Socialiai remtiniems žmonėms ir gyvūnų globėjams bus kompensuojamos šunų, kačių ir šeškų ženklinimo ir registravimo Gyvūnų augintinių registre išlaidos.
Šiam Žemės ūkio ministerijos siūlymui pritarta Vyriausybės posėdyje. Vienam gyventojui, gaunančiam socialinę pašalpą, bus kompensuojama ne daugiau kaip už trijų augintinių (šunų, kačių arba šeškų) ženklinimą.
Kompensacijos suma už vieno gyvūno paženklinimą ir registravimą negalės viršyti 15 eurų.
Iki 2022 m. gegužės mėnesio visi šunys, katės ir šeškai turi būti paženklinti mikroschemomis ir registruoti Gyvūnų augintinių registre (GAR).
Tačiau, pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, daliai augintinių šeimininkų, o ypač – gyvūnų globėjams – finansinė našta gali būti per didelė, todėl nuspręsta šias jų išlaidas kompensuoti.
„Šunų, kačių ir šeškų ženklinimas įsibėgėja – gruodžio 1 d. duomenimis, šalyje jau paženklinta daugiau kaip 213 tūkst. šunų, kačių ir šeškų, tai yra beveik 65 tūkst. daugiau nei prieš metus.
Akivaizdu, kad žmonės ima suprasti ženklinimo naudą bei tampa atsakingesni.
Raginame augintinių savininkus ir globėjus nelaukti kitų metų gegužės 1 d., kai visi augintiniai privalės būti paženklinti.
Suprantame, kad daliai žmonių ši prievolė gali tapti finansine našta, todėl parengėme tvarką, pagal kurią šios išlaidos bus kompensuojamos“, – teigia žemės ūkio ministras K. Navickas.
Socialiai remtinų žmonių bei gyvūnų globėjų laikomų kačių, šunų ir šeškų, atvestų iki 2021 m. gegužės 1 d. ženklinimo ir registravimo išlaidos kompensuojamos iš valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšų.
Išlaidos būtų kompensuojamos iki 2022 m. gruodžio 31 d.
Išlaidų kompensavimo tvarka – ką būtina žinoti?
Jei socialiai remtinų žmonių ar gyvūnų globėjų prižiūrimi augintiniai buvo paženklinti iki šio Vyriausybės sprendimo, kompensacijos bus mokamos tiesiogiai gyvūnų savininkams ir globėjams, pateikusiems reikalingus dokumentus Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA).
Reikės pateikti pažymą, patvirtinančią, kad gyvūno savininkas gauna socialinę pašalpą, ir prašymą dėl išlaidų už socialinės pašalpos gavėjui arba gyvūnų globėjui suteiktas paslaugas nuo 2021 m. gegužės 1 d. iki Vyriausybės sprendimo įsigaliojimo dienos kompensavimo.
Gyvūnų globėjai privalės NMA pateikti paslaugų teikėjo už suteiktas paslaugas išrašytos sąskaitos faktūros arba PVM sąskaitos faktūros bei apmokėjimo už gautas paslaugas įrodymo dokumentą.
Jeigu žmonės ženklinti ir registruoti savo augintinius nuspręs po šio Vyriausybės sprendimo įsigaliojimo, kompensacijos bus mokamos procedūras atlikusiems veterinarijos gydytojams ir specialius mokymus baigusiems žmonėms.
Kompensacijos bus mokamos tik tuo atveju, jeigu augintinių savininkams už suteiktas ženklinimo ir registravimo paslaugas bus išrašytos sąskaitos faktūros arba PVM sąskaitos faktūros.
2022 m. ženklinimo ir registravimo GAR išlaidoms kompensuoti numatyti 300 tūkst. Eur iš ŽŪM asignavimų.
Kur ir kas pigiausiai ženklina augintinius?
Žmonės, dar nepaženklinę savo augintinių, sužinoti, kur arčiausiai ir pigiausiai galėtų gauti šią paslaugą, gali sužinoti neišėję iš namų, apsilankę specialiai sukurtoje svetainėje pazenklinkmane.lt.
Augintinių ženklinimo ir registravimo kainos skirtingose savivaldybėse svyruoja nuo 10 iki 40 Eur. Ženklinimas be registracijos GAR neturi prasmės, tad šios dvi procedūros visuomet atliekamos kartu.
„Ateinančius metus Seimas paskelbė gyvūnų gerovės metais – neabejoju, kad dėmesys augintinių problemoms, žmonių švietimas ir atsakomybės ugdymas prisidės prie pokyčių, taip reikalingų mūsų šalyje.
Tikiu, kad ateis diena, kai prieglaudos nebelūš nuo tūkstančių beglobių, o siaubingos istorijos apie žiaurų elgesį su gyvūnais liks tamsioje praeityje“, – teigia ministras K. Navickas.