
Per tris šių metų ketvirčius Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) sulaukė rekordinio vartotojų ir verslininkų kreipimųsi skaičiaus – beveik 30 000. Asmenys kreipėsi net 27 proc. dažniau, nei pernai, tačiau taikiai ginčai spręsti rečiau.
„Vartotojų ir verslo aktyvumas šiuo laikotarpiu itin didelis. Tiek vartotojai, tiek verslininkai susiduria su iššūkiais, todėl daug dėmesio skiriame švietimui ir aktualios informacijos atnaujinimui. Visgi matome, kad didelė ginčų dalis būtų išsprendžiama greičiau ir paprasčiau, jei abi šalys būtų lankstesnės kompromisams“, – sako VVTAT direktorė Neringa Ulbaitė.
Per šį laikotarpį VVTAT specialistai išnagrinėjo 4 322 vartojimo ginčus, iš jų taikiai išspręstų ginčų dalis sudarė tik 38 proc. (2019 m. tuo pačiu laikotarpiu – 44 proc.). Tikėtina, kad tam įtakos turėjo augantis nepagrįstų vartotojų ginčų skaičius, kai vartotojai nepateikia VVTAT visų privalomų įrodymų. Taip pat vartotojai vis dar dažniau renkasi reikalavimą grąžinti pinigus, o ne pasirinkti kitas verslininkų siūlomas kompensavimo galimybes, pavyzdžiui, paslaugos atidėjimą, kuponą ar pan. VVTAT kiekvienu atveju ragina ginčo šalis būti supratingomis ir pirmiausia ieškoti abiem šalims priimtino sprendimo.
Ne mažiau svarbi ginčų sprendimui yra verslo savikontrolė ir profesionalumas. Daugiau nei pusė ginčų kilo dėl vartojimo prekių, o dažniausiai – dėl elektrotechnikos, avalynės ir drabužių. Elektrotechnikos prekės ir toliau kelia didžiausią susirūpinimą, todėl VVTAT tęsia nuotolinių susitikimų ciklą su elektrotechnikos prekybininkais. Susitikimų metu kalbama apie teisės aktų reikalavimus, dažniausiai pasitaikančius pažeidimus, verslininkai skatinami plėtoti savireguliaciją sprendžiant vartotojų ginčus ir taip bendromis pastangomis sumažinti vartotojų ginčų skaičių.
Toliau auga internetinės prekybos populiarumas – 32 proc. vartotojų prekes ir paslaugas pirko internetu (2019 m. – 29 proc.). Dažniausiai problemų kėlė vėluojantis prekių pristatymas arba prekių grąžinimo apribojimai. Prekybininkai vengė sumokėti pinigus už grąžintas prekes, vėlavo atsakyti į vartotojų pretenzijas, tam tikrais atvejais netinkamai skaičiavo sutarties nutraukimo mokesčius.
Neįprastas aktyvumas toliau stebimas laisvalaikio paslaugų srityje, kur nagrinėjamu laikotarpiu išspręsta 770 vartojimo ginčų (11 proc. daugiau, nei pernai) ir atsakyta į daugiau nei 3 000 vartotojų pasiteiravimų. VVTAT sulaukė beveik 5 kartus daugiau vartotojų skundų dėl atšauktų ir neįvykusių kelionių ir beveik 3 kartus daugiau vartotojų skundų dėl įvairių kultūros ir pramogų paslaugų. Dažniau nei įprastai vartotojai skundėsi dėl vienašališkai sporto klubų pratęsiamų sutarčių ar narysčių nutraukimo.
Dėl COVID-19 viruso grėsmės sutrikęs paslaugų teikimas ir įvairūs apribojimai prekybos vietoms skatino dažniau kreiptis aktualios konsultacijos vartotojų teisių apsaugos klausimais. Per tris metų ketvirčius VVTAT suteikė daugiau nei 21 000 konsultacijų telefonu, el. paštu bei žodžiu. Tikimasi, kad didžioji besikreipiančių asmenų dalis pasinaudoja VVTAT informacija bei patarimais ir išsprendžia kilusius klausimus geranoriškai, neįsikišant neteisminio ginčų sprendimo institucijoms.