Antradienis, 28 spalio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Architektūra

I. Lukšaitė. Dar kartą apie paminklą Reformacijos ir lietuvių raštijos pradininkams

Ingė Lukšaitė, www.reformacija.lt, www.alkas.lt
2022-01-02 13:34:53
8
Paminklas Reformatų skvere | reformacija.lt nuotr.

Paminklas Reformatų skvere | reformacija.lt nuotr.

       

Reformatų sodą, Vilniuje, tamsiausiuoju metų laiku puošė spalvų fontanas, įrengtas toje vietoje, kur iškils paminklas Reformacijos ir lietuvių raštijos pradininkams.

Nuo paminklo projekto patvirtinimo praėjo ketveri metai. Per tą laiką būta daug posėdžių, svarstymų. Baigiantis 2021-iesiems įvyko bendras Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos (Draugijos), Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) ir Vilniaus miesto savivaldybės (VMS) atstovų posėdis dėl paminklo meninės visumos vertinimo. Paminklo užsakovui – Draugijai (kartu su 5 kolegomis) atstovaujanti doc. habil. dr. Ingė Lukšaitė posėdyje išsamiai pristatė paminklo statybos būklę, pastabas ir pageidavimus autoriams.

Kadangi paminklas statomas visuomenės lėšomis, neabejojame, kad visuomenei verta su šiomis mintimis susipažinti.

Reikia priminti, kad 2017 m. gruodžio mėn. LDS, bendradarbiaudama su Draugija ir Kultūros ministerija, organizavo atvirą skulptūrinių-architektūrinių idėjų Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkų atminimui įamžinti Vilniuje, Reformatų sode, konkursą.

Jį laimėjo skulptorės prof. Dalios Matulaitės ir architekto prof. Jūro Balkevičiaus projektas „Stelos“, kurį sudarė trys struktūrinės dalys: architektūrinis sprendimas; informaciniai tekstai ant pilonų; meniniai vaizdai, simboliai ir du Radvilų portretai ant pilonų.

2017 m. atvirą skulptūrinių-architektūrinių idėjų konkursą laimėjusio prof. Dalios Matulaitės projekto „Stelos“ maketas konkurso darbų aptarime 2017 m. lapkričio 29 d. Lietuvos dailininkų sąjungoje | K. Puloko nuotr.
2017 m. atvirą skulptūrinių-architektūrinių idėjų konkursą laimėjusio prof. Dalios Matulaitės projekto „Stelos“ maketas konkurso darbų aptarime 2017 m. lapkričio 29 d. Lietuvos dailininkų sąjungoje | K. Puloko nuotr.

Esame dėkingi autoriams už pasiūlytą meninį architektūrinį kūrinį. Už surastą ryšį tarp skulptūrinės-architektūrinės kompozicijos elementų ir paminklo visumos; tarp paminklo ir memorialinės Evangelikų reformatų valdų reikšmės. Jo vieta įprasmina simbolinę Bažnyčios-sinodo pastatų ašį sode.

Dalį architektūrinio projekto jau įvykdė Vilniaus miesto savivaldybė ir UAB „Žybartuva“ (įrengti pamatai, apatinė dalis, fontanas, jo įvadai, prieigos prie paminklo). Vilniaus miesto savivaldybė į paminklą investavo apie 130 tūkst. Už tai esame jai nuoširdžiai dėkingi. Draugija į paminklo sukūrimą, gamybą ir statybą jau investavo 75 170 Eur: premijos konkurso I-III vietos laimėtojams – 6000 Eur; skulptorei D. Matulaitei – 28 500 Eur; architektui J.Balkevičiui – 13 120 Eur; UAB „Žybartuvai“ – 27 550 Eur. Iki pilno paminklo kūrybos, gamybos ir statybos užbaigimo Draugijai trūksta 120 000 Eur.

Informaciniai tekstai ant pilonų

Skulptorės D. Matulaitės numatytus informacinius tekstus ant pilonų, jos prašymu, parengėme mes, keturi Draugijos mokslininkai, tyrinėję Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkus. Prof. habil. dr. Dainora Pociūtė, doc. dr. Sigitas Narbutas, dr. Ona Aleknavičienė ir aš tekstus sukūrėme pagal paminklo autorės nurodytą apimtį ir bendru sutarimu nustatytą modelį: asmenybės bendras pristatymas ir biografijos duomenys, asmenybės reikšmės įvertinimas, asmenybės arba amžininkų citata.

  • Pirmasis tekstų variantas Draugijos valdybai, Paminklo statybos komiteto nariams ir autoriams įteiktas 2020-ųjų sausio mėn., galutinis – dvyliktas – 2021 metų birželio 29 . Tekstai dėl suprantamų priežasčių labai glausti, parašyti akademiniu stiliumi, ieškota svarbiausių asmenybių
  • veiklos apibūdinimo akcentų. Derinti su Paminklo statybos komiteto nariais, bendrų posėdžių metu su autoriais, su Evangelikų liuteronų ir Evangelikų reformatų bažnyčių atstovais, su LDS.
Meniniai vaizdai, simboliai ir du Radvilų portretai ant pilonų

Vadovaujantis sutartimi autoriai ant trijų pilono pusių įsipareigojo sukomponuoti iškiliausius Lietuvos Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkų asmenybių portretus, heraldiką, sakralinius ženklus bei tekstus. 2020-ųjų birželio mėn. paminklo autoriai pateikė XVI a. leidinių titulinių lapų faksimiles.

Ši koncepcija Draugijos valdybos ir paminklo komiteto nariams buvo priimtina, tačiau šiame projekte nerodomi Radvilų portretai, herbai, ženklai ir simboliai, kurie buvo numatyti sutartyje. Autoriams nurodžius laikytis sutarties įsipareigojimų, jie po metų pakartojo tą patį 2020 m. birželio 22 d. teiktą projekto variantą. Tad iki šiol turime tik vieną pilonų grafikos projekto su knygų faksimilėmis variantą.

Todėl daugumai Draugijos valdybos narių kyla klausimų dėl kelių projekto vizualios raiškos elementų.

Paminklo vizualizacija. Ką liudys nebylūs iš išorės pilonai? | reformacija.lt nuotr.
Paminklo vizualizacija. Ką liudys nebylūs iš išorės pilonai? | reformacija.lt nuotr.

Kodėl autorė atsisako savo pačios visuose paminklo viešinimo atvejais rodomų Radvilų portretų: jie buvo konkursiniame projekte, abiejų autorių pasirašytoje 2019 m. vasario mėn. galutinėje projektinių pasiūlymų byloje, D. Matulaitės interviu „Paminklą Reformacijos ir lietuvių raštijos pradininkams“ mala nesutarimų girnos“ ( „Lietuvos rytas“ 2021-06-27).

Šie Radvilų portretai autorės valia jau tapo paminklo projekto vizitine kortele.

Skulptorės D. Matulaitės teikiami Radvilų portretai yra išraiškingi, ir, atrodo, atlikti taip, kad tiktų raižymui akmenyje, abu orientuoti įėjimui/ pakvietimui į paminklo vidų. Radvilos išsiskiria savo statusu (to meto faktiniai valdovai) iš teikiamų 10 asmenybių, du jų portretai būtų to išskirtinumo vizualinė raiška.

Lietuvoje nėra nė vieno paminklo Mikalojams Radviloms Juodajam ir Rudajam. Autorių kuriamas paminklas būtų pirmas, ir kas žino kiek laiko, vienintelis.

Ne kartą Draugijos valdybos ir paminklo statybos komiteto nariai kėlė klausimą, kodėl pilonų plokštumos, atkreiptos į išorę, yra tuščios. Autorės paaiškinimas, kad taip kuriama tylos zona, neįtikina, nes tuščios plokštumos yra atsuktos į sodą, kuriame lankytojai elgiasi pagal savo poreikius.

Tamsias nebylias plokštumas galima interpretuoti ir kitaip: kaip nenorą kontaktuoti su dabartine visuomene, kaip užsisklendimą savyje, diskusiją tik tarp savųjų evangelikų.

Gal autoriai galėtų paieškoti sprendimo (kaip nekartą jau siūlyta), kad tos plokštumos pakviestų lankytoją į paminklo vidų?

Sutartyje taip pat minimi pilonų grafiniame vaizde esantys ženklai ir simboliai. Dauguma paminklo autorių teikiamų faksimilių – gražūs XVI a. spaustuvininkų ir grafikų kūriniai. Gal būtų galima faksimiles ir tekstus vizualiai daugiau susieti kokiais nors grafiniais elementais iš faksimilių ar iš kitų XVI a. renesansinių leidinių?

Gal tai pagyvintų pilonų plokštumas, kuriose bus tekstai? Tuo pačiu būtų realizuoti sutartyje minimi ženklai ir simboliai.

Prašome dar vieno ar kelių projektų, kuriuose būtų sukomponuoti pilonų grafiniai vaizdai.

