Kasmetiniams Europos Komisijos rengiamiems Europos projektų apdovanojimams „Regiostars2021“ Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) pateikė šešis projektus. Juos įgyvendina Lietuvos įmonės, gamyboje diegiančios naujoviškas skaitmeninimo ar žaliąsias technologijas, investuojančios į tvarią energetiką ir taip siekiančios reikalingą energiją pasigaminti iš atsinaujinančių išteklių bei mažinti CO2 emisijas.
LVPA LR finansų ministerijai perdavė įmonių UAB „GLASS LT“, AB „Šiaulių energija“, AB „Panevėžio energija“, UAB „Optonas“, UAB „Softneta“, UAB „Dagmita“ ES investicijų projektus. Didžioji dalis projektų pasiūlyta „Green Europe“ apdovanojimų kategorijai. Vykdant šiuos projektus buvo įrengta 500 kW saulės elektrinė, pastatyta Šiaulių termofikacinė elektrinė, Panevėžio RK-1 katilinėje gamtinių dujų katilas pakeistas į biokuro katilą, taip pat diegtos žaliosios technologijos, padedančios mažinti poveikį aplinkai, leidžiančios perdirbti gaminius, atsisakyti kenksmingų gamybinių žaliavų.
Kategorijai „SMART Europe“ pasiūlyti projektai, kuriais skaitmeninami gamybos procesai, leidžiantys pasiekti didesnį konkurencingumą, ir sukurtos medicininių vaizdų apdorojimo, kompiuterinio nustatymo ir klinikinių sprendimų palaikymo žinių sistemos ir taikomosios programos.
„Dalyvavimas „Regiostars“ apdovanojimuose tai galimybė atstovauti Lietuvai geriausių Europos projektų renginyje. Į jį patenka stipriausi ir reikšmingiausias naujoves sukūrę projektai. Kasmet apdovanojame LVPA klientų projektus, atsižvelgdami į apdovanojimų reikalavimus, tarp kurių didelis dėmesys yra skiriamas naujovėms, verslumui, gebėjimui siekti visuomenės ir atskirų jos grupių tikslų. Neabejojame, kad šie projektai prisideda prie teigiamų Lietuvos ekonomikos pokyčių ir palaikome juos tolesniuose atrankos žingsniuose“, – sako LVPA direktorius Aurimas Želvys.
Kasmet Europos Komisija pateikia 5 apdovanojimų kategorijas. Šiemet projektus buvo galima siūlyti kategorijoms „SMART Europe“ (vietos verslo konkurencingumo didinimas skaitmeniniame pasaulyje), „GREEN Europe“ (žalios ir atsparios bendruomenės miesto ir kaimo aplinkoje), „FAIR Europe“ (įtraukties ir kovos su diskriminacija skatinimas), „URBAN Europe“ (ekologiško, tvaraus ir žiedinio maisto sistemų skatinimas funkcinėse miesto vietovėse), „TOPIC OF THE YEAR: Enhancing green mobility in the regions: European Year of Rail 2021“ (Ekologiško judumo regionuose stiprinimas: Europos geležinkelio metai 2021).
Tolesnę atranką rengia Finansų ministerija. Jos atrinktų projektų vykdytojai vėliau paraiškas teiks Europos Komisijos sudarytai apdovanojimų komisijai.
25 projektai turės galimybę dalyvauti filmuko apie savo projektą kūrime, kurį finansuos Europos Komisija. Žiūrovų apdovanojimas viešo balsavimo būdu atiteks vienam iš geriausių. Baigiamasis apdovanojimų renginys numatomas 2021 m. pabaigoje Dubrovniko mieste.