Pirmadienis, 27 liepos, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Architektūra

Visuomenė susirūpinusi statybomis Vilniaus senamiestyje

www.alkas.lt
2021-07-16 08:00:51
241
PERŽIŪROS
1
Visuomenė susirūpinusi statybomis Vilniaus senamiestyje

Visuomenė susirūpinusi sisteminių spragų gausa statybose Vilniaus senamiestyje | G. Orzikausko nuotr.

Statybos Vilniaus senamiestyje neramina tiek specialistus, tiek visuomenę. Skundų gausa Valstybinę kultūros paveldo komisiją paskatino susitikti su visuomenės atstovais.

Paaiškėjo, kad nuogąstavimai nėra pavieniai atvejai – jie tik iliustruoja sistemines problemas, o neretai ir institucijų darbo spragas, – rašoma Valstybinės kultūros paveldo komisijos pranešime spaudai.

Visuomenė ne visada supažindinama su keičiamais projektų sprendiniais, nėra pakankamai prižiūrima, ar darbai vykdomi pagal išduotą leidimą, institucijų nesusikalbėjimas – tai nerimą keliančios tendencijos.

Kita vertus, pabrėžtina ir Vilniaus senamiesčio pasaulinė reikšmė, todėl tam tikrais atvejais numatant darbus šioje UNESCO vietoje turėtų būti atliekamas poveikio išskirtinei visuotinei vertei vertinimas.

Tokios išvados buvo priimtos išnagrinėjus gyventojų kreipimusis, kuriuose nuogąstaujama dėl statybų Bokšto, Polocko ir Šv. Stepono gatvėse Vilniuje.

„Reikia užtikrinti, kad Vilniaus istorinio centro teritorijoje keičiant projekto sprendinius jiems būtų atliekama naujas paveldosaugos tyrimas, o projektiniai pasiūlymai pristatyti visuomenei.

Taip pat svarbu reglamentuoti, kad statybos istoriniame centre negalėtų nukrypti nuo projekto, kuriam išduotas leidimas.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nesekė, kad pastatas pradėtas statyti nukrypus nuo projekto, dar padidinus aukštingumą (pardavinėjami butai papildomame aukšte)“, – susitikimo metu pastebėjo Polocko g. gyventojų bendrijos atstovas.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pranešė Paveldo komisiją, kad patikrinus IS „Infostatyba“ esančius duomenis, naujai išduoto statybą leidžiančio dokumento ar prašymo paviešinti projektinius pasiūlymus, susijusius su statybomis Polocko g. Vilniuje, nebuvo nerasta.

Statybos leidimą 2018 m. išdavė Vilniaus miesto savivaldybės administracija.

„Viena didžiausių problemų – projektinių pasiūlymų viešinimo procesų tvarkos spragos, kai nepakankamai vykdomas visuomenės supažindinimas su keičiamais sprendiniais.

Taip pat ne visuomet užtikrinama priežiūra, ar vykdant statybas nėra nukrypstama nuo projekto“, – pastebi Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Pagal esamą tvarką Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamentas turėtų nukreipti projektuotojus papildomam viešam projektinių pasiūlymų pristatymui bei svarstymui Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje.

Visuomenė susirūpinusi sisteminių spragų gausa statybose Vilniaus senamiestyje | G. Orzikausko nuotr.

Kitas visuomenei nerimą keliantis atvejis – projektuojamas naujas užstatymas Bokšto g., opioje vietoje šalia Vilniaus gynybinės sienos bastėjos.

„Komplekso kultūros vertybės individualiame apsaugos reglamente išrašyti parametrai naujiems pastatams, išsamus planas galimai neatitinka senamiesčio apsaugos reglamento, kuriame numatyta, jog jokių nebuvusių pastatų teritorijoje būti negali“, – susitikimo metu akcentavo šį skundą teikusios gyventojų bendrijos atstovas.

„Pats individualus apsaugos reglamentas grėsmės nekelia. Tačiau, norėtume išreikšti susirūpinimą dėl šioje teritorijoje projektuojamo naujo užstatymo morfologinio tipo, statinių tūrių, formos, išraiškos ir medžiagiškumo.

Tai gali ženkliai paveikti šios Vilniaus miesto istorinio centro dalies vaizdinę išraišką.

Vertinant panašaus pobūdžio statybos ir rekonstravimo projektus, Kultūros paveldo departamentui patariame prieš tai pareikalauti statytojams atlikti numatomų sprendinių poveikio Vilniaus istorinio centro išskirtinei visuotinei vertei vertinimą“, – pranešime spaudai teigia Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Ne mažiau svarbu stebėti, ar darbai vykdomi pagal projektą, viešinti visus planuojamus pokyčius projektiniuose sprendiniuose.

Pavyzdžiui, gyventojai skundėsi, kad blokuojant naujai statomą korpusą Šv. Stepono g. yra nukrypta nuo suderinto techninio projekto ir ugniasienė paaukštinta virš 1 metro (padidintas statinio aukštis) bei įrenginėjama įstiklinta lodžija ir daroma žala Vilniaus senamiesčiui.

„Būtina užtikrinti, kad Vilniaus istorinio centro teritorijoje keičiant projekto sprendinius projektiniai pasiūlymai būtų pristatyti visuomenei.

Taip pat būtina sekti ir apibrėžti problemines padėtis tarpinstituciniu lygmeniu tiek su kontrolę vykdančiomis institucijomis, tiek įtraukiant ministerijas“ – susitikime pabrėžė skundą dėl šio atvejo rašiusių gyventojų bendrijos atstovas.

Jis taip pridūrė, kad teismai negali būti laikomi tinkamiausia priemone užkardyti paveldo apsaugos pažeidimus – turi veikti kiti saugikliai.

Kol trunka teismų procesai pastatas pilnai pasistato. O tuo pačiu didėja ir pažeidimų mastai bei suma, kurią valstybė turėtų kompensuoti statytojui už tai, kad netinkamai išduotas statybų leidimas pažeidė jo teisėtus lūkesčius.

Gyventojai su statytoju šiuo metu yra sudarę susitarimą lodžijai nuardyti, kompensuoti gretimo namo stogui padarytą žalą.

Tačiau Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nenutraukė galimai savavališkos statybos nagrinėjimo, nes yra įtarimų, kad gali būti pažeistas viešasis interesas vykdant statybas kultūros paveldo vietovėje.

Kultūros paveldo departamentas pranešė Paveldo komisiją, jog statytojas kreipėsi į Statybų inspekciją, prašydamas pratęsti privalomųjų reikalavimų terminą pašalinti savavališkos statybos padarinius. Terminas buvo pratęstas iki šių metų rugsėjo 1 d.

Susitikimo metu gyventojai taip pat atkreipė dėmesį, kad Kultūros paveldo departamentą reikėtų paraginti įgyvendinti 2019 m. Specialiųjų tyrimų tarnybos išvadas dėl viešojo intereso gynimo procedūros KPD.

2019 m. STT nustatė, kad nėra nustatyti viešojo intereso ir jo pažeidimo bruožai ir požymiai, neapibrėžta KPD kompetencija kreiptis į teismą dėl viešojo intereso, nepakankamai aiškus teisinis reglamentavimas tinkamam viešojo intereso gynimui ir t.t.

Valstybinė kultūros paveldo komisija KPD užklausė dėl STT pastebėjimų įgyvendinimo, kai šis pristatinėjo savo 2020 m. veiklos ataskaitą.

KPD pranešė, kad dar reikia apibrėžti tam tikrus procesus, tačiau visus darbus, kuriuos buvo nurodžiusi STT, KPD yra įgyvendinama, nuolat teikiamos ataskaitos, diskusijos tebesitęsia.

„Nagrinėti atvejai iliustruoja tendencijas. Susitikimu su visuomene tas sistemines spragas ir siekėme nustatyti. Matome, kad be įvardintų problemų išlieka svarbus ir tarpinstitucinio nesusikalbėjimo klausimas.

Atsakingos įstaigos neretai neturi vientiso matymo, veiksmai tarpusavyje nepakankamai koordinuojami. Pavyzdžiui, kalbant apie projektų viešinimą, darbų vykdymo stebėseną ir t.t“, – sako Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais.

Viena iš jos funkcijų yra svarstyti visuomenės keliamus klausimus dėl kultūros paveldo apsaugos.

Parengta pagal Valstybinės kultūros paveldo komisijos pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kaune statomas, tarpukario architektūrą darkantis, antstatas-„grybas“ piktina visuomenę
  2. Vilniaus senamiesčio bendruomenė Seime aiškinasi dėl statybų teisėtumo Vilniaus Misionierių vienuolyno ansamblyje
  3. Visuomenininkai dėl Vilniaus senamiesčio niokojimo prašo Kultūros ministrės paaiškinimų
  4. Paveldosaugininkai: Ar neteks aiškintis Pasaulio paveldo komitetui dėl Vilniaus istorinio centro?
  5. Vilniaus senamiesčio niokotojai siekia įbauginti Valstybinę kultūros paveldo komisiją
  6. Restauruojama Vilniaus gynybinė siena
  7. Kultūros ministerijoje vyko diskusijos dėl Vilniaus senamiesčio
  8. Pradedamas Vilniaus Senamiesčio tvarkymo plano viešinimo etapas
  9. Savavališkus statinius Vilniaus rajono Raudondvario dvarvietėje nuspręsta griauti
  10. Prie Kultūros paveldo departamento vyks piketas prieš Vilniaus senamiesčio darkymą
  11. Mobiliojoje programėlėje – Vilniaus architektūra
  12. Grįžta galimybė apsilankyti aukščiausiame Vilniaus senamiesčio pastate
  13. Bus atšauktas Šv. Jokūbo ligoninės teritorijoje planuojamo projekto derinimas
  14. Vilniaus senamiesčio tarpuvartės – neatskiriama miesto vaizdo dalis
  15. Vilniaus tarptautinė teatro šventė „Sirenos“ šiemet prasidės ant dviračio

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Pervežėjai padėtų. says:
    5 metai ago

    Ar ne laikas čia
    – alkas.lt/2021/07/16/nebrangus-kroviniu-gabenimas-ir-perkraustymo-paslaugos-vilniuje/
    užsakyti pervežimo paslaugą,
    ir tuos, kas dėjo ir deda parašus ant leidimų rioglintis į Senamiestį, į Naujamiestį – išvežti kuo toliau nuo Vilniaus. Ir amžiams atimti iš jų bet kokią (pasi)rašymo priemonę.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

„Defender“ visureigis
Gamta ir žmogus

Ką pamatyti Lietuvoje? 250 kilometrų maršrutas per Dzūkiją

2026 07 27
Nauja sistema Shadow sense
Energetika

KTU mokslininkų sukurta sistema stebi debesuotumą ir leidžia numatyti saulės elektrinių veikimą

2026 07 27
Karinė technika
Lietuvoje

Atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl šnipinėjimo – žinios rinktos apie karinius objektus

2026 07 26
Telefonas
Lietuvoje

Eidami grybauti paruoškite šiai kelionei ir savo telefoną

2026 07 26
Kuršių marios
Gamta ir ekologija

Mažosios Lietuvos atradimai: vaizdingiausios poilsinės vietos

2026 07 26
Lietuviškas „airBaltic“ lėktuvas
Lietuvoje

4 iš 5 gyventojų pastebi augančią susisiekimo oru kokybę

2026 07 25
Registrų centras
Lietuvoje

Atkūrus nuosavybės teises svarbu nepamiršti apsilankyti Registrų centre

2026 07 25
Lietuvos nacionalinės bibliotekos Palangos vasaros skaitykla
Kultūra

Palangos vasaros skaitykla kviečia literatūros šventę „Banguojančios istorijos“

2026 07 25
Vyks respublikinė kaimo teatrų šventė–varžytuvės „Citnaginė“
Kultūra

Vyks respublikinė kaimo teatrų šventė–varžytuvės „Citnaginė“

2026 07 25
Su gimtadieniu, Simonai Dachai
Istorija

Klaipėdoje bus minimas poeto Simono Dacho 421-asis gimtadienis

2026 07 25
Klaipėdos licėjus
Lietuvoje

Nuo penkių šimtukų iki pasaulio universitetų: Klaipėdos licėjaus abiturientų sėkmės istorijos

2026 07 25
mokytoja.klase.pamoka.mokiniai_smm.lt
Lietuvoje

Prezidentas vetavo Švietimo įstatymo pataisas

2026 07 24

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kai ką žinau apie V. Sinica. Pakistaniečių prievartautojų gaujos ir britų abejingumas
  • Rimvydas apie A. Uždneprietis. Kas liks iš Lietuvos be lietuviškos savasties?
  • Kai ką žinau apie V. Sinica. Pakistaniečių prievartautojų gaujos ir britų abejingumas
  • Apsauga apie Vilniuje – rekordinis vandens suvartojimas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Ką pamatyti Lietuvoje? 250 kilometrų maršrutas per Dzūkiją
  • Kaip planuoti kelionę pagal autobusų tvarkaraščius
  • KTU mokslininkų sukurta sistema stebi debesuotumą ir leidžia numatyti saulės elektrinių veikimą
  • Vasarą keliai aplink Zarasus tampa judresni: kodėl verta pasirūpinti vaizdo registratoriumi

Kiti Straipsniai

„Defender“ visureigis

Ką pamatyti Lietuvoje? 250 kilometrų maršrutas per Dzūkiją

2026 07 27
Seimo narys Vytautas Sinica pirmame plane. Fone – asociatyvus Jungtinės Karalystės spaudos ir Parlamento vaizdas, simbolizuojantis straipsnyje aptariamą rezonansinį skandalą.

V. Sinica. Pakistaniečių prievartautojų gaujos ir britų abejingumas

2026 07 27
Du žmonės vasaros ežere kartu keičia nedidelio burlaivio plaukimo kryptį

Liepos 27-osios horoskopas: stiprybę parodys ne spaudimas, o gebėjimas pakeisti sprendimą

2026 07 26
Mokyklinės prekės

Apklausa parodė, kiek šiemet tėvai planuoja išleisti mokyklinėms prekėms

2026 07 26
Karinė technika

Atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl šnipinėjimo – žinios rinktos apie karinius objektus

2026 07 26
Lenkijoje pagerbtas S.Dariaus ir S.Girėno istorinis skrydis per Atlantą

93 metai po Dariaus ir Girėno skrydžio: „Lituanicos“ istorija tęsiasi

2026 07 26
Šokėja repetuoja vasaros amfiteatre, o vadovas stebi jos pasirodymą ir žymisi pastabas

Liepos 26-osios horoskopas: drąsų sumanymą teks paremti tikru darbu

2026 07 25
Lietuvos nacionalinės bibliotekos Palangos vasaros skaitykla

Palangos vasaros skaitykla kviečia literatūros šventę „Banguojančios istorijos“

2026 07 25
Vyks respublikinė kaimo teatrų šventė–varžytuvės „Citnaginė“

Vyks respublikinė kaimo teatrų šventė–varžytuvės „Citnaginė“

2026 07 25
Su gimtadieniu, Simonai Dachai

Klaipėdoje bus minimas poeto Simono Dacho 421-asis gimtadienis

2026 07 25

Skaitytojų nuomonės:

  • Kai ką žinau apie V. Sinica. Pakistaniečių prievartautojų gaujos ir britų abejingumas
  • Rimvydas apie A. Uždneprietis. Kas liks iš Lietuvos be lietuviškos savasties?
  • Kai ką žinau apie V. Sinica. Pakistaniečių prievartautojų gaujos ir britų abejingumas
  • Apsauga apie Vilniuje – rekordinis vandens suvartojimas
  • +++ apie V. Radžvilas. Lituanistika – be lietuvių kalbos! Arba apie Lietuvos mokslo tamsuomenę
Kitas straipsnis
Kviečia jau 17-oji Žagarės vyšnių ir kaliausių šventė! (programa)

Kviečia jau 17-oji Žagarės vyšnių ir kaliausių šventė! (programa)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai