Valstybės saugoma gamtos vertybe bus skelbiamas Karsakiškio seniūnijoje (Panevėžio rajone) esantis išskirtinis Kakūnų ąžuolas, išsišakojęs į tris didelius kamienus. Medis priskiriamas botaninių gamtos paveldo vertybių kategorijai.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM žinovai apžiūrėjo ir išmatavo ąžuolą vietoje. Nustatyta, kad ąžuolas yra trikamienis, jo kamienų apimtys siekia 4,25 metro, 3,8 metro ir 2,5 metro.
Lazeriniu aukštimačiu nustatytas ąžuolo aukštis – 24 metrai. Lajos skersmuo 27 metrai. Ąžuolo amžius nenustatytas.
Tiksliai žinoti medžio amžių galima tik paimant kamieno mėginius, tačiau tarnyba neskatina net ribotų intervencijų (medžių žalojimo) vien dėl smalsumo patenkinimo.
Paprastai ąžuolų apimtis matuojama 130 cm aukštyje, tačiau šis ąžuolas išsišakoja žemiau, todėl tiksliai palyginti jo su kitais saugomais ąžuolais nėra galimybės.
Storiausias iš 3 kamienų (4,25 m apimties) atitinka nustatytus bruožus (valstybės saugomais ąžuolai gali būti skelbiami nuo 4m), tačiau šio ąžuolo pagrindinė vertė yra jo išskirtinumas.
Skelbti valstybės saugomu Kakūnų ąžuolas atrinktas vadovaujantis šiais bruožais:
Retumas: Retai pasitaikantis ryškiai išreikštas trikamienis.
Natūralumas: medžio artima aplinka visiškai natūrali.
Svarbumas: yra svarbus vietos kraštovaizdžio bruožas, turintis ekologinę ir išskirtinę estetinę vertes.
Įvertinusi šiuos bruožus, Aplinkos ministerijos komisija pasiūlė Aplinkos ministrui sumanyti Kakūnų ąžuolo skelbimą valstybės saugoma gamtos paveldo vertybe.
Vadovaudamasis Komisijos patarimu Aplinkos ministras 2021 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. D1-443 pavedė Tarnybai parengti gamtos paveldo vertybės schemą ir pradėti steigimo procedūras.
Parengus ir Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų tvarka paviešinus botaninės gamtos paveldo vertybės – Kakūnų ąžuolo – schemą, Tarnyba pateiks ją tvirtinti Aplinkos ministrui, o ją patvirtinus – rengs Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įrašymą į Nekilnojamo turto registrą.
Paskelbus Kakūnų ąžuolą valstybės saugoma gamtos paveldo vertybe, aplink gražuolį ąžuolą 5 metrų spinduliu bus saugoma vieta.
Po medžiu nebus galima vykdyti statybų ar kitos veiklos, kuri kenktų gamtos paveldo vertybei. Tačiau aplankyti ir pamatyti Kakūnų ąžuolą – tikrai verta.
Pagaliau net biurokratai sukruto, kad tai ypatingas medis ir ypatinga vieta. O vieta liudija, jog čia ypatingas žemės ir dangaus — Žemynos ir Perkūno — ryšys. Neabejotinai tai senojo lietuvių tikėjimo šventvietė, tad 5 metrų aplinkui apsaugos nepakaks. Manau, kad Panevėžiečių romuvių šio medžio globa neišvengiama. Ir Alko įšventinimas turės įvykti labai greitai. Beje, itin stiprus srautas iš dangaus daro stiprų poveikį kiekvienam vyrukui, norinčiam tapti tikru vyru Tautos gynėju.
Seniems medziams labai svarbios smulkios pavirsines saknys, tad arti vaikscioti ir trypti nereiketu. Pasirodo ir senos puvancios sakos su savomis bakterijomis azuolui labai tinka ir ju geneti nereikia, azuolai nemegsta ir kitu greta auganciu medziu artimo seselio. Ilgu jam metu !
Tai kad kai kurie ūkininkai aparia žemę vos ne prie pat likusių laukuose senų medžių ( ąžuolų, pušų, liepų…) kamienų.
Dar vienam Varėnos ąžuolui norima suteikti apsaugą
– alfa.lt/pramogos/ivairenybes/dar-vienam-varenos-azuolui-norima-suteikti-apsauga/-40349435/