ES būtinos naujos taisyklės, kurios užkirstų kelią nepagrįstiems ieškiniams, siekiant nutildyti ar persekioti už kritiką, pažymima ketvirtadienį priimtoje EP rezoliucijoje.
Europarlamentarai susirūpinę strateginių ieškinių dėl visuomenės dalyvavimo (angl. SLAPPs) keliama grėsme žurnalistų, nevyriausybinių organizacijų ir pilietinės visuomenės atstovų veiklai, o tai pat ES vertybėms, vidaus rinkai bei ES teisingumo sistemai.
Tai nepagrįsti, neatsakingi ir išpūstais teiginiais grindžiami ieškiniai, kuriais siekiama įbauginti, diskredituoti, persekioti bei teismo proceso pagalba nutildyti žiniasklaidos ar pilietinės visuomenės atstovus.
EP nariai atkreipia dėmesį į ieškovo ir atsakovo galios ir finansinių išteklių nelygybę, kuri užkertą kelią teisei į teisingą teismą.
Juos taip pat neramina tai, jei šie ieškiniai finansuojami iš valstybės biudžeto ir yra derinami su kitomis valstybės priemonėmis, nukreiptomis prieš nepriklausomą žiniasklaidą, žurnalistiką ir pilietinę visuomenę.
Europarlamentarai apgailestauja, kad kol kas nė viena ES valstybė nepriėmė SLAPP ieškinių užkardymui skirtų nacionalinių taisyklių.
Todėl jie ragina Europos Komisiją pristatyti ES taisyklių paketą, kuris nustatytų mažiausius atsakovų apsaugos reikalavimus, o taip pat ankstyvo minėtų ieškinių atmetimo ir baudų už minėtų ieškinių pateikimą sąlygas.
Kartu raginama užkirsti kelią parankios jurisdikcijos pasirinkimui (ar paieškoms) šmeižto bylose, siūloma rengti atitinkamus mokymus teisėjams ir teisininkams, o taip pat suteikti teisinę ir psichologinę pagalbą nepagrįstų procesų dalyviams ir jų šeimos nariams.
EP pranešėjas Tiemas Volkenas (Tiemo Wölken (Socialistai ir demokratai, Vokietija) pažymėjo: „Negalime laukti ir žiūrėti, kaip teisinei valstybei kyla vis didesnė grėsmė ir pažeidžiama saviraiškos, žinių ir asociacijų laisvė.
Privalome apsaugoti žurnalistus, nevyriausybinių organizacijų ir pilietinės visuomenės atstovus, kurie praneša apie viešąjį interesą.
Mūsų teismai niekada neturėtų tapti turtingų ir galingų asmenų, įmonių ar politikų žaidimų aikštele.“
„Ši rezoliucija turi tapti žurnalistų, tiesos ieškotojų ir saviraiškos laisvės apsaugos gairėmis.
Būtina užkirsti kelią piktnaudžiavimui mūsų teisingumo sistema“, – kalbėjo kita EP pranešėja Roberta Metsola (Europos liaudies partija, Malta).
EP rezoliucijai pritarė 444 EP nariai, 48 nepritarė, o 75 susilaikė. Ji prisidės prie spalio 4 d. Europos Komisijos pradėtų viešųjų konsultacijų dėl ES priemonių kovai su piktybišku bylinėjimusi prieš žurnalistus ir žmogaus teisių gynėjus.
Tikėtina, kad Europos Komisija pateiks Europos žiniasklaidos laisvės taisyklių projektą kitais metais.