Penktadienis, 19 birželio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Nuomonių ratas Lietuvos kelias

A. Guogis, A.V. Rakšnys. Apie socialdemokratų europinę sėkmę ir Lietuvos atvejį

Arvydas Guogis, Adomas Vincas Rakšnys, www.alkas.lt
2021-10-26 22:55:04
175
PERŽIŪROS
2
Mitingas 2021-08-10 | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Mitingas 2021-08-10 | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Šį rudenį eilėje Europos šalių, tokių, kaip Vokietijoje, Norvegijoje, Portugalijoje, Italijoje, parlamentiniuose ar vietiniuose rinkimuose laimėjo socialdemokratų partijos.

Tai rodo padidėjusius gyventojų lūkesčius sprendžiant socialinės gerovės reikalus valstybiniame arba savivaldybių lygmenyje. Nors ne visuomet partijų pavadinimai ir programos atitinka realią jų veiklą, o tai yra daugiau ar mažiau būdinga tiek Vakarų, tiek ir Rytų Europos socialdemokratų partijoms, gyventojai iš socialdemokratų partijų daugiausiai tikisi socialinės apsaugos tobulinimo pablogėjusiomis COVID-19 pandemijos sąlygomis.

Tačiau negalima teigti, kad daugelyje Europos šalių prie valdžios vairo tebesančios dešiniosios partijos irgi netaiko valstybinio reguliavimo priemonių pajamų apsaugos ir socialinės apsaugos srityse. Dabar visos taiko. Ir ne iš gero gyvenimo. Problemiška, kad socialinės politikos formavime ir įgyvendinime stokojama strateginės perspektyvos ir nuoseklaus dialogo.

Dažnai simboliniai sprendimai didinti paramą pačioms pažeidžiamiausioms grupėms priimami naujų rinkimų kontekste. Politinės partijos vengia laikytis nuoseklios politikos, orientuotos į mažiausias pajamas gaunančių gyventojų gyvenimo kokybės gerinimą.

Šią tendenciją reikėtų vertinti labai kritiškai, nes marginalizuotos ir socialiai pažeidžiamos grupės, jausdamos, kad jos nėra tinkamai atstovaujamos, vėliau tampa marginalinių politinių veikėjų instrumentu, siekiant juos mobilizuoti ir išreikšti nepasitenkinimą, pykti ir agresiją „dabartine valdžia“, jos priimamais sprendimais.

Vadinasi nederėtų stebėtis, kad siekiant visuomenės įsitraukimo globalios COVID-19 pandemijos kontekste, susiduriame su pasipriešinimu, chaoso teorijų sklaida ir įvairiomis neapykantos išraiškos formomis, kurios sąlygoja įvairius vidinius neramumus.

Susidaro įspūdis, kad vengiant sistemiškai, o ne fragmentiškai spręsti socialinės politikos problemas, visuomenėje kaupiasi pyktis, kuris pasireiškia įvairiais recidyvistiniais veiksmais, kaip pvz. apsaugos darbuotojo užpuolimas ginklu viename prekybos centre, atsisakymas vakcinuotis, nes „mes ir taip mirsim“, psichologiniu smurtu vieno iš ministro šeimos atžvilgiu, nesankcionuotais mitingais su kartuvių parodija ir kitais veiksmais.

Psichologinė visuomenės būklė juda neigiama linkme ypač tada, kai matome, kad politiniu prioritetu tampa ne vidinės socialinės politikos problemos, bet užsienio politikos kontekstas ir Lietuvos įvaizdis, kai viešosios lėšos skiriamos infrastruktūros ir maitinimo tobulinimui užsienio nelegaliems migrantams, kurie kartais siūlomo maisto ir iš viso atsisako.

Laimės ekonomika ir gerovės valstybės sąvokos tampa politinių kalbų elementais, tačiau būtina imtis konkrečių veiksmų šiuos tikslus įgyvendinant praktikoje.

Pastaruoju metu Lietuvoje į pirmą vietą partijų populiarumo sąraše išėjo Lietuvos socialdemokratų partija. Aišku, jos populiarumo augimas yra labai susijęs su naujosios pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės autoritetu. Bet vien dėl jo aukštai potencialių rinkėjų akyse neišsilaikysi.

