Trečiadienis, 4 kovo, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra

Lietuviškų filmų pristatymai „Scanoramoje“: stiprūs asmeniniai pasirinkimai (video)

www.alkas.lt
2021-11-01 07:00:41
158
PERŽIŪROS
0
Prasidės žymiausių „Scanoramos“ filmų kelionė po Lietuvą | scanorama.lt nuotr.

Prasidės žymiausių „Scanoramos“ filmų kelionė po Lietuvą | scanorama.lt nuotr.

Lapkričio 4–14 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pristatys turtingą vaidybinio ir dokumentinio kino galimybę atveriančią lietuviškąją programą, vienijamą stiprių asmeninių pasirinkimų temos.

Joje išsirikiavo lietuvių kine įsitvirtinusių režisierių naujausi darbai ir menine įtaiga stebinantys ilgametražiai kūriniai.

„Scanorama“ visada kviečia sekti ne tik Europos, bet ir Lietuvos kino naujienas, pastarąsias pristatydama kaip neatsiejamą europietiškojo konteksto dalį.

Šių metų pristatymai liudija, kad lietuvių režisierius dominančios bendražmogiškos temos ištrūksta iš šalies ribų, skirtingomis intonacijomis suskambėdamos visame pasaulyje“, – teigia šventės įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Gražina Arlickaitė | Asmeninė nuotr.
Kino iliuzijonas

Naujausia Algimanto Puipos juosta „Sinefilija“ (2021), kurią režisierius pristatys Varšuvos ir Talino kino šventėse – tai devynios tarpusavyje susijusios istorijos, kuriose persipina veikėjų likimai.

Rolandui išsinuomojus kambarį, jį aplanko vaikinas ir pasiūlo penkis tūkstančius eurų už paslaugą – jo savižudybės nufilmavimą. Izabelė balansuoja tarp tikrovės ir vaizduotės pasaulio.

Filmo veikėjai pakliūva į nutikimus, primenančius Franzo Kafkos „Proceso“ arba Romano Polanskio „Nuomininko“ siužetus.

Pamažu aiškėja, kad toks įspūdis neatsitiktinis, nes visa tai tik kino sukurta iliuzija, o Rolandas ir Izabelė – aktoriai, kurių likimus valdo režisierius.

„Sinefilija“:
Bėgte paskui meilę

Andriaus Blaževičiaus „Bėgikė“, pristatyta Karlovi Varų kino festivalio konkursinėje programoje „Vakarų Rytai“ – įtempta ir dinamiška drama, kurios pagrindinė veikėja, 27 metų Marija, karštligiškai ieško savo dingusio vaikino.

Apsišarvavusi kantrybe ir meilės troškimu, ji blaškosi po miestą, sekdama pabirusiais jo pėdsakais. Išskirtine aktorine energija ir intensyvumu pulsuojantis filmas pasakoja apie tikslo ir absoliučios laisvės siekį.

Pagrindinio vaidmens atlikėja Žygimantė Elena Jakštaitė atsidūrė tarp ryškiausių Europos kino naujokų ir pateko į Berlyno kino šventėje pristatomą programą „European Shooting Stars“.

Programos žiuri atkreipė dėmesį, kad atlikdama savo pirmąjį pagrindinį vaidmenį kine, aktorė pasirodė tarsi gamtos jėga, pilna aistros ir nenugludintos energijos – ji tarsi prasiveržė už ekrano ribų.

Pasitikėdama savimi, ji aiškiai, drąsiai ir neatidėliodama pastatė ant kortos viską, ką turi, ir sukūrė įsimintiną vaidmenį.

„Bėgikė“:
Sugrįžti namo

Dokumentinio kino režisierės Ramunės Rakauskaitės juosta „Sugrįžę iš Niujorko“ (2021) pasakoja apie du menininkus, artimus draugus, kurių gyvenimą lemtingai pakeitė emigracija.

Po daugybės metų, praleistų triukšmingame ir svaiginančiame Niujorke ir Jono Meko kompanijoje, jie savo noru grįžo į Lietuvą.

Fotomenininkas Arūnas Kulikauskas įsikūrė vienkiemyje Ukmergės rajone, tapytojas Eugenijus Varkulevičius-Varkalis – gimtajame Kaune.

