Kovo 9 d. vyko Europos Bendrijos (EB) svarbos natūralių miško buveinių tipų tvarkymo patarimų pristatymas, o iki kovo 23 d. priimami pasiūlymai jų tobulinimui.
Šį dvejus metus Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkų rengtą ir su kitais šios srities žinovais bei socialiniais partneriais tobulintą dokumentą, skirtą apsaugoti vertingiausias Lietuvos miškų buveines, analizavo ir pristatė pranešėjai iš Aplinkos ministerijos, Gamtos tyrimų centro, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Metodinio-analitinio centro ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos.
Buvo aptarta, kodėl reikia tokio dokumento, kuo patarimai svarbūs saugant biologinę įvairovę, kokios yra EB svarbos miško buveinių išsaugojimo naujienos ir problematika. Taip pat detaliai pristatytas patarimų turinys, sulaukęs didelio susidomėjimo ir klausimų gausos.
Kaip teigė vienas iš pranešėjų Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas Algirdas Klimavičius, šios EB svarbos natūralių miško buveinių tipų tvarkymo patarimai padeda apsibrėžti, kaip saugoti „Natura 2000” tinklui priklausančias miškų buveines, kokia ūkinė veikla jose leistina ar visai negalima.
„Šie patarimai – tai svarbi pažanga po septynerius metus trukusių ginčų, kaip toliau tvarkysimės tose teritorijose. Manau, jog svarbiausias uždavinys buvo nustatyti, ko reikia siekiant palaikyti ar atkurti gerą miško buveinių būklę, o tuomet jau galima galvoti, kaip tuos apsaugos būdus įtraukti į teisinę bazę, – teigė A. Klimavičius. – Kalbant apie patarimų įteisinimą, dalis turinio veikiausiai bus įtraukta į Miškų įstatymą ir Bendruosius buveinių ir paukščių apsaugai svarbių teritorijų nuostatus. Didžioji turinio dalis greičiausiai nukeliaus į miško kirtimo taisykles kaip ūkininkavimo galimybė, na, o likusi dalis teksto, tikėtina, liks patarimų pobūdžio.“
„Šis dokumentas – tai svarbus žingsnis aiškesnės miškų politikos link, – tvirtino Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės vadovas Nerijus Kupstaitis. – Jau kurį laiką, nežinodami kaip elgtis su Europos Bendrijos svarbos miško buveinėmis, užimančiomis dešimtadalį Lietuvos miškų ploto, balansavome tarp dviejų kraštutinumų – arba visiškai uždrausti jose ūkinę veiklą, arba ten, kur ji dar neuždrausta, elgtis kaip įprasta. Tačiau patirtis parodė, jog įprastos miškininkystės priemonės nėra tinkamos buveinių tvarkymui. Lietuvoje vyraujantys plynieji ir atvejiniai miško kirtimai beveik visais atvejais pripažįstami naikinančiais miško buveines. Taigi šie patarimai yra svarbus dokumentas sprendžiant biologinės įvairovės apsaugos ir miško naudojimo santykio klausimą. Jie padės ruošiantis nacionaliniam miškų susitarimui, kur ir ieškosime geresnio balanso tarp miškų apsaugos ir jų naudojimo“, – teigė N. Kupstaitis.
Patarimų rengimo grupės vadovas prof. Gediminas Brazaitis dėkojo visiems, kurie iki šiol dalyvavo dokumento rengime, teikdami savo pasiūlymus ir išsakydami kritiką, bei pabrėžė, jog patarimų turinys dar bus tobulinamas, atsižvelgiant į gaunamas konstruktyvias pastabas ir žinovų komentarus. Savo pasiūlymus patarimų turiniui galima teikti iki kovo 23 d. imtinai, užpildant šią pasiūlymų teikimo formą: http://inx.lv/E7uk.
Susipažinti su esama „EB svarbos natūralių miško buveinių tipų tvarkymo patarimų“ redakcija galima čia: http://inx.lv/E7uw.
ht tp://inx.lv/E7uw. ir ht tp://inx.lv/E7ur. nuorodos negalioja. Prasau pakeisti. Aciu
Viskas veikia, tikriausiai kai kopijavote nuorodą – nenutrynėte taško gale.