Vyriausybė nusprendė, kad siekiant Lietuvoje sustabdyti koronaviruso plitimą nuo šeštadienio trims savaitėms įvedamas visuotinis karantinas.
„Atsižvelgiant į nepalankią COVID-19 epidemiologinę situaciją siūlome skelbti visoje Lietuvos teritorijoje karantiną“, – nutarimą Vyriausybės pasitarime pristatė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Vyriausybės posėdyje vėliau priimtu nutarimu, karantinas įsigalioja lapkričio 7-osios vidurnaktį ir truks iki lapkričio 29 dienos 24 valandos.
Karantino metu draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, lošimo namų ir lažybų punktų veikla, išskyrus maisto tiekimą išsinešimui.
Parduotuvės, prekybos centrai, turgavietės ir kitos viešos prekybos vietos gali tęsti veiklą, užtikrinusios ne mažiau kaip 10 kvadratinių metrų plotą vienam pirkėjui.
Paslaugų teikimo vietose taip pat turės būti užtikrinamas 10 kvadratinių metrų plotas klientui arba aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.
Draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veikla, taip pat kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas. Treniruotis galės aukšto meistriškumo sportininkai, taip pat leidžiamos individualios treniruotės.
Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse viešose vietose organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai bei žmonių susibūrimai viešojoje vietoje iš anksto nustatytu laiku, išskyrus aukšto meistriškumo sporto varžybas, kai jos vyksta be žiūrovų.
Reikalavimas taip pat netaikomas laidotuvėms, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų, šeimos narių skaičius neribojamas.
Vyriausybės nutarime numatyta, kad viešose vietose galima būti ne didesnėmis nei penkių asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, reikalaujama laikytis ne mažesnio kaip dviejų metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių.
Vyresni nei šešerių metų asmenys viešose vietose privalės būti su kaukėmis, išskyrus asmenis, sportuojančius atviroje erdvėje, reikalavimas netaikomas sportininkams varžybose ir teisėjams, taip pat paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke.
Kaukių nebus reikalaujama ir už gyvenamosios vietovės – miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų – ribų, kai šalia nėra kitų asmenų 20 metrų spinduliu, išskyrus šeimos narius.
Ribojamas keliavimas miesto, tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto maršrutais – leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip vieno metro atstumu. Taip pat rekomenduojama riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių.
Siūloma riboti artimą kontaktą su kitų šeimų ir nariais arba susitikti ne daugiau nei dviejų šeimų ar namų ūkių nariams dėvint kaukes.
Laikantis saugumo reikalavimų lieka dirbti vaikų darželiai bei pradinės klasės, o ugdymas mokyklose pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas vykdomas nuotoliniu būdu arba derinant nuotolinį su kasdieniu būdu, išskyrus specialiosiose mokyklose.
Sveikatos priežiūros įstaigos turės veikti užtikrindamos ligonių bei lankytojų srautų valdymą, sprendimą dėl ambulatorinių paslaugų priims jas teikiantis specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę.
Sveikatos priežiūros įstaigose draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu itin sunkios būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą.
Kontaktiniu būdu bus teikiamos odontologijos, nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugos, vaikų ir suaugusiųjų skiepijimo pagal imunoprofilaktikos programą paslaugos, taip pat paslaugos vykdant ligų prevencijos programas, išduodamos darbui reikalingos sveikatos pažymos.
Sveikatos priežiūros įstaigose draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu itin sunkios būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą.
Šalyje taip pat lieka galioti valstybės lygio ekstremali padėtis.