Nepasant to, prisiminimai apie audringą gyvenimą amerikietiškos bohemos apsuptyje nepalieka jų ramybėje.

„Sugrįžę iš Niujorko“ | Rengėjų nuotr.
Asmeninės odisėjos

Pradedančios režisierės Albinos Griniūtės dienų tėkmę fiksuoja kelionės aplink pasaulį ir akimirkos, sustabdytos žvelgiant pro fotoobjektyvą.

Jos pirmoji ilgametražė dokumentinė impresija „Šaukiniai iš tolimo uosto“ (2021) pakvies į asmeninę odisėją po Atlanto vandenyną.

Kiekvieną vasarą šimtai burlaivių trumpam užsuka į pačiame jo viduryje įsikūrusią ramią prieplauką. Šioji ramybė apgaulinga, nes įžengęs gilyn patenki į dinamišką mažų dramų sūkurį.

Pasibaigus pavasario audroms ir dar neprasidėjus uraganų sezonui, nedidelė prieplauka trumpam virsta miniatiūriniu pasaulio modeliu.

Kadras iš filmo „Šaukiniai iš tolimo uosto“ | Rengėjų nuotr.
Švelnios kovos

Tęsdama paprotį tapusį pagarbos ir palaikymo gestą lietuvių kinui, šiais metais „Scanorama“ užsivers Marijos Stonytės dokumentine juosta „Švelnūs kariai“ (2020).

Režisierė pažįstama šventės lankytojams savo trumpametražiais filmais ir du kartus tapo trumpametražių filmų varžytuvinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ laimėtoja.

Guangdžou ir Triesto kino šventėse pristatyto ilgametražio naujo filmo pagrindinėmis veikėjomis ji pasirinko tris jaunas merginas – 2015 m. kovą LR Seimui atnaujinus 9 mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, jos nusprendžia tapti Lietuvos kariuomenės savanorėmis.

Jaunoms moterims teks 9 mėnesius treniruotis ir gyventi izoliuotoje karo bazėje su keliais šimtais vyrų. Ar tikrovė atitiks jų romantiškus lūkesčius?

„Švelnūs kariai“ | Rengėjų nuotr.

Filme ieškoma atsakymo į klausimą, kokius iššūkius turi atlaikyti jauna moteris, kad taptų kariu ne tik kariuomenėje, bet ir savo gyvenime.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Venecijos kino šventėje – lietuviškų filmų pristatymai (video)
  2. „Scanoramoje“ prasideda lietuvių dokumentinių filmų premjerų savaitė
  3. „DOK Leipzig“ šventėje – dvi pasaulinės lietuviškų filmų premjeros
  4. Prasidėjo žymiausių „Scanoramos“ filmų kelionė po Lietuvą (video)
  5. Tarp kosmoso ir virtualybės: Vilniaus dokumentinių filmų šventė kviečia permąstyti erdvės ir pasaulio suvokimo ribas (video)
  6. Prasideda lietuvių pamėgto suomių režisieriaus A.Louhimies filmų retrospektyva (video)
  7. „Kino pavasario“ lietuviškų premjerų kūrėjai pristatė savo darbus (video)
  8. M. Mažvydo biblioteka kviečia į režisieriaus Justino Lingio dokumentinių filmų peržiūras (video)
  9. Atviras kinas atviriems žiūrovams: artėja Vilniaus dokumentinių filmų šventė (video)
  10. „Scanoramoje“ – drąsūs ir novatoriški filmai
  11. Vilniaus trumpųjų filmų šventė skelbia keturių dienų kelionės pradžią po kruopščiai atrinktus filmus iš viso pasaulio
  12. Žadama ir toliau remti istorinių filmų kūrimą
  13. LMTA surengs filmų peržiūrą „Balkono seansai“
  14. Paskelbti Vilniaus trumpųjų filmų varžytuvėse besivaržysiantys filmai
  15. Sausio 14 d. prasideda Vilniaus tarptautinė trumpųjų filmų šventė

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Ukmergės rajono meras ir Juozas Krikštaponis
Istorija

Ukmergėje kovo 4-ąją: protestas dėl Juozo Krikštaponio memorialo – rekonstrukcija ar istorinės atminties trynimas?

