Vilniuje įsikūrę M. K. Čiurlionio namai (Savičiaus g. 11), pasitikdami 145-ąjį didžiojo Lietuvos menininko gimtadienį, kviečia vilniečius ir miesto svečius iš naujo atrasti Čiurlionį. Šios genijaus sukakties proga, Čiurlionio namai su įvairiais Lietuvos ir užsienio partneriais parengė visą mėnesį vyksiančią labai įvairių renginių programą – tai ir parodos, ir koncertai, ir kūrybiniai renginiai visai šeimai, didelė tarptautinė konferencija ir Čiurlionio Vilniaus atradimas orientacinio žaidimo būdu. Kelios iš rengiamų programų pasieks ir kitus Lietuvos miestus, kur taip pat lankėsi, gyveno ir kūrė Čiurlionis: Druskininkus, Varėną, Kauną, Rietavą, Plungę ir net Palangą.
O nauji Čiurlionio „atradimai“ jau prasidėjo – šiuo metu Druskininkuose aštuoni muzikai iš Norvegijos, Vokietijos, Turkijos ir Lietuvos, pasinėrę į Čiurlionio dvasia kvėpuojančią gamtos ir kultūros aplinką, rengia ir pristato koncertines programas, kurias galės išgirsti vilniečiai festivalio „Europos muzikos takai“ metu. Lietuvos kamerinės muzikos korifėjai Rusnė Mataitytė, Albina Šikšniūtė ir Mindaugas Bačkus dalinasi savo patirtimi ir meistryste su tarptautine muzikų komanda. Net penkios muzikinės programos Vilniuje nuties simbolinius takus tarp įvairių Europos šalių ir epochų. Koncertai skambės M. K. Čiurlionio namuose, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Ramintojos ir Liuteronų evangelikų bažnyčiose. Klausytojai išgirs M. K. Čiurlionio, Edvardo Griego, Claros Schumann, Broniaus Kutavičiaus, Vytauto Barkausko, o taip pat niekada Lietuvoje neskambėjusius Ulvi Cemalio Erkino ir Ståle Kleibergo kamerinius kūrinius, interpretuojamus tarptautinių konkursų laureatų iš keturių šalių.
Per rugsėjo mėnesį Čiurlionio namų renginiuose bus galima išgirsti šiuolaikinio kompozitoriaus iš Izraelio Uri Brenerio kūrinius, sukurtus pagal Čiurlionio kūrinius, o muzikai iš Latvijos pristatys šiuolaikiškai interpretuojamą muzikos projektą „Zodiakas“. Vystant Nacionalinę M. K. Čiurlionio kultūros kelio programą, Vilniuje pajudėti mėgstantys kultūros entuziastai galės išmėginti savo nuovokumą atrasdami Čiurlionio lankytas vietas, o šeimos bus pakviestos į Čiurlionio namus drauge su savo mažosiomis atžalomis kūrybiškai prisiliesti prie Čiurlionio pasaulio.
Čiurlionio nacionalinės mokyklos jaunieji dailininkai taip pat pasiners į Vilnių, kokį jį regėjo Čiurlionis. Plenero Čiurlionio lankytų Vilniaus vietų metu nutapytų paveikslų parodos atidarymą palydės taip pat ir Nacionalinės Čiurlionio menų mokyklos pianistų pasirodymas.
Pasaulinį kontekstą mėnesiui suteiks įspūdinga tarptautinė konferencija „M. K. Čiurlionio kūrybinis palikimas ir sklaida: vaizdai ir prasmės, tekstai ir kontekstai“, vyksianti Nacionalinėje dailės galerijoje, Baltijos šalių simbolizmui skirtos parodos „Laukinės sielos“ apsuptyje. Ši konferencija tiesiogiai ir nuotoliniu būdu sujungs mokslininkus iš septynių pasaulio valstybių, o jos tiesioginė internetinė transliacija leis čiurlionistikos mylėtojams bet kurioje pasaulio šalyje tapti šio svarbaus forumo dalyviais.
Svarbiausias mėnesio muzikinis akcentas įvyks rugsėjo 24 dieną – tai vieno garsiausių šiuo metu Skandinavijos muzikų pianisto Havardo Gimse koncertas Nacionalinės filharmonijos salėje. Jo metu iškilusis muzikas iš Norvegijos specialiai šiai progai parengtoje programoje „Čiurlionio dialogai“ Čiurlionio kūrinius apipins Skandinavijos kompozitorių fortepijoniniais opusais. Čiurlionio namai siekia, kad tokie koncertai svarbiausioje Lietuvos koncertinėje salėje taptų tradicija, ir Čiurlionio gimtadienio proga vilniečiai galėtų mėgautis muzikos pasaulio įžymybių atliekamomis Lietuvos genijaus interpretacijomis.
Kaip teigė Čiurlionio namų vadovas, pianistas Rokas Zubovas: „Čiurlionio kūryba taps visuotinai pripažinta pasaulinės kultūros vertybe tik tuomet, kai tokio kalibro užsienio šalių pianistai kaip Havardas Gimse įtrauks jo kūrinius į savo koncertinį repertuarą, kai pasaulio orkestrai grieš jo simfoninę muziką, kai užsienio šalių dailėtyrininkai ir muzikologai jo kūrybos tyrimams skirs mokslinius darbus.”
Taigi, Čiurlionio namų pastangomis visas rugsėjo mėnuo bus pripildytas čiurlioniškos šviesos, kūrybingumo ir atradimų dvasios. Daugelis čia galės naujai atrasti, išgirsti ir suprasti Čiurlionio kūrybą ir jo dvasinį palikimą.
Pagrindiniai M. K. Čiurlionio namų su partneriais organizuojami renginiai, skirti M. K. Čiurlionio 145-osioms metinėms ir „M. K. Čiurlionio namų Vilniuje“ 25-mečiui:
09.09 – 09.10 Vilnius ir Kaunas. Koncertas „Skambantys Čiurlionio paveikslai“. Dalyvauja kompozitorius Uri Brener, Rasa Vosyliūtė (smuikas), Onutė Švabauskaitė (violončelė), Rimvydas Savickas (klarnetas), Rokas Zubovas (fortepijonas). Koncertai vyks Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje Kaune ir M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje.
09.15 Vilnius. Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų gimnazijos auklėtinių dailininkų paroda ir pianistų koncertas M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje „M. K. Čiurlionio Vilnius“.
09.18-19 Vilnius. Tarptautinė mokslinė konferencija „M. K. Čiurlionio kūrybinis palikimas ir jo sklaida: vaizdai ir prasmės, tekstai ir kontekstai“, rengiama drauge su Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu Nacionalinėje dailės galerijoje.
09.24 Vilnius. „Dialogai su Čiurlioniu“. Nacionalinės filharmonijos didžiojoje salėje pianisto Havard Gimse (Norvegija) rečitalis, skirtas M. K. Čiurlionio gimtadieniui. Rengiama drauge su Nacionaline filharmonija ir Tytuvėnų festivaliu.
09.25 Vilnius. „Eiti ramybėn“, garso ir vaizdo instaliacijos M. K. Čiurlionio namų istoriniame rūsyje „Kultūros nakties“ programos rėmuose. Phil Von (Prancūzija), elektronika, Rokas Zubovas, fortepijonas.
09.27 Vilnius. Nacionalinio M. K. Čiurlionio kultūros kelio renginiai Vilniuje:
12:00-14:00 „Atrask Čiurlionio Vilnių“ (orientacinė-sportinė pramoga Vilniaus senamiestyje. Startuosime Katedros aikštėje; finišas bus atskleistas vėliau);
12:00-16:00 „Atrask Čiurlionio pasaulį“ (visos šeimos kūrybiniai užsiėmimai M. K. Čiurlionio namuose);
17:00 „Iš naujo atrask Čiurlionio Zodiaką“ (improvizacinis Latvijos ir Lietuvos muzikų koncertas įkvėptas M. K. Čiurlionio ciklo „Saulė keliauja Zodiako ratu“). Vieta – tikslinama.
Nacionalinio M. K. Čiurlionio kultūros kelio programą kuruoja Lietuvos muziejų asociacija.
Dėl COVID-19 aplinkybių galimi pakeitimai planuojamoje programoje.
LABAI KVIEČIAME TARPTAUTINĘ KONFERENCIJĄ TRANSLIUOTI PER YOUTUBE, IR PLAČIAI PASKLEISTI INFO IR NUORODĄ Į ŠIĄ KONFERENCIJĄ. MES TURIM BRANGENYBĘ, BET NEGEBAM JOS PRISTATYTI SAU PATIEMS. IR KAIP LIETUVIAI (SU MUMS BŪDINGU NEPILNAVERTIŠKUMO KOMPLEKSU) VIS LAUKIAM PATVIRTINIMO IŠ UŽSIENIO. Tai dabar jį gausime ir paskleiskime tai kuo plačiau. Juk alkas.lt su malomumu paskeistų žinią apie konferenciją ir nuorodą į ją. Pagaliau ir Čiurlionio namai turi puslapį. Mūsų susigūžimas ir kuklumas veda į tapatybės susinaikinimą ir ne kitur.
(SU MUMS BŪDINGU NEPILNAVERTIŠKUMO KOMPLEKSU) – siūlyčiau kiekvienam kalbėti už save, o ne visos tautos vardu.