Nors dėl COVID-19 pandemijos paskelbtas karantinas mus „uždarė“ namuose bei sudrumstė įprastą kasdienį gyvenimą, tai nereiškia, jog dabartinėje padėtyje negalime įžvelgti teigiamų pusių.
Dabar puikus laikas skirti dėmesį veikloms, kurioms savo kasdienybėje vis nerasdavome laiko. Gal tai yra puikus metas perskaityti knygą, kurią visad troškote perskaityti? Galbūt tai puiki proga atrasti naujų knygų arba pradėti domėtis tam tikru istoriniu laikotarpiu ar asmenybėmis?
Tiesa ta, jog kainuoja knygos pigiau (vaga.lt/knygos-pigiau-ispardavimas) negu daugelis renginių, kelionių ar kitų veiklų, tačiau jų suteikiama nauda neretai prilygsta ar netgi viršija įvairių užsiėmimų „ne namuose“ patirtims.
Nemaža dalis žmonių įvardija, jog tam tikra knyga pakeitė jų suvokimą ar netgi gyvenimą – tai patvirtina, jog knygos gali praturtinti, transformuoti mus, pakreipti mūsų gyvenimus teigiama linkme.
Pateikiame 5 priežastis, kodėl šiuo niūriu pandemijos laikotarpiu vertėtų atsigręžti į knygas:
Knygos – viena pigiausių ir labiausiai praturtinančių laisvalaikio praleidimo būdų
Nusipirkę knygą mes nusiperkame ne tik popierinius lapus. Mes „nusiperkame“ autoriaus sukauptą gyvenimo patirtį, išmintį, žinias, jo kūrybiškumo išraišką; negirdėtas, nepažintas, primirštas ar suvokimą praplečiančias istorijas; vertingus patarimus.
Tyrimai rodo, kad knygos lavina mūsų kognityvinius įgūdžius (intelekto koeficientą, mąstymą, atmintį, dėmesio koncentraciją, informacijos įsisavinimą, suvokimą ir pritaikymą, mokymosi gebėjimus), stiprina emocinį intelektą (gebėjimą pažinti savo ir kitų žmonių jausmus, emocijas, vidinius norus), gerina raštingumą ir praplečia žodyną, suteikia naujų žinių bei dar daugiau.
Šiuolaikiniam žmogui knygos taip pat padeda sulėtėti, atsitraukti nuo išmaniųjų technologijų, pabūti su savimi. Su knyga būdami vieni nesijausite vieniši – toks laisvalaikio praleidimo būdas kaip tik moko mėgautis vienatve. Pandemijos kontekste tai ypač aktualu, kadangi dėl suvaržymų rečiau galime matytis su artimaisiais.
Be minėtųjų knygų skaitymo privalumų, knygos yra viena pigiausių laisvalaikio praleidimo formų. Knygynų siūlomos knygos savo verte nenusileidžia brangesnėms, o platus jų pasirinkimas leidžia atrasti tai, kas jums labiausiai tiktų.
Be to, knygynuose periodiškai vyksta knygų išpardavimas arba taikoma akcija knygoms, sulaukiančioms populiarumo. Vertėtų pasinaudoti šia galimybe – tai laikas, kada knygas galima įsigyti už itin mažą kainą.
Knygos gali priminti pasiilgtas keliones
Nors šiuo metu kelionės į įvairias pasaulio vietas yra ribojamos, knygos gali tapti puikia priemone, padedančia „pakeliauti“ po skirtingus laikmečius, įvairių žmonių gyvenimus, skirtingas kultūras, skirtingas pasaulio vietas, skirtingų šalių virtuves.
Norite pažinti tam tikros šalies kultūrą, paveldą ar mentalitetą? Rinkitės skaityti tos šalies rašytojų knygas. Šiuo atveju ypač naudingos klasikinės knygos, kuriose itin išryškėja tam tikros šalyje vyravusios literatūrinės krypties braižas.
Norite geriau ir giliau suprasti apie tam tikrą šalį, jos gyventojus, vietinės virtuvės ypatumus? Rinkoje gausu knygų apie įvairias pasaulio šalis, skirtingų šalių gyventojų papročius ir tradicijas, pasaulio šalių virtuvių skonius. Galbūt šios knygos netgi įkvėps kada nors aplankyti tam tikras šalis arba leis pagilinti turimas žinias, pamatyti pasaulį „kitomis akimis“.
Knygos leidžia pasinerti į skirtingų istorinių laikotarpių peripetijas
Kol laiko mašina, padedanti nusikelti į skirtingus istorinius laikotarpius, geriausiu atveju tėra tik hipotezė, o šiaip jau mokslinei fantastikai priskiriamas darinys, – knygos yra vienos iš tų retųjų šaltinių, tam tikra prasme leidžiančių pakeliauti laiku.
Knygynuose tikrai rasite knygų, kuriose aprašomos skirtingos kultūrinės epochos, pateikiami tą laikotarpį fiksuojantys išlikę šaltiniai. Taip pat knygų, kurios parašytos skirtingomis kultūrinėmis epochomis.
Pavyzdžiui, skaitydami Antikos rašytojų traktatus galime pajusti to laikmečio dvasią, pasaulėžiūrą, kaip ir Rytų mintį pajusime skaitydami ankstyvuosius Rytų šalių raštus.
Taip pat knygynuose gausu knygų, kuriose analizuojami tam tikri istoriniai laikmečiai ar įvykiai. Pavyzdžiui, knygos apie XIX amžiaus revoliucijas, pasaulinius karus, Šaltąjį karą, tam tikrų istorinių figūrų iškilimą ir t.t.
Tyrinėdami skirtingų laikmečių literatūrą ar kūrinius, kuriuose aprašomi tam tikri istoriniai etapai, galime lengviau suvokti žmonijos, kultūros, ekonomikos ir kitų socialinių aspektų vystymąsi, kokią įtaką šiandienos žmogui padarė atitinkamas laikotarpis, kiek aktualios tam tikrame laikotarpyje iškeltos mintys ar idėjos šiandienos žmogui, ko iš ankstesniųjų laikų galime pasimokyti patys, gyvendami dabartiniais laikais.
Knygos padeda nurimti, atsipalaiduoti, mažina įtampą
Savaime aišku, jog pandemijos laikotarpis, karantino suvaržymai daugeliui žmonių kelia įtampą. Pridėkime ir jau seniau žinomas negandas: klimato kaitą, socialinę nelygybę, terorizmo išpuolius, konfliktus įvairiose pasaulio šalyse. Gauname tikrą „puokštę“ veiksnių, keliančių daug neramumų.
Įtampą ir nerimą sukelia nežinia dėl ateities, dėl savo ir artimųjų sveikatos, finansinis ar kitose srityse pasireiškiantis nestabilumas. Išmaniosios technologijos, žmogaus atsitraukimas nuo gamtos, judrumo ir sveikos mitybos stoka, žalingi įpročiai dar labiau didina stresinį organizmo atsaką.
Šiame kontekste knygos gali tapti puikiu įrankiu, padedančiu sumažinti stresą, nurimti, atsipalaiduoti, „sugrįžti“ į save.
JAV mokslininkai 2009 metais paskelbė studiją, kurioje nurodė, kad 30 minučių skaitymo normalizuoja kraujo spaudimą, stabilizuoja širdies plakimo dažnį ir sumažina psichologinį stresą lygiai taip pat efektyviai, kaip joga ar humoras.
Mayo klinikos (JAV) gydytojai pataria skaitymą įtraukti į vakaro reikalus prieš ruošiantis miegui. Šiuo atveju ypač svarbu skaityti popierines, o ne elektronines knygas. Popierinės knygos leidžia mums geriau atsipalaiduoti, pailsinti akis. Be to, įvairių šalių medikai tikina, jog knygų skaitymas vakare prieš miegą yra itin rekomenduotinas patiriantiems miego sutrikimų.
Knygos taip pat gali pagerinti nuotaiką, mažinti depresijos, nerimo sutrikimų simptomus. Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) vykdo projektą „Reading Well“, kuriame sveikatos specialistai išskiria savipagalbos knygas, rekomenduotinas specifiniais tam tikrų ligų atvejais.
Beje, dėl vis populiarėjančio savipagalbos žanro, daugelyje knygynų itin dažnai taikomos nuolaidos knygoms, orientuotoms į pagalbą sau.
Knygos – įkvėpimo šaltinis
Na ir dar viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šiuo laikotarpiu verta dažniau skaityti knygas yra ta, kad knygos yra puikus įkvėpimo šaltinis.
Tyrimai rodo, kad grožinė literatūra plečia žmogaus suvokimą apie save, pasaulį, kitus žmones. Skaitant grožinę literatūrą mus pasiekia netiesioginės, nefaktinės žinios, kurios itin stimuliuoja kūrybiškumą. Turtinga grožinės literatūros kalba leidžia kitu kampu pažvelgti į įprastus, kasdienius būties dalykus.
Knygynuose gausu ir specializuotų mokomųjų knygų. Pavyzdžiui, kulinarinės, rankdarbių, sveikatingumo knygos gali paskatinti užsiimti nauja veikla net ir būnant namuose. Knygos apie žymias asmenybes ar svarbius istorinius įvykius gali suteikti įkvėpimo tikėti savimi ir geresniu pasauliu.
Pastaraisiais metais pamėgtas savipagalbos žanras taip pat gali tapti puikiu įkvėpimo keistis ar gerinti tam tikrus savo gyvenimo aspektus akstinu. Daugelyje savipagalbos knygų pateikiami įvairūs patarimai, padedantys žingsnis po žingsnio eiti savo svajonių, norų link.
Šiuo metu dėl karantino verta apsipirkinėti internetu. Beje, pigios knygos internetu yra pateikiamos daug dažniau, negu pačiuose knygynuose.