorystę. Paroda veiks iki liepos 3 d.
Paroda „Skaitymo mėginiai / Reading Samples“ – tai pirmasis Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Briuselio karališkųjų menų akademijos bendras projektas, kurį įgyvendinant prisidėjo Vilniaus dailės akademija.
Briuselio karališkųjų menų akademija įkurta XVIII a. Joje studijavo garsūs Belgijos skulptoriai, architektai, tapytojai, tarp jų ir pasaulinio garso tapytojas Vincentas van Gogas (Vincent van Gogh).