32 Seimo narių grupė, sudaryta iš visų opozicinių frakcijų atstovų, kreipėsi į Konstitucinį Teismą, prašydama įvertinti, ar neseniai priimtas žvalgybos kontrolierių įstatymas neprieštarauja Konstitucijos 1, 3,10 bei 73 straipsniams.
Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojos, Lietuvos regionų frakcijos narės Agnės Širinskienės teigimu, abejonės žvalgybos kontrolieriaus įstatymo konstitucingumu buvo reiškiamos ir Prezidento veto tekste, tačiau valdantieji ignoravo šiuos valstybės vadovo įspėjimus ir veto buvo atmestas.
„Konstitucijos 73 straipsnis Seimo kontrolieriui suteikia išskirtines konstitucines funkcijas – pareigūnų piktnaudžiavimo ir biurokratizmo vertinimą. Valdantieji nusprendė įstatymu šias galias iš Seimo kontrolieriaus atimti ir ta apimtimi, kiek jos susijusios su žvalgybos institucijomis, perduoti naujai įsteigtai žvalgybos kontrolierių institucijai.
Buvo taip skubama keisti teisės aktus, kad liko visiškai nesureguliuota ir pati žvalgybos kontrolieriaus veikla. Pavyzdžiui, yra neaišku, kaip jis disponuos jautria, tačiau valstybės paslaptį nesudarančia, informacija.
Tokios informacijos išviešinimas dėl to, kad jos naudojimas aiškiai nesureguliuotas, gali sukelti grėsmę ar net padaryti žalą valstybės suverenitetui (Konstitucijos 3 straipsnis), teritorijos vientisumui (Konstitucijos 10 straipsnis), konstitucinei santvarkai (t. y., Konstitucijos 1 straipsnis), gynybinei galiai.
T. y., visiems pamatiniams Konstitucijos saugomiems gėriams, kurie sudaro mūsų valstybingumo esmę“, – išplatintame pranešime sako Seimo narė Agnė Širinskienė.
Pasak Lietuvos regionų frakcijos atstovės, tokių grėsmių valstybei sukėlimas tinkamai neparengus priimto teisės akto yra ypač neatsakingas veikimas, jis paneigia atsakingo valdymo, teisinės valstybės principus, Konstitucijos viršenybės principą,
„Kartais atrodo, kad valdančioji dauguma, įtikėjusi savo teisumu, užsimerkia prieš viską: opozicijos įspėjimus, Prezidento nuomonę, nesitaria su specialistais, negirdi jų kritikos.
Pavyzdžiui, buvę žvalgybos institucijų vadovai taip pat neigiamai vertina tokio reguliavimo, koks buvo priimtas valdančiųjų iniciatyva, grėsmes, ir yra įspėję, kad žvalgybos kontrolieriaus atsiradimas, sudarantis sąlygas lengvesniam jautrios informacijos paviešinimui, diskredituos Lietuvą ir strateginių partnerių, NATO, akyse.
Jei taip įvyktų, būtų padaryta milžiniška žala Lietuvos patikimumui tarptautinės bendruomenės akyse“, – pažymi Seimo narė A. Širinskienė.