
Lapkričio 6 d. Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Sveikatos ekspertų tarybos nariais, kurie pristatė pirmąsias rekomendacijas dėl sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo Lietuvoje gerinimo. Susitikime taip pat dalyvavo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir kandidatė į premjero postą Ingrida Šimonytė.
„Nuoširdžiai dėkoju Jums, Tarybos nariai, už skirtą laiką, esate puikus pilietinės visuomenės pavyzdys. Matau didžiulę parengtos analizės, įžvalgų ir rekomendacijų prasmę. Tikiu, kad jos padės suvaldyti pandemiją, paneigti mitus ir melagienas ir nenukrypti į perteklinius gąsdinimus dėl esamos situacijos. Antrąją koronaviruso plitimo bangą galime įveikti susitelkę, laikydamiesi įvestų ribojimų ir operatyviai adaptuodami sveikatos apsaugos įstaigų veiklą“, – dėkodamas Sveikatos ekspertų tarybos nariams sakė šalies vadovas.
Atlikę išsamią situacijos analizę, hospitalinių paslaugų poreikio vertinimą ir remdamiesi moksline metodika bei kitų šalių patirtimi, sveikatos apsaugos ekspertai pateikė kelerių artimiausių savaičių COVID-19 pandemijos vystymosi scenarijus. Maksimaliai patikimiems rezultatams gauti taikyti keli prognozavimo modeliai. Šie scenarijai rodo, kad piką pandemija pasieks lapkričio antroje pusėje, o COVID-19 ligoniams gydyti reikiamų lovų maksimalus poreikis pasieks maždaug 1,1 tūkstančio.
Siūlymuose pabrėžiama sveikatos apsaugos sistemos suderinamumo svarba, siekiant tolygiau paskirstyti COVID-19 sergančius pacientus, užtikrinant atitinkamą gydymą pagal ligos sunkumo stadijas ir išsaugant būtinosios pagalbos ir planinių paslaugų teikimą kitomis ligomis sergantiems asmenims.
Ekspertai rekomenduoja tobulinti teisinį reglamentavimą, kad COVID-19 pacientai galėtų būti gydomi ne tik infekcinių ligų skyriuose. Taip pat įveiklinti COVID-19 klasterio organizuojančios įstaigos vadovo įgaliojimus, suteikiant reikalingas administracines priemones pacientų srautų valdymui skirtingose teritorijose.
Tarybos siūlymu kiekviename rajone turėtų veikti ne mažiau kaip po vieną karščiavimo kliniką, atliekančią COVID-19 skubią virusologinę diagnostiką ir suteikiančią būtinąją pagalbą, skiriant tam finansavimą ir įpareigojant savivaldybes užtikrinti jų veiklą.
Ekspertai rekomendavo gydymo įstaigas aprūpinti greitaisiais molekuliniais ir antigenų testais, taip trumpinant pacientų diagnostikos trukmę ir didinant skubiosios medicinos pagalbos teikimo pajėgumus. Rekomendacijose atkreipiamas dėmesys į medicinos darbuotojų testavimui būtiną papildomą finansavimą, mobiliųjų COVID-19 komandų sukūrimą.
Taryba patarė operatyviai diegti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) rekomendacijas, pritaikant jas pandemijos valdymui nacionaliniu lygmeniu, taigi keičiant nacionalines rekomendacijas ir teisės aktus.
Sveikatos ekspertų tarybą sudaro trijų grupių – Situacijos analizės ir prognozavimo, Visuomenės sveikatos priemonių ir Sveikatos priežiūros įstaigų – specialistai.