Nauja Lietuvos socialinių mokslų centro programa siūlys moksliniais tyrimais pagrįstus atsakymus į klausimą, kaip apsaugoti duomenis skaitmeninėje erdvėje ir atsakyti į kitus šiandieninius asmens teisių įgyvendinimo iššūkius.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė patvirtino Lietuvos socialinių mokslų centro (LSMC) parengtą ilgalaikę institucinę mokslinių tyrimų ir bandomosios plėtros 2021–2025 metų programą „Asmens teisių įgyvendinimo iššūkiai naujoviškoje visuomenėje: naujų ir besikeičiančių teisių dilemos“.
Mokslininkai tirs teisinius iššūkius, su kuriais susiduria naujoviška visuomenė kintant jau įsitvirtinusioms bei atsirandant naujos kartos asmens teisėms, ir pateiks pasiūlymus tolesnei teisinės sistemos raidai.
„Lietuvos socialinių mokslų centro veikla stiprėja – per pastaruosius porą metų centro aukštos kokybės mokslo gamybos rodikliai išaugo 2,5 karto. Ypač svarbus jo aktyvus bendradarbiavimas su sprendimų priėmėjais, nes jis kuria bazę moksliniais duomenimis pagrįstiems sprendimams.
Tikimės, kad nauja ilgalaikė mokslinių tyrimų ir bandomosios veiklos programa padės sukurti mokslu grįstą bazę spręsti naujiems asmens teisių įgyvendinimo iššūkiams, su kuriais susiduriame“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas.
Lietuvos socialinių mokslų centro direktoriaus Boguslavo Gruževskio teigimu, asmens teisių įgyvendinimas – tai išties svarbi sritis, kuriai reikalingi papildomi tyrimai mūsų besikeičiančioje visuomenėje.
„Paskutiniaisiais dviem dešimtmečiais labai pasikeitė tiek mūsų suvokimas apie žmogaus teises, jų apsaugos poreikį ypač pažeidžiamų grupių apsaugos srityje, tiek technologinė ir socialinė raida.
Tai lemia poreikį į asmens teises pažvelgti nauju žvilgsniu. Įgyvendinant programą atlikti tyrimai pagilins besikeičiančios tikrovės suvokimą ir leis tobulinti bei plėtoti asmens teisių apsaugą mūsų šalyje“, – pabrėžia LSMC vadovas.
Įgyvendinant programą bus plėtojamos dvi tyrimų kryptys. Pirmoji – tai žmogaus teisių raida XXI amžiuje: besikeičiantis teisių turinys ir naujos kartos teisių formavimasis.
Ji apims tokias temas, kaip teisė į privatumą ir asmens duomenų apsauga skaitmenėjančioje visuomenėje, dirbtinio proto panaudojimo teisiniai klausimai, konstitucinės justicijos vaidmuo užtikrinant naujos kartos asmens teises.
Antroji programoje numatytų tyrimų kryptis – tai asmens teisių apsauga susiduriant su demografiniais ir kitais svarbiais iššūkiais. Joje bus tyrinėjamos tokios temos, kaip pažeidžiamų asmenų grupių apsauga, šeimos teisės reguliavimo iššūkiai ir ribojančių priemonių nustatymas įstatymu.
Remiantis tyrimų rezultatais parengti patarimai bus pateikti valstybės valdymo ir kitoms suinteresuotoms institucijoms, politikams, teisininkams, mokslininkams ir praktikams, padedant tobulinti teisinį reguliavimą bei viešojo valdymo ir administravimo būdus, juos labiau pritaikant prie laiko naujienų.