Lietuvos kultūros taryba reaguodama į koronaviruso (Covid-19) pandemijos ir ja susijusių aplinkybių poveikį Lietuvos kultūros bendruomenei, šiais metais individualioms, kultūros ir meno kūrėjų veiklos tęstinumui skirtoms, stipendijoms paskirstė 5 mln. eurų.
Šiuo sudėtingu laikotarpiu, vertindama galimas pasaulinės pandemijos pasekmes Lietuvos kultūros ir meno bendruomenei, Lietuvos kultūros taryba ėmėsi skubių ir ilgalaikių sprendimų, siekdama užtikrinti kultūrinių procesų ir kūrybinės veiklos tęstinumą bei kultūros ir meno prieinamumą visuomenei sudėtingomis, stipriai kasdienybę pakeitusiomis aplinkybėmis. Siekiant palaikyti kūrėjus ir paskatinti jų kūrybines veiklas, buvo supaprastinta stipendijų pateikimo tvarka, o nustatyta 3 mėnesių stipendijos trukmė leido finansuoti platesnį kūrėjų ratą. Lietuvos kultūros taryba šiemet skyrė net 9 kartus daugiau stipendijų nei praėjusiais metais.
Neseniai asociacijos LATGA Tarybos prezidente išrinkta muzikos autorė Raminta Naujanytė-Bjelė (Bjelle) teigia, kad sprendimas supaprastinti paraiškų formą ir didinti finansavimą yra labai sveikintinas, žinant su kokiais iššūkiais šiandien susiduria menininkai ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. „Tokio formato stipendijos padeda kultūros lauko žmonėms, tame tarpe ir mūsų asociacijos nariams, įvairiausių sričių autoriams, pajusti bendruomeniškumo jausmą su visuomene, kurios interesams atstovauja Lietuvos kultūros taryba. Labai linkiu Lietuvos kultūros tarybai ir ateityje stiprinti šį ryšį, formuojant panašius pagalbos priemonių paketus, kad įvairių sričių menininkai nesijustų palikti vieni su savo bėdomis ir galėtų toliau sėkmingai kurti.“
2020 metais Lietuvos kultūros taryba paskyrė 2131 individualią kūrybą skatinančią stipendiją po 1800 eurų, skirtą pandemijos pasekmėms kultūros srityje mažinti. Iš viso šiais metais stipendijomis paskatinti 2408 kultūros ir meno kūrėjai, jiems paskirstyta 5,1 mln. eurų.
„Kultūros taryba šiomis papildomomis stipendijomis siunčia aiškią žinią kūrėjams apie jų reikšminį indėlį į šalies kultūrinio audinio palaikymą. Pribrendome suvokimui, kad kultūra yra savimonės, identiteto išlaikymo bei tvarumo branduolys, stabilumas krizės akivaizdoje. Šią investiciją į kūrybos ekonomiką vertinu kaip solidarumą ir pasitikėjimą vienas kitu“, – teigia Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas, fotomenininkas Jonas Staselis.
Iš viso pandemijos pasekmėms kultūros srityje mažinimui Lietuvos kultūros taryba jau paskirstė 23,4 mln. eurų Kultūros rėmimo fondo ir Vyriausybės Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (Covid-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plane numatytų lėšų.
Lietuvos kultūros tarybos iniciatyvas bei šiais metais taikytas papildomas finansavimo priemones teigiamai vertina ir Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos ir Lietuvos šokio informacijos centro vadovė Gintarė Masteikaitė: „Lietuvos kultūros tarybos administracijos ir tarybos narių lyderystė reaguojant į pandemijos padarinius ir sprendimas padėti papildomas finansines pagalves nepriklausomiems kūrėjams, kitiems kultūros srities profesionalams yra vertinamas viso kultūros lauko. Šis strateginiais žingsnis, bei papildomos stipendijos neabejotinai pristabdė mūsų profesionalų nutekėjimą į kitas sritis, suteikė galimybę vystyti naujas kūrybines idėjas.“
Jau kitą savaitę Lietuvos kultūros taryba skelbs didžiąją dalį 2021 m. kultūros ir meno projektų finansavimo konkursų, o individualių ir edukacinių stipendijų konkursai planuojami kitų metų pradžioje.