Minėdami Lietuvos universitetų metus Lietuvos centrinis valstybės archyvas kartu su Lietuvos ypatinguoju archyvu pristatė virtualią parodą „Vytauto Didžiojo universitetui – 100 metų“.
Parodą sudaro 13 skyrių, kuriuose galite susipažinti su universiteto istorija, iškiliausiomis asmenybėmis, tarpukariu veikusiais fakultetais, taip pat su universiteto dėstytojais ir studentais, pakliuvusiais į Sovietų saugumo akiratį.
1922 m. vasario 16 d. duris atvėrė pirmasis nepriklausomos Lietuvos universitetas. Pirmojo universiteto atidarymo 100-ųjų metinių proga Lietuvos Respublikos Seimas 2022 metus paskelbė Lietuvos universitetų metais.
Parodos pagrindą sudaro archyve saugomo Vytauto Didžiojo universiteto fondo dokumentai. Fonde saugoma kone 29 tūkst. bylų, kuriose galime rasti rašytinių dokumentų, nuotraukų, brėžinių, atspindinčių universiteto bendruomenės gyvenimą. Taip pat saugomos studentų ir dėstytojų asmens bylos.
Vytauto Didžiojo universiteto ištakos – Aukštieji kursai, kurių įstatai buvo patvirtinti dar 1919 m. gruodžio 27 d. Jau po mėnesio – 1920 m. sausio 27 d. – kursai pradėjo veiklą.
Aukštuosiuose kursuose veikė 6 skyriai: Humanitarinių mokslų, Teisių, Gamtos, Fizikos-matematikos, Medicinos ir Technikos. Po dvejų metų kursai buvo perrengti.

1922 m. vasario 13 d. posėdyje Lietuvos Respublikos Ministrų kabinetas nutarė įsteigti universitetą Kaune. Universitetas vadintas Lietuvos universitetu, o nuo 1930 m. birželio 7 d. tapo Vytauto Didžiojo universitetu.
Universitete veikė Teologijos-filosofijos, Humanitarinių mokslų, Teisių, Matematikos-gamtos, Medicinos, Technikos, Evangelikų teologijos fakultetai.
Universitetą valdė Universiteto taryba, sprendusi svarbiausius klausimus, Senatas – vykdomoji institucija ir Ūkio taryba.
Tarybai ir Senatui pirmininkavo universiteto rektorius. Universitete veikė ir Studentų atstovybė, o studentai būrėsi į įvairias korporacijas.
1939–1940 m. iš Vytauto Didžiojo universiteto į Vilniaus universitetą buvo perkelti Teisių, Humanitarinių mokslų, Matematikos-gamtos fakultetai.
1940 m. sovietams okupavus Lietuvą, Teologijos-filosofijos fakultetas buvo uždarytas, o universiteto pavadinimas pakeistas į Kauno universitetą.
1943 m. nacių okupacinė valdžia universitetą uždarė. Prasidėjus antrajai sovietų okupacijai, 1944 m. universitetas veiklą atnaujino, tačiau 1950 m. vėl buvo uždarytas. Vytauto Didžiojo universitetas veiklą atnaujino tik 1989 m.
Parodą apžiūrėti galima čia.