Užduokite klausimą ČIA.
Balandžio 13 d. 11 val. Seime vyks Seimo nario Roberto Šarknicko spaudos konferencija „Dėl Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejaus situacijos bei „Gyvojo muziejaus“ įstatymo projekto įteisinimo galimybių“. Spaudos konferencijoje taip pat dalyvaus Etninės kultūros globos tarybos (EKGT) pirmininkė doc. dr. Dalia Urbanavičienė.
Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vėl pasklido žinia, kad Kauno rajono savivaldybės muziejui priskirto Vilkijos Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejaus kūrėjus Arūną ir Vidą Sniečkus raginama iškelti iš šio muziejaus patalpų.
Lietuvai atkūrus nepriklausomybę 1990 m. siekiant išsaugoti Vilkijoje beveik 300 metų senumo pastatą, kuriame ryškiausią pėdsaką paliko žymus XIX a. tautosakos rinkėjas kunigas Antanas Juška, visuomenės iniciatyva Kauno rajono vadovybė 1990 m. nutarė šiame name įkurti Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejų.
Tuomet imta ieškoti žmogaus, kuris galėtų gyventi atkuriamoje muziejaus sodyboje ir taip padaryti ją gyvą.
Tuo žmogumi sutiko būti Arūnas Sniečkus, kuris buvo priimtas į muziejaus direktoriaus pareigas, sudarant jam sąlygas apsigyventi muziejui priklausančiose patalpose.
Nuo to laiko A. Sniečkus kartu su savo žmona Vida Sniečkuviene, gyvendami muziejaus sodyboje, kūrė muziejų su didžiuliu pasišventimu. Išpuošė jį savo rankomis padarytais drožiniais ir šiaudiniais sodais, ieškojo muziejinių eksponatų, iš savo lėšų juos pirko ir suvežė. Savivaldybės lėšomis iki šiol įsigyta tik 16 eksponatų.
A. ir J. Juškų muziejus tapo vienu ryškiausių gyvojo muziejaus pavyzdžių Lietuvoje. Remiantis tuo, kad Lietuvoje yra nemažai ir kitų gyvųjų muziejų, kuriuose gyvena jų kūrėjai ir prižiūrėtojai, taip pat užsienio šalių pavyzdžiais, EKGT siūlymu 2020 m. Seimo narys R. Šarknickas užregistravo Lietuvos Respublikos muziejų įstatymo pakeitimo projektą. Juo siūloma ne tik įteisinti gyvųjų muziejų statusą, bet ir įtvirtintų muziejininkų teisę gyventi muziejaus patalpose.
Šis projektas Seime praėjo pateikimą, bet iki šiol dar nebuvo pateiktas svarstymui.
Lobis tokie muziejai kaip Juškų… Ir kaip dar yra to nesuprantančių…
O gal priešingai – labai gerai suprantančių ir būtent dėl to į jį rankas tiesiančių… ? 🙂
Problema sėdi Kauno raj. muziejaus direktoriaus kėdėje.Pilkasis kardinolas pina intrigas.Jei nieapginsime ,užges Juškų muziejaus gyvoji dvasia .
Po straipsniu parašyta:
“Autorius yra Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras”.
Puiku, kad signataras, bet kodėl nenurodyta – kokia autoriaus PAVARDĖ?!