Manome, kad mūsų pageidavimai pagyvintų paminklo vaizdinę raišką.

P.S. Nei į aukščiau išdėstytas mintis, nei į kitų Draugijai (tai yra paminklo Užsakovui) 2021 12 10 posėdyje atstovavusių narių – D. Pociūtės, S. Narbuto, V. Gocento siūlymus autoriams dar paieškoti variantų, kurie tenkintų visas puses, nebuvo atsižvelgta. Vadovaujantis daugumos balsavimo rezultatais, pritarta 10 pilonų su tekstais ir faksimilėmis grafiniam sprendimui.

Autorė yra kultūros istorikė, docentė, habilituota humanitarinių mokslų daktarė

Paminklas Reformatų skvere | reformacija.lt nuotr.
Paminklas Reformatų skvere | reformacija.lt nuotr.
Reformatų parkas | wikipedia.org nuotr.
Reformatų parkas | wikipedia.org nuotr.
Reformatų skvero pertvarkymo maketas | Vilniaus sav. nuotr.nuotr
Reformatų skvero pertvarkymo maketas | Vilniaus sav. nuotr.nuotr
Betoniniai laiptai Reformatu sode, Vilniuje | Vilniaus m. savivaldybes-nuotr.
Betoniniai laiptai Reformatu sode, Vilniuje | Vilniaus m. savivaldybes-nuotr.
Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Paskelbti paminklo Lietuvos Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkų atminimo įamžinimui Vilniuje varžytuvių laimėtojai!
  2. I. Lukšaitė. Tiems, kurie išsaugojo lietuvių kalbos tęstinumą ir plėtė jos vartojimo ribas (video)
  3. Rengiama diskusija apie Reformatų skverą Vilniuje
  4. Kviečia paskaita apie neseniai atrastas Biržų-Dubingių Radvilų giminės XVI-XVII a. rūmų liekanas
  5. Pakeliaukime po Radvilų valdytus Lietuvos dvarus (nuotraukos)

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 8

  1. Tadas says:
    4 metai ago

    Klaikus paminklas uz kosmine kaina.. ar cia taip piniga praplauna??

    Atsakyti
  2. Pajūrietis says:
    4 metai ago

    Stulpeliai, kaip kapinėse Japonijoje.

    Atsakyti
    • Autoriui says:
      4 metai ago

      O centre lyg dovydo zvaigzdes ..

      Atsakyti
      • Pajūrietis says:
        4 metai ago

        Kiekvienas tikėjimas turi savo ženklus.

        Atsakyti
  3. Bartas says:
    4 metai ago

    Pažiūrėjau – nesupratau. Po to įjungiau lakią vaizduotę – nesupratau. Po to perskaičiau Tado pastabą ir tapo aišku.

    Atsakyti
  4. Vilrada says:
    4 metai ago

    Paminklo tikrai reikėjo sunaikintose ev. reformatų kapinėse, iškiliems reformatų šviesuoliams, tik labai jau įmantrų projektą menininkai pateikė: Iš tolėliau paminklas panašus į daugiafazį elektros kištuką, tad reiktų dar lizdo (kepurės). 🙂

    Atsakyti
    • Bartas says:
      4 metai ago

      Ačiū. Tiek metų dirbau elektrotechnikos srityje , o šito nepastebėjau. Susisarmatijau.

      Atsakyti
  5. Pajūrietis says:
    4 metai ago

    Ar Biblijos vertimas į lenkų kalbą, jos spausdinimas yra nuopelnas lietuviškajai raštijai?

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Šliūpų šeima (Jonas, Vytautas, Grasilda), 1936 m. Kaunas
Istorija

Jonas Šliūpas – tarp Palangos, Amerikos ir šeimos atminties: 95-osioms gimimo metinėms

2025 10 28
„Sengirės fondas“
Gamta ir ekologija

Pirmieji Lietuvos verslai jungiasi prie „1% for the Planet“ judėjimo

2025 10 28
Mokomoji stotelė prie LNM Istorijų namų
Etninė kultūra

LNM Istorijų namai kviečia pažinti etnografiją per žaidimą

2025 10 28
Vytautas Baltus pretenduoja į architektūros „Oskarą“
Architektūra

KTU SAF docentas Vytautas Baltus pretenduoja į architektūros „Oskarą“: sužavėjo projektuota sodyba Gaižėnų kaime

2025 10 28
Apsaugota apie 600 tūkst. miško sodmenų
Gamta ir ekologija

Bendromis jėgomis apsaugota apie 600 tūkst. miško sodmenų

2025 10 28
Nacionalinis susivienijimas: Radžvilas vs Sinica
Lietuvoje

Teisingumo ministerija įregistravo Nacionalinio susivienijimo vadovybės pasikeitimą – partijai vadovaus Vytautas Sinica

2025 10 28
Sporto salė
Lietuvoje

Kaune atidaryta šiuolaikiškiausia sporto salė mieste

2025 10 27
Dronas
Lietuvoje

Už ribojamojoje zonoje pakeltus bepiločius gresia baudos

2025 10 27

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • taškas apie Teisingumo ministerija įregistravo Nacionalinio susivienijimo vadovybės pasikeitimą – partijai vadovaus Vytautas Sinica
  • matas apie KTU SAF docentas Vytautas Baltus pretenduoja į architektūros „Oskarą“: sužavėjo projektuota sodyba Gaižėnų kaime
  • Tikrai apie Teisingumo ministerija įregistravo Nacionalinio susivienijimo vadovybės pasikeitimą – partijai vadovaus Vytautas Sinica
  • Rimgaudas apie D. Simanaitis. Pati seniausia, turtingiausia ir gražiausia pasaulyje…Ar tikrai?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Jonas Šliūpas – tarp Palangos, Amerikos ir šeimos atminties: 95-osioms gimimo metinėms
  • Pirmieji Lietuvos verslai jungiasi prie „1% for the Planet“ judėjimo
  • LNM Istorijų namai kviečia pažinti etnografiją per žaidimą
  • KTU SAF docentas Vytautas Baltus pretenduoja į architektūros „Oskarą“: sužavėjo projektuota sodyba Gaižėnų kaime

Kiti Straipsniai

Šliūpų šeima (Jonas, Vytautas, Grasilda), 1936 m. Kaunas

Jonas Šliūpas – tarp Palangos, Amerikos ir šeimos atminties: 95-osioms gimimo metinėms

2025 10 28
„Sengirės fondas“

Pirmieji Lietuvos verslai jungiasi prie „1% for the Planet“ judėjimo

2025 10 28
Mokomoji stotelė prie LNM Istorijų namų

LNM Istorijų namai kviečia pažinti etnografiją per žaidimą

2025 10 28
Vytautas Baltus pretenduoja į architektūros „Oskarą“

KTU SAF docentas Vytautas Baltus pretenduoja į architektūros „Oskarą“: sužavėjo projektuota sodyba Gaižėnų kaime

2025 10 28
Apsaugota apie 600 tūkst. miško sodmenų

Bendromis jėgomis apsaugota apie 600 tūkst. miško sodmenų

2025 10 28
Kompiuteris,užrašai

Trumpesnė darbo diena prieš šventes: ką būtina žinoti?

2025 10 27
Indrė Ungeitytė Geteborgo meno muziejuje

VDU edukologijos doktorantai semiasi patirties garsiausiuose pasaulio universitetuose

2025 10 27
Seinų Žiburio mokykla

Seinų lietuvių „Žiburio“ mokykla mini 20-metį

2025 10 27
Šliūpų ir Ragauskų šeimos Palangoje, apie 1932 m.

Kviečia ekskursija po miestą „Palangos senųjų vilų paslaptys“

2025 10 27
Žilių akmuo

Žilių akmuo paskelbtas gamtos paveldo objektu

2025 10 27

Skaitytojų nuomonės:

  • taškas apie Teisingumo ministerija įregistravo Nacionalinio susivienijimo vadovybės pasikeitimą – partijai vadovaus Vytautas Sinica
  • matas apie KTU SAF docentas Vytautas Baltus pretenduoja į architektūros „Oskarą“: sužavėjo projektuota sodyba Gaižėnų kaime
  • Tikrai apie Teisingumo ministerija įregistravo Nacionalinio susivienijimo vadovybės pasikeitimą – partijai vadovaus Vytautas Sinica
  • Rimgaudas apie D. Simanaitis. Pati seniausia, turtingiausia ir gražiausia pasaulyje…Ar tikrai?
  • Tikiuosi apie Teisingumo ministerija įregistravo Nacionalinio susivienijimo vadovybės pasikeitimą – partijai vadovaus Vytautas Sinica
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Gedimino pilies bokšte suplevėsavo Trispalvė

Istorikė L. Lesauskaitė Lietuvos vėliavos dieną dalijosi mintimis apie Trispalvę

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai