Lietuviai yra didžiausi elektromobilių mėgėjai Baltijos valstybėse, o maždaug pusė (46 proc.) šalies gyventojų per artimiausią dešimtmetį planuoja įsigyti elektra varomą automobilį. Dešimtadalis gyventojų tokia transporto priemone važinėtis ketina jau per artimiausius trejus metus. Be to, net ir automobilių pirkti neplanuojantys gyventojai palaiko platesnį elektromobilių naudojimą. Tokius duomenis atskleidė „Citadele“ banko ir tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta gyventojų apklausa.
Pavyzdžiui, Latvijoje 39 proc., o Estijoje 36 proc. gyventojų per artimiausius dešimt metų ketina įsigyti elektromobilį. Be to, Latvijoje ir Estijoje gerokai daugiau gyventojų atskleidė palaikantys automobilius su vidaus degimo varikliais, todėl niekuomet neplanuojantys įsigyti elektromobilio. Lietuvoje taip teigė tik 6 proc., Latvijoje – 13 proc., o Estijoje – net 16 proc. gyventojų.
Kaip pagrindinį elektromobilių pranašumą daugiausia (65 proc.) Lietuvos gyventojų įvardijo jų draugiškumą aplinkai. Lietuviai taip pat išskyrė tylų elektromobilių variklių veikimą (56 proc.), šių transporto priemonių inovatyvumą (48 proc.), galimybę jas įkrauti namie (46 proc.), elektromobiliams taikomas lengvatas ir suteikiamas kitas privilegijas (40 proc.), taip pat mažas eksploatavimo išlaidas (36 proc.).
Kaip didžiausias kliūtis plačiau naudoti elektromobilius Lietuvos gyventojai mato per mažai išplėtotą įkrovimo stotelių tinklą (65 proc.) ir palyginti dideles pradines tokios transporto priemonės įsigijimo išlaidas (57 proc.). Be to, pusės respondentų vertinimu, plačiau naudoti elektromobilius trukdo ribotas atstumas, kurį tokia transporto priemonė gali įveikti vienu įkrovimu, ir finansinių paskatų joms įsigyti trūkumas.
„Šalinant tyrime minimas kliūtis įsigyti elektromobilį, šios ekologiškos transporto priemonės gali tapti mūsų kasdienybės dalimi greičiau, nei tikimės, nes visuomenė labai palankiai sutinka šią naujovę. Prieš kelerius metus elektromobilio pasirinkimas buvo labiau vertybinis, o dabar jis remiasi ir ekonomine nauda. Automobilių gamintojai aktyviai kuria naujus elektra varomus modelius, tad elektra įveikiamas atstumas nuolat didėja, o automobilių kaina mažėja. Pagal lizingo paraiškas stebime tendenciją, kad elektromobilių įsigijimu dabar labiausiai domisi verslo įmonės, o namų ūkiuose elektrinis automobilis dažniausiai perkamas kaip antras šeimos automobilis“, – sako „Citadele“ banko Verslo ir mažmeninės bankininkystės vadovas Darius Burdaitis.
Elektromobilius įsigiję fiziniai asmenys taip pat gali gauti valstybės kompensaciją. Tam iki kitų metų vasario 1 d. reikia pateikti prašymą per APVIS informacinę sistemą. Įsigijus naudotą elektromobilį galima gauti 2 tūkst. eurų, o už naują elektromobilį – 4 tūkst. eurų kompensaciją. Papildoma tūkstančio eurų kompensacija suteikiama už tinkamai sunaikintą seną transporto priemonę.
Baltijos šalių gyventojų apklausą apie planus įsigyti elektromobilį „Citadele“ bankas ir tyrimų bendrovė „Norstat“ atliko šių metų rugsėjį. Tyrimo metu Baltijos šalyse iš viso apklausta daugiau kaip 3 000 įvairaus amžiaus gyventojų.