Vilniaus universitetas (VU) su partneriu UAB „Eikos statyba“ pasirašė VU Medicinos fakulteto Mokslo centro pastato statybos darbų vykdymo sutartį, kuria pradedamas naujas išskirtinis projekto įgyvendinimo žingsnis. Mokslo centras Vilniaus Santariškių rajone esančiame Santaros slėnyje, kur jau veikia VU ligoninės Santaros klinikos, prisidės prie kitų medicinos bei farmacijos srityse veikiančių įmonių infrastruktūros plėtojimo. Centre atliktų tyrimų rezultatai galės būti greitai pritaikomi klinikinėje praktikoje diegiant naujus ir tobulinant esamus diagnostinius būdus, prisidedant prie sveikatos paslaugų kokybės ir prieinamumo didinimo.
Tarptautinio lygio projektas, kuris pagerins medicinos padėtį Lietuvoje
VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas įsitikinęs, kad šis projektas ne tik atveria naujų galimybių, bet yra svarbus ir dabartinės koronaviruso pandemijos akistatoje, kai specializuoti mokslo ir medicinos centrai turi itin didelę reikšmę: „Šis mokslo centras – labai svarbus infrastruktūrinis projektas, kuris sudaro prielaidas proveržiui sveikatos moksluose ir suteikia visiškai naujas galimybes tarpdalykiniam bendradarbiavimui. Statybos prasideda pandeminės krizės metu, kai naujo žinojimo ir naujoviškų technologijų poreikis kaip niekada akivaizdus.“
Pasak VU Medicinos fakulteto dekano prof. Algirdo Utkaus, naujasis mokslo centras bus skirtas ne tik medicinos mokslo fundamentiniams ir klinikiniams tyrimams vykdyti – pokytį pajus ir daugelis mokslininkų, kuriems smarkiai pagerės infrastruktūrinės darbo sąlygos ir atsiras galimybės dirbti su naujausia įranga, kurios įsigijimui pritarusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
„Pagaliau turėsime mokslo centrą, kuriame bus tikslingai tiriamos problemos, susijusios su žmonių sveikata, o tai svarbu ir valstybiniu, ir tarptautiniu lygmeniu. Permainos gerokai sustiprins Medicinos fakulteto mokslinę bazę, tikimės kokybiškos mokslinės gamybos augimo, užsienio talentų pritraukimo, o tai neabejotinai bus naudinga ne tik VU, bet ir visai Lietuvai. Be to, mokslo centre įvairių pakopų studentai turės galimybę atlikti savo mokslinius darbus – čia vyks akademinė veikla“, – apie atveriamas galimybes pasakojo prof. A. Utkus.
Sukurta mokslinių tyrimų infrastruktūra leis mokslinę veiklą vykdyti nauju kokybiniu lygiu ir kurti naujoves svarbiose mokslo kryptyse ir medicinos specializacijose. Bus sudarytos sąlygos atlikti darbus, nukreiptus į ligų priežasčių nustatymo, paveldimumo tyrimus, naujoviškus gydymo bei apsaugos būdus ir jų taikymą klinikinėje praktikoje.
„Šiuo metu pasaulyje itin daug dėmesio skiriama genetikos, genomikos sričiai, tad į tai, be abejo, yra atsižvelgta pastato projekte. Kai prieš 20 metų kilo tokio centro sumanymas, neturėjome net minčių apie farmacijos studijų programą ir vaistų tyrimus, o šiandien turime didelių norų plėtoti tyrimus būtent šioje srityje, ne tik medicinoje. Taigi per laukimo laikotarpį norai ir ketinimai šiek tiek keitėsi, tačiau esmė liko ta pati – naujasis mokslo centras yra labai reikalingas ir laukiamas“, – sako VU Medicinos fakulteto dekanas.
Centre bus sudarytos palankios sąlygos vykdyti tarpdisciplininius tyrimus, juos derinti su klinikiniais tyrimais. Atnaujinus ir sutelkus instrumentinę bazę ir biomedicinos mokslines protines galimybes aukščiausio lygio fundamentiniams ir taikomiesiems tyrimams vykdyti, bus padidintas mokslinės veiklos veiksmingumas – didės tarpdalykinių tyrimų apimtis, skelbimų ir citavimų skaičius, mažės mokslinių tematikų kartojimas, aktyvės žinių ir technologijų perdavimo ir komercinimo veiklos.
Naujos galimybės mokslininkams ir studentams
17 tūkst. kv. m ploto mokslo centre veiks Genetinių tyrimų centro, fiziologijos, biochemijos, mikrobiologijos ir laboratorinės medicinos, infekcinių ligų ir dermatovenerologijos, krūtinės ligų, imunologijos ir alergologijos, odontologijos, neurologijos ir neurochirurgijos, kitų klinikų specializuotų mokslinių laboratorijų kompleksas, atitinkantis aukščiausio lygio moksliniam ir bandomajam darbui keliamus technologinius reikalavimus. VU Plėtros departamento Projektų valdymo skyriaus vadovo Daumanto Gudelio teigimu, centro patalpos atitiks aukščiausio lygio reikalavimus ir naujoviškus sprendimus.
„Centro patalpų kompleksas atitiks ISO 6–8 švarumo klasę ir BSL2–BSL3 biologinės saugos lygį. Čia veiks širdies chirurgijos, kardiologijos ir angiologijos centras su operacinėmis, pažangiausia smulkių gyvūnų vaizdinimo aparatūra, gyvūnų laikymo patalpomis, bus įkurta vaistinė su ekstemporalių vaistų gamybos laboratorija. Mokslo centre numatytos konferencijų salės, auditorijos, konsiliumų, pasitarimų ir seminarų kambariai, kabinetai mokslininkams, doktorantams, bus įkurtas ir vaizduojamosios medicinos centras, praktinių užsiėmimų kambariai naujoviškam studijų procesui vykdyti“, – pasakoja D. Gudelis.
Naujame mokslo centro pastate numatytose erdvėse mokslininkams, studentams, rezidentams ir doktorantams atsiras daugiau galimybių, pagerės infrastruktūriniai sprendimai, bus kur kas patogiau vykdyti tyrimus, nes visos reikalingos patalpos bus vienoje vietoje – Santaros slėnyje. Išskirtinio projekto vertes įžvelgia ir projekto partnerio UAB „Eikos statyba“ atstovas.
„Po Infekcinių ligų padalinio pastatymo 2019 m. pabaigoje šis Medicinos fakulteto Mokslo centras sukuria mums galimybę kaupti dar didesnę patirtį su medicina susijusių pastatų statybose – tampame tikri žinovai, o kartu priimame sau įsipareigojimą atlikti darbus kokybiškai ir laiku viename didžiausių įmonės istorijoje projektų tiek savo apimtimi, tiek investicijomis“, – teigia UAB „Eikos statyba“ generalinis direktorius Almantas Čebanauskas.
Bendra Mokslo centro projekto vertė šiuo metu siekia apie 37,1 mln. eurų, iš kurių didžiąją dalį – 23,1 mln. eurų – sudaro Europos regioninės plėtros fondo lėšos, be to, 2020 m. pabaigoje gautas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pritarimas skirti 10 mln. eur finansavimą mokslinei įrangai įsigyti. Projektą tikimasi įgyvendinti iki 2023 m. pabaigos.
Labai svarbi investicija. Iki šiol sveikatos apsaugai, biomedicinos sričiai ir susijusiems tyrimams Lietuvoje buvo skiriama santykinai gerokai per mažai dėmesio.
Santykyje su perdėtai sureikšmintais socialiniais bei humanitariniais mokslais tai atrodo be galo keistai. Kiek lėšų iššvaistoma abejotinos vertės šių sričių atstovų parengtiems projektams? Begalė. O visą tai tikrai gelima panaudoti gerokai prasmingesniems ir visuomenei svrabesniems tyrimams.
Dėl perdėtai sureikšmintų socialinių ir humanitarinių mokslų (išskyrus lituanistiką) pritariu. Klausimas, kiek ten to mokslo (kaip ir sovietinėse disertacijose apie kolchozų steigimus Lietuvoje ir pan.)? Manau, jokio!
Ostapams benderiams ši sritis neparanki. Čia darbo rezultatą galima pačiupinėti, be to, ir pastebėti, jog ten, kur jis turi būti – tuščia.
O tos sritys, nors iš tiesų LABAI svarbios, ypač, kai valstybę gaivini, kuri ją iš naujo, bet jos labai patogios dūmų uždangai skleisti. O jei dar pirma savęs neši kokį nors užsienio diplomą… Ko gero, ir paties paišytas diplomas sueis – svarbu tik, kad ,,iš užsienio”…
Rengia, pvz., taip vadinamus politologus, kurie tarnauja kam? Vienas gira vieną partiją, kitas antrą, trečias trečią. Ir visi vinguriuoja, vinguriuoja, kad tik su kuo nors nesusipykti. Bet kuris komentatorius galėtų dirbti politologu.
Rašoma, kad šio projekto vertė 37 mln., iš kurių 23 mln. iš ES plėtros fondų. Betgi Vilniaus regionui naujam finansavimo periodui iš 4,5 miljardų Lietuvai skirtų ES regioninės plėtros finansavino fondų tenka tik 40 mln., kas sudaro tik 1% visų lėšų. Be to, apskritai nustatyta, kad projektai Vilniaus regione ES paramos tegali gauti 40 % nuo projekto vertės. Toks yra “valstiečių” valdymo valdžių sprendimų palikimas valstybės sostinės atžvilgiu. Taigi išeina, kad kitiems projektams per tą 7-erių metų finansavimo laikotarpį ES paramos Vilniaus regione kaip ir nebelieka… Be to, kaip čia rašoma, yra 20 metų vilkintas projektas, beveik kaip nacionalinio stadiono statyba. Tai kokiai naudai šalyje per tą laikotarpį buvo leistos ES Lietuvai skirtos lėšos? Iš kur ta valstybės valdžių nemeilė, besitęsianti dešimtmečius Lietuvos valstybei su sostine Vilniuje… Kiek galima to apsimetus nebematyti…