Jeigu LSDP neatsisuks į labiau vargstančiųjų Lietuvos gyventojų pusę, tai ji praras savo atspirties tašką elektorato pasiskirstyme. Ir čia turime omenyje ne tik marginalines grupes, bet ir didelę aukštai kvalifikuotų darbuotojų dalį – tiek esamą, tiek buvusią (jau dalyvavusią darbo rinkoje, o dabar išėjusią į pensiją). Tai liečia pirmiausia tą viešojo sektoriaus specialistų dalį, kuri nesugeba senatvėje gauti net ir vidutinės pensijos šalyje (kaip, pvz. gydytoja, ar restauratorė su 30-35 metų darbo stažu).

„Neteisingi“, maži tokių darbuotojų atlyginimai praeityje, egzistuojančioje socialinio draudimo sistemoje dabartyje suponuoja jų „neteisingas“, mažas pensijas. Politiniame kontekste simboliniai sprendimai retai palyginami su infliacijos rodikliais, kurie Lietuvoje 2021 metais buvo didesni nei 5 procentai. Ir čia niekas nepasiginčys apie tokių darbuotojų kvalifikacijos trūkumą – tiesiog akivaizdu, kad jų atlyginimai tiek dabartiniu metu, tiek ir praeityje buvo ir tebėra nekonkurencingi.

Dabartinė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė žada pensijų reformą didinant mažas pensijas, bet ar tikrai sugebės jas rimčiau padidinti?

Autoriai yra Mykolo Romerio universiteto Viešojo administravimo instituto mokslininkai

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. A. Guogis, A.V. Rakšnys. Apie vartojimą, vartotojiškumą ir postmodernizmą
  2. A. Guogis. A.V. Rakšnys. Ar Lietuvoje yra sąlygos Naujajam viešajam valdymui?
  3. R. Brazienė, A. Guogis. Koronaviruso pandemija ir viešojo sektoriaus atoveiksmis
  4. M. Zasčiurinskas. Tikra teisybė apie Europą ir Lietuvą
  5. A. Lapinskas. Apie pensijų fondus, negąsdinant nacionalizacija
  6. M. Zasčiurinskas. Užteks sekti pasakas apie orią pensiją
  7. A. Lapinskas. Jungtinių Tautų leidinyje Lietuvos vaizdo kontrastai
  8. „Savaitės pjūvis“ apie pensijų didinimą ir įvykius Lenkijoje (video)
  9. „Savaitės pjūvis“ apie Prezidentės metinį pranešimą, pensijas ir užsienio politiką (video)
  10. Lietuvos žmonių gerovei užtikrinti naujų mokesčių nereikės
  11. Nepaisant užkrato grėsmės Lietuvos paštas stengiasi dirbti
  12. K. Masiulis. Pensijas padidino net 60 eurų ar tik 60?
  13. A. Juozaitis. Trumparegiškumo pasekmė – pensijos vėluoja, valstybė praranda pajamas
  14. D. Gaižauskas. Teiginiai, esą valdantieji nepritaria Prezidento pasiūlymams dėl pensijų didinimo – laužti iš piršto
  15. R. Karbauskis. Būsime konstruktyvi ir aktyvi opozicija

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. Kęstutis says:
    5 metai ago

    Na nelabai supratau šio straipsnio – perdėm politiškai korektiškas – “ne duok die ką nors užkabinsim ar būsim suprasti ne taip”… Jei jau žiūrėti į Lietuvos politinę padangę tai socdemai ar konservatoriai tai tos pačios gaujos politinės prostitutės ir Lietuvoje nelabai kas iš esmės pasikeis jei vieną kukū.. kū… pakeis kita politinė “gegutė”. Jei tikrai norim esminių pokyčių Lietuvoje, vienintelė išeitis vieningas tautiškai nusiteikusios opozicijos frontas. Bet koks mėginimas eiti vieniems į rinkimus kaip pvz. Radžvilas su “profesoriaus” sindromu ar Dagys kuris greičiausiai konservatorių darinukas rinkėjų balsų išsklaidymui, būtų nusikalstamas neatsakingumas. Tas pats liečią ir šeimų sąjūdį ar Nidą kuriančią naują partiją… Lietuvai partijų gana, per daug ir jei neatsiras kas kalbės apie vieningą opozicinį frontą, neapjungs opozicijos į vieną darinį po sekančių rinkimų vėl matysime tuos pačius snukelius tik skirtingose kėdėse ir postuose… Ir jau pats laikas pradėti kalbėti apie dabartinę antiekonomiką kaip visišką atgyveną, kaip žmonijos susinaikinimo “ekonomiką”… “skatinam vartojimą ir mažinam CO2 dujų emisijas” taip kalbėti gali tik bepročiai ar psichopatai kurie mano, jog kalba bepročiams ir tai labai panašu į tiesą…

    Atsakyti
    • Pajūrietis says:
      5 metai ago

      Taip. Opozicija, jei tokia išvis yra, sumaniai išskaidyta ir, negana to, skaidoma ir toliau. Ateinančių rinkimų į Seimą liūdniausią baigtį galima numanyti jau šiandien.

      Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Martynas Endrijaitis
Lietuvoje

Valstybinei mokesčių inspekcijai vadovaus Martynas Endrijaitis

2026 06 19
Gitanas Nausėda
Lietuvoje

Prezidentas EVT kalba apie ambicingą biudžetą

2026 06 19
Vaikų skaitymas
Lietuvoje

Kaunas skelbia papildomą registraciją į vasaros stovyklas 

2026 06 19
Šilumos siurblys
Lietuvoje

Gyventojams – 15 mln. eurų parama šildymo įrenginių keitimui

2026 06 19
Piniginė, pinigai
Lietuvoje

Atlyginimų skirtumai tarp savivaldybių vis dar išlieka

2026 06 19
Kelias Vilnius–Utena
Lietuvoje

Kol bus baigti darbai kelyje Vilnius–Utena, vairuotojai raginami rinktis kitus maršrutus

2026 06 19
„airBaltic“ lėktuvas
Lietuvoje

„airBaltic“ skrydžius Vilnius–Berlynas vykdys ir žiemą

2026 06 19
Neįgalieji
Lietuvoje

Atsisakyta ligos išmokos mokėjimo apribojimo žmonėms su negalia

2026 06 19
Keramikos simpoziumas
Kultūra

Pasaulio keramikos meistrai susitiks Leliūnuose

2026 06 19
Nepaskelbta M. Dautartaitės pjesė „Urna“
Kultūra

D. Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių varžytuves laimėjo eskizas pagal nepaskelbtą M. Dautartaitės pjesę „Urna“

2026 06 19
monetos „Lietuvos radijui – 100“
Istorija

Pradedamas išankstinio rinkinio monetos „Lietuvos radijui – 100“ pardavimas

2026 06 19
Kleboniškių kaimo buities muziejuje prasidėjo klojimo teatro spektakliai
Kultūra

Kleboniškių kaimo buities muziejuje prasidėjo klojimo teatro veiklos laikas

2026 06 19

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • klaustukas apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
  • Bartas apie Lietuvos Prezidento G. Nausėdos metinis pranešimas: stipri valstybė be stiprios tautos?
  • Naiviam klaustukui apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
  • >+++ apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Valstybinei mokesčių inspekcijai vadovaus Martynas Endrijaitis
  • Prezidentas EVT kalba apie ambicingą biudžetą
  • Kaunas skelbia papildomą registraciją į vasaros stovyklas 
  • Gyventojams – 15 mln. eurų parama šildymo įrenginių keitimui

Kiti Straipsniai

Piniginė, pinigai

Atlyginimų skirtumai tarp savivaldybių vis dar išlieka

2026 06 19
Mindaugas Sinkevicius

M. Sinkevičius apsisprendė imtis Vyriausybės vairo

2026 06 16
Švedijos parlamentas

A. Guogis. Dėl Švedijos Riksdago rinkimų numatymo

2026 06 07
Pinigai

Dirbančius pensijų gavėjus pasieks atnaujintos pensijos

2026 06 04
ResearchGate

A. Guogis. Kas įdomu ar neįdomu tyrėjams socialiniame tinkle ResearchGate?

2026 05 18
Piniginė, pinigai

Du trečdaliai gyventojų tikisi algų didėjimo, bet į nugarą kvėpuoja infliacija

2026 05 16
Pinigai

Pensijų priemokų gavėjai pinigų sulauks anksčiau

2026 05 13
„Sodra“

Pasitraukusiems iš pensijų kaupimo: duomenys apie įgytus pensijų apskaitos vienetus

2026 04 23
Pinigai

Kas nutinka įmokoms nutraukus kaupimą: svarbu darbuotojams ir darbdaviams

2026 03 31
Pinigai

Svarstoma leisti gyventojams gauti pensiją už ilgesnį praleistą laikotarpį

2026 03 24

Skaitytojų nuomonės:

  • klaustukas apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
  • Bartas apie Lietuvos Prezidento G. Nausėdos metinis pranešimas: stipri valstybė be stiprios tautos?
  • Naiviam klaustukui apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
  • >+++ apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
  • Bartas apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Apelsinų sultys

Kaip vaisiai ir daržovės veikia mūsų kūną?

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai