Bulvė – lietuvių mityboje kone kasdien sutinkama daržovė, tampanti tiek puikiu
pagrindiniam patiekalui, tiek garnyru šalia kitų produktų. Nors neretai pasigirsta priešinga nuomonė, „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dr. Edita Gavelienė sako, kad bulves galima priskirti prie sveikų produktų – jose gausu kompleksinių angliavandenių, įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų.
Gydytoja E. Gavelienė pastebi, kad bulvė yra nepelnytai įvardijama kaip nesveika daržovė. Iš tiesų bulves galima laikyti puikiu produktu, atsiduriančiu ir palankaus sveikatai maitinimosi piramidėje. „Bulvės istoriškai visada gelbėdavo tiek vargstančius, tiek tremtyje atsidūrusius žmones – tai produktas, kuris padėdavo išgyventi.
Bulvės turi daug naudingų savybių – jose yra nemažai mineralinių medžiagų – kalio, fosforo, kalcio, geležies, taip pat įvairių vitaminų, skaidulų. Įdomu tai, kad vitamino C 100 g bulvių yra net 15 mg“, – vardija dietologė.
Anot jos, pagrindinė priežastis, kodėl bulvės laikomos nesveiku produktu, yra išpopuliarėjusi angliavandenių baimė. Nors bulves iš tiesų sudaro apie 18 proc. angliavandenių, jie yra kompleksiniai. Pavyzdžiui, bulvėse esantis krakmolas puikiai virškinamas ir suteikia reikalingos energijos.
Specialistė sako, kad vertinant bulvių maistinę vertę, joje sveikatai nepalankių medžiagų nėra. Tiesa, kai kuriais atvejais bulvės gali turėti ir sveikatai kenksmingų medžiagų: „Kai bulvė išaugina daigelius ar yra netinkamai laikoma, joje atsiranda solanino, kuris nepalankiai veikia sveikatą. Taigi, jei nuskutus bulvę matomi pažaliavimai arba bulvė yra pradėjusi dygti – jos valgyti nereikėtų.“
Kaip ir vartojant daugelį produktų, valgant bulves E. Gavelienė rekomenduoja nepamiršti saiko bei įvairovės. Kaip ir kruopos, jos turėtų užimti ne daugiau ketvirtadalį lėkštės tūrio. Be to, svarbu, kaip jos bus paruoštos – geriausiai valgyti virtas arba orkaitėje be papildomų riebalų keptas bulves.
Tokiu būdu paruoštų bulvių per dieną galima suvartoti apie 100-200 gramų. Dietologė pataria vengti bulvių patiekalų, skaninamų riebiais padažais, turinčiais sočiųjų riebalų rūgščių, pavyzdžiui, spirgučiais, sviestu, grietine. Taip pat nereikėtų dažnai valgyti gruzdintų bulvių – jose gali būti transriebalų rūgščių, akrilamidų.
„Išvirtas bulves ar orkaitėje be riebalų keptas bulves galima valgyti ir per pietus, ir vakare, bet jei tai yra bulvių košė, plokštainis ar cepelinai, gaminami su papildomais ingredientais, tokie patiekalai sulėtina virškinimo procesą, prailgina sotumo jausmą – jie netinkami vakariniam valgymui“, – sako E. Gavelienė, patarianti bulves derinti su mėsa, žuvimi, daržovėmis arba valgyti kaip atskirą patiekalą.
Išbandykite raugintus česnakus ar obuolius – ne tik skanu, bet ir labai naudinga
– lrytas.lt/skonis/pasigamink/2021/09/27/news/isbandykite-raugintus-cesnakus-ar-obuolius-ne-tik-skanu-bet-ir-labai-naudinga-20857583
Orkaitę kaip reikiant įkaitinti ir pašauti skardą su skustomis bulvėmis, pabarstytomis kmynais, sūriu, sviestu apteptas arba grietine.