2026 03 03
Klasės mokytojas ir mokiniai
Lietuvoje

Siūloma vėlinti pamokų pradžios laiką vyresniųjų klasių mokiniams

2026 03 03
Parkas
Gamta ir žmogus

Apleisti tvenkiniai sostinėje virs gamtos pažinimui skirtu parku

2026 03 03
Elektra
Energetika

Vasarį – elektros kainos rekordas: ką žada kovas?

2026 03 03
Juras Taminskas
Lietuvoje

Susisiekimo ministras J. Taminskas ragina stiprinti ryšio tinklų atsparumą

2026 03 03
Prezidentūra |
Lietuvoje

VGT aptarė saugumo padėtį

2026 03 03
Mokykla
Lietuvoje

Nuo kovo 15 d. prasidės mokinių priėmimas į Kauno mokyklas

2026 03 03
„Kalnapilio“ arena
Lietuvoje

Keičiasi automobilių statymo tvarka prie „Kalnapilio“ arenos

2026 03 03

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie A. Medalinskas. Ar tai ir yra XXI amžiaus karas?
  • Tom Nash apie A. Medalinskas. Ar tai ir yra XXI amžiaus karas?
  • +++ apie Lietuvą pasiekė dar 360 mln. „Naujos kartos Lietuva“ plano lėšų
  • +++ apie I. Vėgėlės sušauktoje „piliečių konferencijoje“ – telkties Lietuvai manifestas ir kvietimas veikti

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Ukmergėje kovo 4-ąją: protestas dėl Juozo Krikštaponio memorialo – rekonstrukcija ar istorinės atminties trynimas?
  • Siūloma vėlinti pamokų pradžios laiką vyresniųjų klasių mokiniams
  • Apleisti tvenkiniai sostinėje virs gamtos pažinimui skirtu parku
  • Vasarį – elektros kainos rekordas: ką žada kovas?

Kiti Straipsniai

Medijų rėmimo fondas

Medijų rėmimo fondas skelbia papildomą konkursą Specialiajai programai

2026 03 03
Vilniau knygų mugė 2026

Vilniuje baigėsi keturias dienas trukusi 26-oji knygų šventė: daugybė pirmų kartų

2026 03 03
VDU tęsiama užsienio lietuvių dėstytojų lankymosi programa

VDU tęsiama užsienio lietuvių dėstytojų lankymosi programa

2026 03 03
Užsienio studentai galės gauti valstybės teikiamas stipendijas

Užsienio studentai galės gauti valstybės teikiamas stipendijas

2026 03 03
Pinigai

Lietuvą pasiekė dar 360 mln. „Naujos kartos Lietuva“ plano lėšų

2026 03 03
Pirmą kartą susitiko Lietuvos ir Estijos Prezidentai

Šalies vadovas saugumo padėtį aptarė su Estijos Prezidentu

2026 03 02
Pilnavertė mityba - pagrindas sveikam gyvenimo būdui

Sveika mityba gali būti ir skani, ir įvairi, ir nebrangi

2026 03 02
Miškininkai kviečia dalyvauti šventėje „Paukščiai grįžta namo“

Miškininkai kviečia dalyvauti šventėje „Paukščiai grįžta namo“

2026 03 02
Lietuvos etnografijos muziejus

Lietuvos etnografijos muziejuje Rumšiškėse – žingsnis į naujovišką muziejinių vertybių saugyklą

2026 03 02
Žiema

Po tikros žiemos – išbandymas sodams

2026 03 02

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie A. Medalinskas. Ar tai ir yra XXI amžiaus karas?
  • Tom Nash apie A. Medalinskas. Ar tai ir yra XXI amžiaus karas?
  • +++ apie Lietuvą pasiekė dar 360 mln. „Naujos kartos Lietuva“ plano lėšų
  • +++ apie I. Vėgėlės sušauktoje „piliečių konferencijoje“ – telkties Lietuvai manifestas ir kvietimas veikti
  • +++ apie I. Vėgėlės sušauktoje „piliečių konferencijoje“ – telkties Lietuvai manifestas ir kvietimas veikti
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Miškuose nėra apmokamų valytojų

Už miško teršimą gresia atsakomybė

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai