1609 metai. LDK kariuomenės vadas J. K. Chodkevičius Estijos pietvakarinėje dalyje perima keletą švedų laivų. J. K. Chodkevičiaus įgula paliekama saugoti Pernu, o karo vadas suformavęs ir apginklavęs flotilę išplaukia link Salacgryvos (Salacgrīva – dabartinėje Latvijoje).
Įsitvirtinus uosto prieigose paruošiami banderiai (padegamieji laivai), kurie sėkmingai įplaukia į įlanką. Lietuvių flotilė Salacgryvoje susiremia su švedų laivais. Švedijos laivai sudeginami arba nuskandinami, o J. K. Chodkevičiaus ir jo flotilės pergalės dėka nutraukiama Rygos blokada.
Tai – Salio mūšis – pirmoji Lietuvos pergalė jūros erdvėje ir pirmasis atvejis, kai Baltijos jūroje buvo panaudoti padegamieji laivai.
Nors Lietuvos karinio laivyno ištakas galima sieti su 1568 metais, kai kunigaikštis Žygimantas Augustas įkūrė Jūrų komisiją – Abiejų Tautų Respublikos jūros reikalų administravimo instituciją, tačiau tai veikiau buvo administracinis vienetas, o ne suformuotas ir veikiantis karinis laivynas.
Tikroji Lietuvos laivyno istorija prasideda 1935 metais. Tuomet generolas Stasys Raštikis paskelbė įsakymą įsteigti Lietuvos karinį laivyną, kurį sudarė pirmasis Lietuvos karo laivas, pavadintas „Prezidentas Smetona“. Deja, tačiau šiam karo laivui Lietuvoje buvo skirta gyvuoti tik penkerius metus.
1940 metais, Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, SSRS valdžia liepė Lietuvos kariniame laive iškelti SSRS vėliavą, o įgulai tapti pavaldžia okupantų vadovybei. Laivui vadovavęs kapitonas P. Labanauskas ir jo įgula įsakymui nepakluso, nuleido karo laive Lietuvos vėliavą ir jachta išplaukė iš Lietuvos.
SSRS laivą pervadino „Korall“ pavadinimu ir priskyrė jį Baltijos laivynui. Pirmasis Lietuvos karo laivas buvo naudojamas Antrojo Pasaulinio karo metu kovoje su Vokietijos laivynu, o 1945 m. užplaukė ant minos ir nuskendo.
Lietuvos karinio laivyno, kaip atskiro padalinio formavimas vėl pradėtas 1990 metais, o praėjus dvejiems metams sukurtas laivų divizionas ir sudaryta Karinių jūrų pajėgų flotilė. Šiandien Lietuvos karo laivų flotilę sudaro 12 laivų: 4 priešmininiai, 4 patruliniai ir 4 pagalbiniai laivai.
Povandeninės ir viršvandeninės erdvės stebėjimas, paieškos ir gelbėjimo operacijos, taršos likvidavimo jūros erdvėje darbai – kone kasdieninės jūros laivyno, kurį sudaro 600 karių, puskarininkių ir karininkų užduotys. Lietuva taip pat aktyviai dalyvauja BALTRON projekte. Tai 1998 m. įkurtas Baltijos šalių projektas, kurio principas – 6 mėn. laikotarpiui sudaromas jungtinis Lietuvos, Estijos ir Latvijos karių štabas.
Du Lietuvos laivyno priešmininiai laivai kartu su NATO šalių karo laivais dalyvauja minų paieškos ir nukenksminimo operacijose. Visa tai vardan to, kad Lietuvos laivyno vardas užimtų garbingą vietą istorijos puslapiuose.
Atkurti Lietuvos laivyno istorijos faktus, o galbūt kurti jo ateitį, šiandien gali kiekvienas. Tiesa, ne tikrame, bet virtualiame pasaulyje. Žaidime World of Warships kuriamos strategijos, sudaromos laivyno flotilės ir laimimi mūšiai nukelia įtikrovišką kovos jūroje pasaulį.
Čia tik nuo vaizduotės, loginio mąstymo ir strategavimo įgūdžių priklauso ar užimsite priešų uostą ir plėsite savo divizioną. Tad pakelkite bures ir pasinerkite į kupiną įspūdžių nuotykį!