Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovai ir Sveikatos reikalų komiteto nariai Antanas Matulas ir Raimondas Martinėlis kreipiasi į Prezidentą Gitaną Nausėdą ir Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį prašydami neleisti savivaliauti sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai ir nustoti kankinti Lietuvos gyventojus.
Seimo nariai kreipimesi pažymi, kad 2018 m. sveikatos apsaugos ministras A. Veryga savo įsakymu patvirtino naują kompensuojamų vaistų įtraukimo į sąrašą ir kompensavimo tvarką, pagal kurią kompensuojamas tik pigiausias vaistas – jei gydytojas išrašo kitą, modernesnį, turintį kitą terapinį poveikį vaistą, su ta pačia veikliąja medžiaga – pacientas turi mokėti visą kainą.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) 2019 m. nutarė, kad A. Veryga viršijo savo įgaliojimus, nes negalėjo patvirtinti tokios tvarkos, kuri nenumatyta įstatyme. Nežiūrint teismo sprendimo, Vyriausybė savo poįstatyminiu aktu iš esmės patvirtino galiojančią tvarką, dėl kurios jau buvo pasisakęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.
„Akivaizdu, kad A. Verygai negalioja jokios teisinės, moralinės ir etinės normos. Jis ir toliau savo įsakymais nurodinėja, kokį gydymą ir vaistą gydytojas turi skirti. O tiksliau – Sveikatos apsaugos ministerija perima gydytojų funkciją. Išbraukus tiek populiarių ir reikalingų, daugelio žmonių vartojamų vaistų nuo hipertenzijos, diabeto, depresijos, alergijos, bronchinės astmos, migrenos nukentės ligonių sveikata, o gal ir gyvybės, jau nekalbant apie galimus nemalonius pojūčius, kuriuos pacientai gali patirti, kol iš naujo prisitaikys sau tinkamą vaistą“, – pažymėjo parlamentaras A. Matulas.
Parlamentarai Prezidento G. Nausėdos ir premjero S. Skvernelio prašo sustabdyti gyventojų sveikatai pavojingą sveikatos apsaugos ministro veikimą, dėl kurio aiškiai pasisakė LVAT.
„Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga visada deklaravo, jog siekia, kad kompensuojamųjų vaistų sąraše visada būtų bent po vieną veikliąją medžiagą ir kad gydytojas galėtų parinkti ligoniui tinkamiausią gydymą. Bet štai 2020 m. liepos 1 d. ir spalio 1 d. naujuose kompensuojamųjų vaisų sąrašuose neliko 47 vaistų, kurių veikliųjų medžiagų analogų nebėra. Tai visiškai prasilenkia su ministro deklaruojamais tikslais ir sukuria žmonėms didžiulių problemų“, – teigė Seimo narys R. Martinėlis.
Primename, kad siekiant apginti gydytojų ir pacientų teisę skirti ir gauti tinkamą gydymą, 54 Seimo nariai kreipėsi į Konstitucinį Teismą – priimtas spendimas bylą nagrinėti.